EN İYİ ATKI NASIL OLMALI?

Atkı
Tarafından | 9 Ocak 2020

İdeal Kışlık Atkı ve Kış Eşarpları

Kışlık eşarplar ve atkılar gardırobunuzda mutlaka bulunması gereken aksesuarlardır. Kışın soğuğunu boğazınızdan korur ve sizi sıcak tutmaya yardımcı olur. Böyle basit bir kış aksesuarı için, kışı rahat geçirmenizde büyük bir etkisi vardır. Kışlık bir ceket giyerken bile, boynunuzun yağmura ve kara maruz kalması soğuk algınlığının içeriye sızmasını engellemez, bu nedenle iyi bir atkı sizi korur.

Kış eşarpları pratik bir şekildir, genellikle uzun bir dikdörtgen şekildedir, çünkü soğuk havayı dışarıda tutmak için boynunuza sarmak istersiniz. Yeterince uzun bir eşarp ile iki kez sarabilir ve uçlarının öne sarkmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir görünüm için pürüzsüz, ipeksi polyesterler ve ipek eşarplar kış kıyafetinize şıklık katar.

Kışlık Atkılar

Atkılarda en iyi kumaşlar yün, karışımlar ve Cashmere gibi yumuşak yünlerdir. Bu tür ürünler ince, yumuşak, boynunuzda çok rahat hissettirir. Daha geleneksel tipte yün kullanan yün atkılar daha kalın olabilir ve boynunuza sarıldığında gerçekten kaşınabilir ancak daha sıcak tutar.

Kadife, Şönil ve yeni akrilik ve polyester karışımlı iplikler daha az rahatsız eder, ancak biraz sıcaklık eklemek istiyorsanız, ancak çok fazla değil. Bazı atkılar sahte bir kürk süslemesi tercih edebilirsiniz.

Modaya Uygun Rengarenk Aksesuar Atkı/Eşarplar

Mevcut eğlenceli iplikleri kullanan el yapımı kış eşarpları, kışlık montunuza ve ceketinize biraz renk katıyor. Bu yeni akrilik iplikler, kış giyim stiliniz hakkında sizlere yeni fikirler verir ve kendi stilinize şıklık katar.

Kışlık ipek eşarplar ve poli-viskon eşarplar genellikle parlak, canlı renklerle cesur bir şekilde tasarlanmıştır. Genellikle kare veya dikdörtgen şeklindedir ve farklı boyut ve uzunluklarda olabilirler. Bu pürüzsüz kumaşlar cildinize karşı hoş ve yumuşak bir şey elde etmek için idealdir, ancak yine de soğuk rüzgarlara veya karlara karşı bir koruma sağlar.

Nasıl Bir Atkı Almalıyım?

  • Bir ceket veya kıyafetinize uyumlu olmalı
  • Doğal elyaflardan üretilmiş olmalı (yün, pamuk, viskoz)
  • Ürünün çok sıcak tutmasını istiyorsanız kalın bir atkı olmalı
  • Birkaç kez boynunuza dolamak istiyorsanız daha uzun bir atkı olmalı
  • Gerekirse kolayca temizlenebilir veya onarılabilir olmalı
  • Bütçenize uygun olmalı

İdeal Atkı Boyu Ne Olmalıdır?

Atkı uzunluğu ne kadar olmalıdır? Atkı uzunlu da genişliği gibi isteğimize göre değişir. Dilerseniz örgü atkının iki ucuna püskül ya da saçak yapabilirsiniz. Örgü atkının boyunu hesaplamak için en önemli faktör, kullanacak kişinin boy uzunluğudur. Ortalama boya sahip (170 cm, 180 cm) bir kişi için atkı uzunluğu en az 160 cm olmalıdır. Daha uzun boylu kişiler için 170 cm ile 190 cm arasında olmalıdır.

atkı çeşitleri

Kaliteli bir Eşarp/Atkı Nasıl Belirlenir

  1. Malzeme kompozisyonu etiketine bakın. Ürün etiketinde kumaşın içinde bulunan tekstil liflerinin belirtilmesi gerekir. Yün veya kaşmir vb. yazıyorsa dokunun ve beğenip beğenmediğinizi görün. Kaşmir yünü diğer yünlerden daha yumuşaktır, diğer yünler birkaç kez giyildikten sonra boncuklanmaya neden olurlar, ne yazık ki, satın almadan önce bunu anlamanın bir yolu yoktur.
  2. Boyut önemlidir: Çoğu erkek atkıları 150 cm x 30 cm / 60 x 12 boyutlarındadır. Sorun şu ki, bu atkıları düzgün bir şekilde bağlamak için çok kısadır. Bu nedenle, kaşmir, yün veya Alpaka fular için ideal boyutlar 180 cm x 30 cm / 72  x 12 ‘dir. Daha ince bir ipek eşarp 2-3 inç daha geniş veya daha uzun olabilir, ancak hepsi bu. Aksi takdirde boynunuzda rahat durmaz ve sizin hareket kabiliyetinizi kısıtlar.
  3. Saçaklar: Atkılarınızda saçaklar istemiyorsanız bu bir tercih meselesidir. Her ikisi de gayet iyi ve kaşmir, yün ve alpaka atkılar geleneksel olarak saçaklarla gelirken, ipek eşarplar gelmiyor, bu yüzden ayrı bir dikimle eklenmeleri gerekiyor.
  4. Yanma Testi: Ne yazık ki, birçok atkı yanlış etiketlenmiştir ve bazen etiketlerde % 100 ipek, ipek, yün vb. yazılıdır ama yapay lifler içerirler. Malzeme bileşimini bilmenin tek pratik yolu, zamanınız varsa ve masrafları sorun etmiyorsanız bir laboratuvarda test edilmesidir. Ancak bunun için yeterince zamanınız ve bütçeniz yoksa alacağınız atkıcan küçük bir saçak ipini , her zaman yanma testi yapabilirsiniz. Doğal malzemeler farklı yanar ve farklı kokar. Bazı atkılar karışmış olabilir, ancak her zaman yaktığınız iplik erimiş gibi görünüyorsa ve yanmış plastik gibi kokuyorsa yapay liflerin (akrilik, polyester, polyamid) olduğunu öğreneceksiniz.

Atkılık Kumaş Çeşitleri

Atkılarda kullanılan iplik cinsleri ve kumaş türleri şunlardır.
Kaşmir, Alpaka kumaş, İpek kumaş, Pamuklu sıkı kumaşlar, Keten kumaşlar, Yünlü kumaşlar, Paşmina kumaş,

Son Olarak

Atkılar uzun zamandır hem erkekler hem de kadınlar için boyun bağının ayrılmaz ve önemli bir parçası olmuştur. Bugün, tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi, erkeklerin gardırobuna kişisel yetenek katmaları için son derece popüler bir yoldur. Kadınlar çok sayıda aksesuarla kutsanırken, erkekler olarak kişiliğimizin parlamasını önleyen daha geleneksel bir gardırobuna sahibiz. Eşarplar, sıcaklık sağlamanın yanı sıra, bir gardıropu geliştirmenin ve bu kişiliği kıyafetinize eklemenin olağanüstü bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir