DERİ PÖSTEKİ İŞLEMİ

posteki deri
Tarafından | 15 Ocak 2020

Post ya da pösteki, koyun ve keçi gibi küçükbaş memeli hayvanların yün ve derisiyle birlikte tabaklanmış kürkü. Elde edildiği hayvana göre koyun postu, kuzu postu, keçi postu olarak adlandırılır.

Pösteki Nedir

Kılların deri ile bağlantısını tamamen bitirmek için kireç ve benzeri kimyasallardan yararlanılmaktadır. Daha sonra deri kimyasallar içeren bir havuzda bekletilir. Bu sayede yumuşar ve işlem görecek hale gelir.

Eskiden tamamen elde yapılan tabaklama işlemi günümüzde modern makine ve kimyasallar ile daha kolay şekilde yapılabilmektedir. Derinin sepilenme işlemi görmesi dayanıklı ve kullanışlı hale gelmesini sağlamaktadır.

Tanenli havuzlarda uzun müddet bekletilen deri, ara ara sulanarak ıslatılır. Bu sayede kuruması önlenmektedir. Tanenli havuzda hazırlanan suyu tamamen emene kadar deri bekletilir. Bu bekleme süreci bazen bir kaç ayı bulabilir. Hatta bazı hayvan derilerinin bu havuzda işlem görmesi iki yıl kadar bile sürebilmektedir. Bu yöntem sonrası deriler havadar bir alanda kurutulmaktadır.

Pösteki, yünü çıkarılmayan derilere verilen isimdir. Tek parça olarak elde edilen hayvan derilerine ise, tulum denilir. İşlenmemiş derilere ise, sırım adı verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir