DÜNYANIN EN ÜNLÜ MODACILARI

moda
Tarafından | 29 Kasım 2016

Moda kelimesi sözlüklerde yazan kelime anlamıyla toplumun tüketim trendleri belirleyen ve onlara neyi tüketmesi gerektiğini düşündüren tüketim anlayışı olarak tanımlanılmaktadır.

Moda kelimesi, Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerinde bir kaç şekilde ifade edilmektedir. Bunlardan ilki şu şekildedir: ”Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.”. Diğer bir tanım ise “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan” şeklindedir. Ortak zevklere göre belli başlı figürler sivrilmiştir. Bu figürlerin yaratıcıları da dünyada moda denilince akla ilk gelen isimlerdir. Bunların birkaçı söyledir; işte karşınızda en ünlü 18 yabancı modacı.

18: Calvin Klein

Calvin Klein

Calvin Klein, moda dünyasındaki imza tasarımlarıyla mirasını bırakmak istiyor. Klein, moda okuduktan ve kıyafet üreticisi için eğitildikten sonra 1968’de kendi şirketini kurdu. Şirketi kıyafetler ve özellikle mont ve takım elbise tasarladı. Calvin Klein Inc.’in merkezi Manhattan’ın merkezindedir ve parfüm, mücevher ve spor kıyafetleri yapımında uzmanlaşmıştır. Klein’ın net değeri 700 milyon dolara kadar olduğudur.

17: Roberto Cavalli

cavalli

Göz alıcı baskı stili, deri kıyafetleri ve kotlarıyla ünlü Roberto Cavalli, tüm dünyadaki çeşitli etkileyici moda stilistlerinden biridir. Cavalli ticari markasını 1960’larda başlattıktan sonra, erkek kıyafeti yaratma ve gözlük üzerinde çalışmaya başladı ve iç çamaşırı setleri, parfümler, mücevherler ve aksesuarlarla genç bir izleyiciyi avlayan Just Cavalli serisini sundu. Değeri 500 milyon dolara yükseldi

16: Marc Jacobs

marc jacobs

Moda dünyasını fetheden bir başka ünlü moda tasarımcısı Marc Jacobs. Jacobs koleksiyon tasarımlarına 1986’da başlamadan ve resmi olarak Marc Jacobs etiketini sunmadan önce, daha önce bir New York giyim mağazası Charivari’de stokçu olarak çalıştı. Yetenekli bir yönetmen olarak Louis Vuitton ile de yakından ilgilendi ve bir kütüphane kurdu ve bu büyük bir başarıydı. Şu an itibariyle, Jacob tüm dünyada 200’den fazla perakende mağazasını yönetiyor ve sahibi. Marc Jacobs’un beklenen net değeri 100 milyon dolar

15: Jean- Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier

Moda dünyasının en etkili Fransız tasarımcıları olarak kabul edilen Jean Paul Gaultier, üst düzey özel tasarımlarıyla aynı zamanda hazır giyim kıyafetleriyle eşleşen özel olarak donatılmış kıyafetlerin işinde ustalaştı. Moda dünyasında ün kazanmayı ve olağanüstü stilini sergilemeyi başardı. 1982 yılında tasarım işini tanıttıktan sonra, çalışmaları çok tanındı. Net değeri 100 milyon dolar.

14: Jimmy Choo

jimmy choo

Lüks ayakkabı, el çantası, aksesuar ve parfüm konusunda uzmanlaşmış bir İngiliz yüksek moda evidir. Şirket, J. Choo Limited, 1996 yılında moda ayakkabı tasarımcısı Jimmy Choo ve Vogue aksesuar editörü Tamara Mellon tarafından kuruldu. Markanın Galler Prensesi Diana’nın gözdesi olduğunu iddia ediyor

13: Giorgio Armani

armani

İlk kırmızı halı moda tasarımcısı olarak tanınan ve dünyadaki her erkeğin arzusunu büyüleyen erkek giyim icatları için çok popüler olan Giorgio Armani. 1975 yılında kendi işini başlattıktan sonra Armani, futbolcuları ve İtalyan Olimpiyatçılar için birçok görkemli takım elbise yarattı ve hatta 2008’de Karanlık Gece’de Bruce Wayne’i giydirdi. ve Grammy Ödülleri. Forbes’a göre Armani’nin net değeri 8,6 milyar dolar.

12: Ralph Lauren

ralph lauren e1582894919250

Ünlü bir tasarımcı olmadan önce perakende işinde çalışmak zorunda kaldı ve daha sonra hazır giyim, parfüm, aksesuar ve hatta mobilya hatlarını kurmaya başladı. 1967 yılında New York’ta bulunan hazır giyim şirketi Ralph Lauren Corporation’ı kurdu. Lauren’in tüm tarzı olağanüstü ve moda setinde bir ustalık eseri olarak biliniyor. Forbes’a göre, Lauren’in net değeri 7 milyar dolar.

11: Donna Karan

Donna karan2 Ekim 1948 yılında New York’ta dünyaya gelen Amerikalı tasarımcı Donna Karan Long Island’da moda dünyasının kalbinde dünyaya gelmiştir. Babası terzi ve annesi ise showroom modeli ve satış uzmanıdır.  1968 yılında “Parsons Tasarım Okulu”na kabul edilmiştir ve ikinci sınıftayken Anne Klein ‘ın yanında stajyer olarak işe başlamıştır. 3 sene baş tasarımcılık yapan Donna Karan 1974 yılında Anne Klein’in ölümüyle onun yerini almıştır.

10: Zac Posen

zac-posenModa tasarımcılığının yanında iş adamlığı da yapmaktadır. 1980 doğumlu ve Amerikalıdır. Tam adı Zachary E. Posen’dir. Asıl ün ile kavuşması 2000 yılında Naomi Campbell için tasarladığı elbise sayesinde olmuştur.

 

09: Alexander McQueen

ALEX e14804313365981969 doğumlu İngiliz moda tasarımcısı. Genç yaşta üç kız kardeşi için elbiseler yapmaya başladı ve bir moda tasarımcısı olmak istediğine karar verdi. Carpenters Road Özel Okuluna gitti. 1996’dan 2001’e kadar John Galliano’dan sonra Givenchy’de baş tasarımcı olarak çalışmıştır. Modadaki başarıları ona dört yılın İngiliz Tasarımcısı ödülü (1996, 1997, 2001 ve 2003) ve 2003’te CFDA Yılın Uluslararası Tasarımcısı ödülünü kazandırmıştır.

08: Coco Chanel

cocoSadece moda dünyasında değil bir sinema karakteri olarak da fenomen olan Chanel, ilk dükkanını şapka üzerine açtı. Daha erkeksi duran feminenliği ön plana çıkartan Chanel dünyada bir kült halini aldı. Ayrıca ünlü modacı; moda ve giyim ile ilgili sözleri ile de meşhurdur.

07: Jean – Charles de Castelbajac

jean-charles-de-castelbajacJC/DC olarak da bilinen Casablanca’lı modacı Castelbajac’nın sıradışı tasarımlara imza atmıştır. Kıyafetlerin yanısıra mobilya tasarımları da yapan Castelbajac’ın müşterileri arasında Madonna, Katy Perry gibi isimler yer alıyor.

06: Christian Dior

christian_dior1905 doğumlu Fransız tasarımcı, dünyanın en büyük moda evlerinden biri olan ünlü moda evi Dior’un kurucusudur. İlk koleksiyonunu 1947’de tasarlayan Dior, ona Corolle, taç yaprakları ismini takmıştır. Gelmiş geçmiş en ünlü modacılardan biri olan Dior ölümünden sonra bile erkek ve kadın giyiminin yanı sıra kozmetik modasına da yön veriyor, Dior’un ürünleri Türkiye’de ve dünyada oldukça rağbet görüyor.

05: Stella Mc Cartney

stella-mccartneyİngiliz moda tasarımcısı. The Beatles’ın eski üyesi Sir Paul McCartney ile ABD’li fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti Linda McCartney’nin kızıdır. McCartney, 30 Ağustos 2003’te Britanyalı yayımcı Alasdhair Willis ile evlendi. McCartney’nin dört çocuğu vardır. Son olarak Kate Winslet’ın giydiği elbiseyle adından bahsettiren İngiliz modacının tarzı oldukça kadınsı ve zarif Kate Winslet’ın giydiği elbiseyle adından bahsettirmiştir.

04: Agatha Ruiz De La Prada


Agatha Ruiz De La Pradaİspanya
’nın ünlü modacısı Prada, koleksiyonlarında renkli, çocuksu, doğadan objelere sık sık yer veriyor. Modacının tasarladığı kıyafetler ve çantalar geniş bir hayran kitlesine sahip.

03: Anna Molinari

anna1968 doğumlu İtalyan moda tasarımcısı. Kendisi de tasarımcı olan Rosella Tarabini’nin kızı. Tarabini Liceo Linguistico’da sanat okudu ve Bologna Üniversitesi’nde moda üzerine eğtim aldı. Blumarine ve içinde pek çok markanın olduğu Blufin grubun kurucusu.

02: Pierre Cardin

modacılar1922 doğumlu İtalyan asıllı Fransız modacı. Giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlayan Pierre Cardin, 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı. Ailesinin 1945 yılında Paris’e taşınması ile birlikte, dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile çalışma olanağı buldu. 1947-1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında kendini yetiştiren modacı, 1950 yılında başlayan haute couture akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi. Avant-garde tarzına geometrik dizaynlar getirmekle de bilinen Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.

01: Valentino

moda1932 yılında İtalya‘da dünyaya gelen Valentino Garavani, 1959 yılında Paris’de bir moda evi açarak, moda hayatına başladı. 1965 yılında Valentino Garavani, İtalya’da haute couture tasarımcısı olarak öne çıktı ve kendini İtalya’ya ispatlamış oldu. 1989 yılında ise ilk defa Haute Couture adlı Paris koleksiyonunu moda takipçilerine sundu. Adını taşıyan ünlü İtalyan giyim markası Valentino‘nun sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir