EKOSE (TARTAN) KUMAŞ

ekose kumaşlar (örme jakarlı interlok)
Tarafından | 29 Mayıs 2017

Ekose, bir kumaş deseni. Kelime anlamı ile Fransızca ve İskoççadan gelmektedir, İskoç klanlarının kullandıkları kilt desenlerinden tüm dünyaya yayılmıştır. 1970’li yılların sonu ve 80’li yılların başında punk döneminin belli başlı modası olan bir desen olmuş, 90’lı yıllarda da Vivienne Westwood tarafından yeniden moda edilmiştir.

Ekose Desen İngilizce‘de “check” olarak bilinir.

Tekstilde kullanılan terim olan ekose ve tartan, bir tür kumaş desenidir. Ana özelliği düzenli veya düzensiz karelerin bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Ekose kumaşlar için modası hiç geçmez ifadesini kullansak, sanırım yanlış yorum yapmış olmayız. Giyimden koltuk döşemesine kadar her alanda kullanılan ekose kumaşın özellikleri ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgilendirici bir yazı sizlerle.

ekose kiyafetler

Herkesin dolabında mutlaka yer edinmiş olan ekose kıyafetler, bir yandan kombin kolaylığı sağlarken, bir yandan da en ufak bir yanlışta görüntünün karmaşık durmasına sebep olmaktadır. 90’lı yılların kıyafet modasına kazandırdığı oldukça şık bir kumaş olarak, ekose kumaşı en güzel renklerle birleştirerek oldukça şık görünmek mümkündür. Kış aylarında kalın etek ve kabanların yanı sıra, 2017 yaz sezonu için de ekose gömlek modelleri, hafif ve rahat formları ile bayanların vazgeçilmezi olacaktır. Ekose kumaş içeren bir ürün giydiyseniz onunla birlikte tamamlayacağınız parçanın mutlaka düz olmasına özen göstermelisiniz.

ekose

Tekstil ürünlerinin pek çoğuna desen veren ekose kumaş, kıyafetten ev tekstiline kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kırmızı, lacivert ve kahverengi gibi tonları ile birçok evin ve kıyafetin vazgeçilmezi olan ekose kumaşlar, kullanıldığı yerlerin uyumlu görüntü oluşturması ile dikkat çekiyor. Bu nedenle kadın erkek fark etmeksizin kıyafetlerin her türlüsü için ekose kumaş oldukça yerinde bir tercihtir. Modern görünümlü birçok koltuk takımında ekose desenlerini görmek mümkündür. Elbise, kaban modelleri, nevresim takımları ve koltuk desenlerinde ekose kumaş sıklıkla kullanılmakta ve de oldukça göz alıcı durmaktadır. Ev tekstilinde ekosenin her hali keyif verse de, ekose kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Ekose Kumaş Çeşitleri

Tartan: D 2/2 örgüsüyle kamgarn ya da strayhgarn ipliklerden karmaşık ekose desenlerle dokunan kırmızı, lacivert, yeşil ve sarı gibi parlak ve saf renklerin kullanıldığı kumaşlardır. Şal, eteklik ve örtü olarak kullanılır. Yumuşak bir apre uygulanır.

İskoç Ekosesi : İskoç ekosesi, eşit yüzlü dimi veya bezayağı üzerinde dar ve geniş yollardan oluşan karelerden, farklı tonlardan ya da çok renkli ipliklerden meydana gelir.

iskoc ekosesi

Madras Ekosesi: Bezayağı bağlantı ile üretilen madras ekosesi, çok renkli, dar ve geniş kareler şeklinde dokunan ekoselerdir.

madras ekosesi

Madras Ekosesi

Blok Ekose: Bezayağı bağlantı ile dokunan blok ekose, madras ekosesine benzemektedir. Ancak blok ekose deseniyle dokunan kumaş yüzeyinde oluşan kareler ya da dikdörtgenler daha büyüktür.

blok ekose

Blok Ekosesi

Glenşek Ekose: Dimi bağlantı ile dokunan glenşek ekosede temel ve üst ekoseler birbirine girmiştir. Temel ekose, tek tondadır; ama üst ekose belirgin bir şekilde bunun üzerinde durur.

glensek ekose

Glenşek Ekose

Ekose Desen Kumaş Çeşitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir