BÜSTİYER NEDİR, NE İŞE YARAR?

bustiyer1
Tarafından | 10 Aralık 2019

Büstiyer, kadınların ceket vb. kıyafetlerinin içinde kullanılan çarpıcı, göz alıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askılı veya askısız iç giyim ürünüdür. Genellikle sporcular kullanır. Çünkü rahat ve hareket etmeyi zorlaştırmaz, ayrıca göğüsleri kaldırır ve beli ince gösterir.

Büstiyer Kelime Anlamı: Bayanların ceket ve buna benzer kıyafetlerinin içinde kullanılan göz alıcı, çarpıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askısız ya da askılı üstlük. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Büstiyerler hem sütyen hem de korse görevi görür. Günlük giyim için çok kullanışlı olmasalar da özel davetlerde, düğünlerde gelinliğin içine ve kadınların güzel görünmek istediklerinde oldukça kullanışlıdır.  Büstiyer ile korse birbirine benzer ve genellikle karıştırılır, şimdi sizlere arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Büstiyer ve Korse Arasındaki Fark Nedir?

Vücudu şekillendirmek ve zarif göstermek için kullanılan iki ürün de kadınlar için çok kullanışlıdır. Korseler büstiyerlere göre daha rahatsız edici olabilir. Korseler daha çok bel ağrısı çeken ya da bel kısmını zayıf göstermek için tasarlanmıştır. Büstiyerler ise göğüsleri dik gösterir ayrıca göğüs altlarından başlayarak bele kadar inen bir elastik kumaş ile daha rahat bir kullanım sunar. Giysilerin altından gözükmez.

Büstiyer ve korse benzer özelliklere sahiptir. Vücuda sıkı sıkıya otururlar ve genellikle kemiklidirler. Hem korseler hem de büsterler genellikle ön tarafa kancalar, gözler veya baca ile bağlanır ve arkaları birbirine bağlar. Bununla birlikte, bir büstiyer ve korse arasındaki gerçek fark, giysinin amacına bağlıdır.

Büstiyer Tarihçesi

1000 yıllık bir geçmişe sahip olan büstiyer, ilk önce randevu evlerinde çalışan kadınlar tarafından kullanılmıştır. Bu dönemdeki kullanım amacı, göğüsleri kaldırmak ve vücudu toparlamaktır. Ayrıca tarihsel süreçte asiller tarafından tercih edilmemiş ve daha sonra vücudu saran özelliklerle üretildiği için rağbet görmüştür. Daha çok gömleklerle kombin yapılan büstiyer, 1800’lü yıllardan itibaren farklı model ve seçeneklerle günümüze kadar gelmiştir.

Büstiyer Nasıl Kullanılır?

Büstiyer farklı tarz ve kombinlerde tercih edilebilmektedir. Günümüzdeki kullanım seçeneklerine bakıldığında daha çok kişisel zevklere göre değerlendirildiği görülmektedir. Bayanların zayıf görünmek için de kullandığı bu elbise, bel bölgesini daha ince gösterirken, göğüslerin de dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Tercih edildiği ilk dönemlerde iç giyim ürünü olarak kullanılan büstiyer daha sonraları her alanda rağbet görmüştür. Uzun kumaşlı yelekler içine giyilebildiği gibi kabarık etekler üzerine de giyilebilmektedir. Ayrıca yüksek bel pantolonlarla kombin yapılarak da tercih edilmektedir.

Büstiyerin kullanım bakımından korselerle benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında sutyen olarak tabir edilen büstiyer, göğüs bölgesinden başlar ve bel bölgesine kadar devam eder. Ancak sutyen sadece vücuttaki belirli bir bölgeyi kapatmak için kullanılır.

Büstiyer Çeşitleri

Farklı modellerle üretilen büstiyerlerin çeşit bakımından oldukça alternatifli olduğu görülmektedir. Öncelikle spor yaparken tercih edilen bu kıyafetlerin ince tay kumaşından yapıldığı bilinmektedir. Bu yönüyle vücudu sıkmadan kullanılabilir.

Ceketlerin içine giyilen büstiyerler ise sade kumaşlar kullanılarak üretilir. Ceket içi büstiyerlerde saten ya da dantelli kumaşlar kullanılmaz. Gece kıyafeti için kullanılacak olan büstiyerler ise parlak taşlardan ve payetlerden oluşmaktadır.

Büstiyer modelleri son olarak uzun kollu, boğazdan bağlı ya da düşük omuzlu çeşitleriyle dikkat çekmektedir. Bayanlar bu konuda kendi tarzına göre rahatlıkla seçim yapabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir