Etiket Arşivi: Eski zaman giysileri

ESKİ DÖNEM TÜRK KIYAFETLERİ

Tarafından | 15 Mayıs 2017

Eski Dönem Türklerinde Kıyafet Eski Türklerin kıyafetleri konusunda gravürler ve birtakım tarihi kalıntılardan bilgi edinilmiştir. Eski Türkler gerek göçebe hayatın gereği gerekse hayvancılıkla uğraşmalarından dolayı Orta Asya’da daha çok deriden yapılmış rahat kıyafetleri tercih etmişlerdir. Bir iç don, üste giyilen kaftan, çapan, şapan ya da çarpıt denilen bir çeşit hırka, ceket ya da palto ve… Devamını oku »

ESKİ ZAMAN KIYAFETLERİ

Tarafından | 11 Mayıs 2017

Eski Zamanlarda Giyilen Bayan Kıyafet İsimleri Başa Giyilenler KOFİ:Kenarları çuhaya benzer kumaşla çevrelenmiş, tepesi ise ipek veya benzeri İpliklerle elde edilmiş bir başlıktır. Parçaları ise; Tar denilen tas biçimindeki tahta ya da tenekeden yapılmış malzeme Tarın üstüne geçirilen saçaklı ya da saçaksız fes Kofiye takma saç eklenir ve yanlardan örgüler sarkıtılır. Açık başa önce beyaz… Devamını oku »

DÜNYANIN EN ESKİ KUMAŞLARI

Tarafından | 7 Mayıs 2017

Dünya’da insanlığın başlagıcından beri tekstiller kullanılıyor ancak hassas ve dayanımı az olan kumaş ve tekstil ürünleri; doğada hızla bozunuyor bu nedenle günümüze ulaşmaları zorlaşıyor. Ancak bozulmadan günümüze ulaşan tekstillerde bulmak mümkün. İşte bilenen en eski tekstil ürünlerini bu yazımızda sıraladık; keşifler sonucu bulunan en eski kıyafet ve aksesuarlar listesi ve yılları her an yeni buluntular… Devamını oku »