HEMŞİRE FORMASI KUMAŞ TÜRLERİ

hemsire uniforma
Tarafından | 11 Ocak 2020

Hemşire Forması Nedir?

Hemşire forması, adından anlaşılacağı üzere hemşirelerin çalışmaların esnasında giymesi zorunlu olan kıyafetlerdir. Bu kıyafetler temiz ve rahat olmalı ki hemşireler rahatça çalışabilsin. Hemşire üniformalarında kullanılan bazı kumaş türlerini aşağıda belirtiyoruz. Ayrıca yıkama dereceleri de mevcut.

TERİKOTON

terikoton cerrahi takim

Terikoton kumaşın hafif ve nefes alan bir yapısı var. Her mevsim giyilebilir, çalıştığımız alanlar kapalı alanlar olduğu için. Ama özellikle yazın çok kullanışlı olacağınız düşünüyorum. Çünkü terleme yapmaz iddiaları var.
Ayrıca bu kumaş %35 pamuk oranına sahip, 115 gr / m2 oranında ithal bir kumaş. Dolayısı ile SAĞLIK maddemizi karşılayan bir forma.
İnce olmasına rağmen deforme olmayan bir yapıya sahip, uygun şartlarda yıkandığında (40 derece ve altı) uzun düre giyilebilir

COTONMAX

cotonmax cerrahi takim

Pamuk oranı yüksek, terikoton kumaşa kıyasla daha kalın ve dayanıklı bir kumaş. Yaz kış kullanıma uygun. %65 pamuk oranına sahip 140 gr / m2 ağırlığında.
40 derece ve altı yıkama tavsiye ediliyor.

DRY TOUCH

DRY TOUCH cerrahi takim

Yeni geliştirilen bir kumaş türü olan DRYTOUCH için dokusu pamuk gibi ama özellikleri pamuktan iyi deniliyor. Sertifikalı performans kumaşlarından olan dry touch, 5 kanallı lifleri sayesinde nefes alabilen formalar arasında en iyisi, havayı içeriye nemi dışarıya almasındaki başarı ve aynı zamanda teri pamuktan 10 kat daha fazla emmesi ile tam bir SAĞLIK forması diyebiliriz.

Doğal elyaf görüntüsüne benzer yapısı vardır. Pamuğa göre daha az buruşur, az çeker ve dayanıklıdır. Aynı zamanda pamuktan daha yumuşak bir his verir. %50 pamuk, %50 dry touch kumaştan yapılan bu formalar 30 derece ve altında yıkanmalı, güneş ışığının direk etkisinden uzak kurutulmalı.

U-FLEX LİKRA

uflex cerrahi takim

Bu forma tamamen kadınlara özel. Likralı terikoton kumaştan imal edilmiş. Hafif, hava alan gözenekli dokusu ve likranın verdiği mükemmel esneklik ile çok konforlu. İnce ama dayanıklı. %60 pamuk, %35 polyester, %5 likra , 30 derece ve altı yıkama, direk güneşten uzak kurutma.

ALPAKA

alpaka cerrahi takim

Terikoton kumaşa göre daha kalın, 185 gr /m2
Hafif bir ütü ile bile giyilebilir, çok kırışmaz, kolay temizlenir ve dayanıklıdır. Medikal giyimde en çok tercih edilen kumaştır. %25 viskon %75 polyester.

HEMŞİRE FORMASI KUMAŞ TÜRLERİ” için 2 görüş

 1. ikiyildizorme

  DRY TOUCH® performans kumaşları:
  • Spor Giyim
  • İç Giyim
  • Denim Giyim
  • İş Elbisesi
  • Hazır Giyim alanları başta olmak birçok alanda kullanılabilir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir