DÜNYANIN EN ÜNLÜ MODACILARI

Tarafından | 29 Kasım 2016

Moda kelimesi sözlüklerde yazan kelime anlamıyla toplumun tüketim trendleri belirleyen ve onlara neyi tüketmesi gerektiğini düşündüren tüketim anlayışı olarak tanımlanılmaktadır.

Moda kelimesi, Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerinde bir kaç şekilde ifade edilmektedir. Bunlardan ilki şu şekildedir: ”Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.”. Diğer bir tanım ise “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan” şeklindedir. Ortak zevklere göre belli başlı figürler sivrilmiştir. Bu figürlerin yaratıcıları da dünyada moda denilince akla ilk gelen isimlerdir. Bunların birkaçı söyledir; işte karşınızda en ünlü 10 yabancı modacı.

10: Zac Posen

zac-posenModa tasarımcılığının yanında iş adamlığı da yapmaktadır. 1980 doğumlu ve Amerikalıdır. Tam adı Zachary E. Posen’dir. Asıl ün ile kavuşması 2000 yılında Naomi Campbell için tasarladığı elbise sayesinde olmuştur.

 

09: Alexander McQueen

1969 doğumlu İngiliz moda tasarımcısı. Genç yaşta üç kız kardeşi için elbiseler yapmaya başladı ve bir moda tasarımcısı olmak istediğine karar verdi. Carpenters Road Özel Okuluna gitti. 1996’dan 2001’e kadar John Galliano’dan sonra Givenchy’de baş tasarımcı olarak çalışmıştır. Modadaki başarıları ona dört yılın İngiliz Tasarımcısı ödülü (1996, 1997, 2001 ve 2003) ve 2003’te CFDA Yılın Uluslararası Tasarımcısı ödülünü kazandırmıştır.

08: Coco Chanel

cocoSadece moda dünyasında değil bir sinema karakteri olarak da fenomen olan Chanel, ilk dükkanını şapka üzerine açtı. Daha erkeksi duran feminenliği ön plana çıkartan Chanel dünyada bir kült halini aldı. Ayrıca ünlü modacı; moda ve giyim ile ilgili sözleri ile de meşhurdur.

07: Jean – Charles de Castelbajac

jean-charles-de-castelbajacJC/DC olarak da bilinen Casablanca’lı modacı Castelbajac’nın sıradışı tasarımlara imza atmıştır. Kıyafetlerin yanısıra mobilya tasarımları da yapan Castelbajac’ın müşterileri arasında Madonna, Katy Perry gibi isimler yer alıyor.

06: Christian Dior

christian_dior1905 doğumlu Fransız tasarımcı, dünyanın en büyük moda evlerinden biri olan ünlü moda evi Dior’un kurucusudur. İlk koleksiyonunu 1947’de tasarlayan Dior, ona Corolle, taç yaprakları ismini takmıştır. Gelmiş geçmiş en ünlü modacılardan biri olan Dior ölümünden sonra bile erkek ve kadın giyiminin yanı sıra kozmetik modasına da yön veriyor, Dior’un ürünleri Türkiye’de ve dünyada oldukça rağbet görüyor.

05: Stella Mc Cartney

stella-mccartneyİngiliz moda tasarımcısı. The Beatles’ın eski üyesi Sir Paul McCartney ile ABD’li fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti Linda McCartney’nin kızıdır. McCartney, 30 Ağustos 2003’te Britanyalı yayımcı Alasdhair Willis ile evlendi. McCartney’nin dört çocuğu vardır. Son olarak Kate Winslet’ın giydiği elbiseyle adından bahsettiren İngiliz modacının tarzı oldukça kadınsı ve zarif Kate Winslet’ın giydiği elbiseyle adından bahsettirmiştir.

04: Agatha Ruiz De La Prada


İspanya
’nın ünlü modacısı Prada, koleksiyonlarında renkli, çocuksu, doğadan objelere sık sık yer veriyor. Modacının tasarladığı kıyafetler ve çantalar geniş bir hayran kitlesine sahip.

03: Anna Molinari

anna1968 doğumlu İtalyan moda tasarımcısı. Kendisi de tasarımcı olan Rosella Tarabini’nin kızı. Tarabini Liceo Linguistico’da sanat okudu ve Bologna Üniversitesi’nde moda üzerine eğtim aldı. Blumarine ve içinde pek çok markanın olduğu Blufin grubun kurucusu.

02: Pierre Cardin

pierre1922 doğumlu İtalyan asıllı Fransız modacı. Giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlayan Pierre Cardin, 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı. Ailesinin 1945 yılında Paris’e taşınması ile birlikte, dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile çalışma olanağı buldu. 1947-1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında kendini yetiştiren modacı, 1950 yılında başlayan haute couture akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi. Avant-garde tarzına geometrik dizaynlar getirmekle de bilinen Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.

01: Valentino

valentino-b1932 yılında İtalya‘da dünyaya gelen Valentino Garavani, 1959 yılında Paris’de bir moda evi açarak, moda hayatına başladı. 1965 yılında Valentino Garavani, İtalya’da haute couture tasarımcısı olarak öne çıktı ve kendini İtalya’ya ispatlamış oldu. 1989 yılında ise ilk defa Haute Couture adlı Paris koleksiyonunu moda takipçilerine sundu. Adını taşıyan ünlü İtalyan giyim markası Valentino‘nun sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir