KALİTELİ HALI NASIL ANLAŞILIR?

hali yun kalite
Tarafından | 16 Ocak 2020

Halının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

Alışveriş yaparken nereye giderseniz gidin ya da ne ürün almaya çalışırsanız çalışın, satıcılar size ürünün kaliteli olduğunu söyleyecektir. Bu halı alırken de böyledir. Peki halıyı kaliteli yapan şey nedir? Bir halının kaliteli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Halıları kaliteli yapan belirli kriterler vardır. Bu kriterlerin hepsinin bir arada olduğu bir halı bulduğunuzda onun kaliteli olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Birazdan belirteceğimiz kriterlerin bir arada bulunduğu halıların, performans, dayanıklılık ve ömür bakımından en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Peki nedir bu kritlerler?

Yüzey Ağırlığı

halı dokumaHalıların yüzey ağırlıkları, çoğu insanın halı seçerken ilk baktığı özelliklerden biridir. Her zaman olmasa da çoğu zaman bu özellikten halıyı seçmek mantıklı olabilir. Halının yüzey ağırlığı, kullanılan malzemenin sağlam olduğunu bu sebeple halının uzun ömürlü olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

İplik Tipi

yatak ortusu iplikleriKullanılan iplik ya da malzeme her neyse halının kalitesindeki en büyük etmen odur diyebilirsiniz. Farklı iplikler farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Genelde kullanılan iplik türleri sentetik halılarda ; naylon, polyester, akrilik, olefin ve triextadır. Doğal, el yapımı dediğimiz halılarda ise; ipek, yün ve sisal ipliği kullanılır. Bu malzemeler genel itibariyle halının karakteristiği ve kalitesini belirler.

Dokumadaki düğüm sayısı

hav yuksekligiDokuma sıklığı halıda ne kadar ip (hammadde) kullanıldığını gösteren başlıca kıstastır. Sıklık ne kadar fazlaysa ısı yalıtımı ve dayanıklılık o kadar fazla olur. İp yüksekliği ise kalitenin değil konforun göstergesidir. Genel olarak ip ne kadar yüksekse temizlik o kadar zorlaşır, konfor o kadar artar. Daha sıkı dokunmuş halı modelleri tercih etmelisiniz.

Garanti Belgesi

garantibelgesiBir halı alırken ya da kalitesini anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi de garanti belgesidir. Ya da iade koşullarını öğrenmelisiniz. Unutmayın ki kimse kalitesiz bir ürünü garanti kapsamı altına almaz. Bu basit bir yöntemdir ama her zaman etkilidir.

Halının Tarzı

Cin halisi4Halının tarzı, onun performansını etkileyebilir. Yani bir mutfak halısı satın aldığınızda, salon için düşünmek pek sağlıklı olmayabilir. Çünkü halılar genel itibariyle belirli alanlar için tasarlanır. Yolluklar üzerinden çok insan geçeceği için o tarzda tasarlanmış hatta o yüzden yolluk ismini almıştır. Burada seçim yaparken göstereceğiniz dikkat halınızdan maksimum verimi almanızı sağlayabilir.

İlave Özellikler

hali sagliga zararliİp ve sıklıktan sonra teknolojik özellikler de günlük kullanımda çok önemli hale gelmiştir. Antibakteriyel halı olması, nano halı özelliği ile sıvı iticilik kazanması ve kendini temizlemesi, kaydırmaz halı özelliği, az hav çıkartmasını sağlayan özellikler, sigorta halı özelliği satın alma kararında belirleyici hale gelmiştir.

KALİTELİ HALI NASIL ANLAŞILIR?” için 1 görüş

 1. atmani abdelkader

  Günaydın Sabry firmasının yöneticisi ben endüstriyel yazıcılarım var ve çok miktarda basılabilir halı hammaddesine ihtiyacım var sizde hangi örneklerin olduğunu öğrenebilir miyim yada basılabilir beyaz halı satan bir fabrikaya yönlendirebilir miyim?
  SABRI ALGERIA
  00213560042700
  sabrilibass@gmail.com

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir