ÇORAPÇILIK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

coraplar
Tarafından | 10 Ocak 2020

Çorap Sözlüğü

Çorapçılıkta kullanılan ve günlük hayatta da bazen karşımıza çıkan bazı terimler ve anlamlarını bu yazımızda paylaşıyoruz. Tekstil örme sektöründe özellikle çorapçıların bildiği ve bizim bilmek istediğimiz kelimeler ve anlamları şöyledir;

Çorapçılıkta Kullanılan Terimler

Denye nedir?

Teknik olarak denye, çorapların dokunduğu ipliğin ağırlığı (yani kalınlığı) ile ilgilidir (daha fazla bilgi ilginiz çekerse, 1 denye 9000 metre uzunluğundaki ipliğin gram olarak ağırlığını ifade eder). Genellikle denye azaldıkça şeffaf görünüş ve ürünün hassasiyeti de artar. Bunun tersine opak çoraplar da ten göstermeyen kalın çoraplardır.

Burun

Çorap alırken seçebileceğiniz birden fazla “burun” çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Şeffaf, dayanıklı ve burunsuz…

Şeffaf Burun

Şeffaf burun, çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince külotlu çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir. Özellikle de düşük denyelerde.

Dayanıklı Burun

Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Burunsuz Çorap

Penti Dekolte Külotlu çorabında olduğu gibi bu tür çorapların burunları yoktur. Parmaklarınız açıkta kalır. Burun dikişi ayak parmaklarınızın başladığı yerde biter. Renkli boyanmış tırnaklarınızı göstermek istiyorsanız harika bir seçenektir. Açık ayakkabılar hatta parmak arası terliklerle bile giyilebilir.

Pamuk Ağlı

Pamuk ağlı külotlu çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

Naylon Ağlı

Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır.

Panelli Ağ

Büyük beden ve hamile çoraplarında külot bölümüne dikilerek daha rahat bir şekilde genişlemesini sağlayan ağ parçasıdır.

Külot Çoraplar

Külotlu çoraplar külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hangisinin nasıl göründüğü ile ilgili tam emin değilseniz ya da mini etek giydiğinizde nasıl göründüğü konusunda bir fikriniz yoksa bu konudaki kılavuzumuza bir göz atmalısınız.

Şeffaf Külotlu Çoraplar

Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çoraplar sizin için ideal. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyededir (inceliktedir). Külot kısmı şeffaf olarak adlandırılan ürünler 5 denye de olsa 40 denye de olsa örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Çoraplar

Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Sanki boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, fakat mini etek giyiyorsanız külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmaz.

Parlaklık

Mat

Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır.İpeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak Çorap

Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak

Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişi

Külot dikişi overlok(yuvarlak dikiş) ya da flatlock(düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.

Çorap Yıkama Talimatı İşaretleri ve Anlamları

1

Kurutucuda Kurutulmaz

2

Kuru Temizleme Yapılmaz

3

Ütüleme Yapılmaz

4

Normal Yıkama 40 °

 

 

 

Çorapta Beden Tabloları


bayan tablo

cocuk tablo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir