NUBUK KOLTUKLAR NASIL TEMİZLENİR?

nubuk koltuk
Tarafından | 10 Aralık 2019

Bir Ev Temizleyici ile Nubuk Nasıl Temizlenir?

Nubuk, süetten daha dayanıklı ve pahalı olmasına rağmen, görünüm ve doku bakımından süet benzeri bir deri ürünüdür. Hayvanın daha güçlü dış derisi kadifemsi bir görünüm ve his yaratmak için zımparalanır ve nubuk kumaş yapılır. Bu yumuşak deri, ayakkabılardan kanepelere kadar birçok üründe kullanılır.Pahalı, mağazadan alınan temizleyiciler olmadan nubuk koltuklarınızı etkili bir şekilde temizlemek ve eski haline getirmek mümkündür.

Düzenli olarak yapılması gereken nubuk koltuk temizliği esnasında benzin, ağartıcı, çamaşır suyu, tiner, aseton veya sıvı sabun gibi koltukların renginin yıpranmasına, açılmasına, üzerinde kalıcı izin kalmasına ya da yıpranmasına neden olabilecek kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Şimdi sizlere Nubuk koltukların nasıl temizlendiğini aşama aşama paylaşalım.

Nubuk Koltuk Temizleme

nubuk kit

Nubuk temizleme ürünleri

  • Değişik yönlerde hafif, ileri ve geri vuruşları kullanarak nubuk yüzeyini yumuşak bir bezle ovalayın. Bu kumaşı eski haline getirir ve gevşek kir veya tozu temizler.
  • Nubuktaki kurumuş lekeleri inceleyin ve gördüğünüz kuru lekeleri kullanılmayan bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın. Bu, kumaşa zarar vermeden lekeyi yavaşça çıkaracaktır. Mürekkep, kahve ya da çay gibi lekelerin koltuk yüzeyine yapışması halinde kalın ve sert bir bezle sildiğiniz takdirde koltuğunuzun yıpranmasına neden olacaksınızdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mikrofiber bir bez kullanmalısınız.
  • Pamuklu bir bezi beyaz sirke içine batırın ve ıslak veya kuru lekelere ovalayın.  Beyaz sirkeyi yumuşak bir bezle silin. Kullanmadan önce koltuğun tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıca fön makinesi kullanarak ıslak olan nubuk yüzeyi kısa sürede kurutabilirsiniz. Aynı yöntemleri kişisel eşyalarınız olan nubuk mont ve bot gibi kıyafetlerin üzerinde de uygulayabilirsiniz.
  • Parçaya nubuk koruyucu sprey kaplaması uygulayın. Sprey kanepeyi, ayakkabıları veya diğer nubuk ürünleri gelecekteki lekelerden koruyacak ve altı ayda bir uygulanmalıdır.
  • Sökülebilen nubuk koltuk örtülerini makinede yıkama yapmayınız, el ile yıkayınız.  Nubuk koltukların özellikle halı yıkama makinesi ile yıkanması koltuklara ciddi hasarlar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir