Etiket Arşivi: İlk kumaşı kim buldu

KUMAŞI KİM İCAT ETTİ

Tarafından | 10 Ekim 2020

İnsanlık tarihinden beridir en önemli ihtiyaçların başında gelen hatta insanoğlunun ilk icadı sayılabilecek giyinme, soğuktan korunma ve örtünme için tarih öncesinde hayvan postları ve bitki yaprakları gibi şeyleri bir kenara bırakan ve ilk kumaşın icadı ile bambaşka bir boyut kazanan kumaşın tarihçesini siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Kumaş nedir? Öncelikle elbise yapımında ve zaman içinde örtünme… Devamını oku »

DÜNYANIN EN ESKİ KUMAŞLARI

Tarafından | 7 Mayıs 2017

Dünya’da insanlığın başlagıcından beri tekstiller kullanılıyor ancak hassas ve dayanımı az olan kumaş ve tekstil ürünleri; doğada hızla bozunuyor bu nedenle günümüze ulaşmaları zorlaşıyor. Ancak bozulmadan günümüze ulaşan tekstillerde bulmak mümkün. İşte bilenen en eski tekstil ürünlerini bu yazımızda sıraladık; keşifler sonucu bulunan en eski kıyafet ve aksesuarlar listesi ve yılları her an yeni buluntular… Devamını oku »

DOKUMA MAKİNESİ İCADI

Tarafından | 20 Mart 2017

İlk dokuma makineleri, özelikle İngiltere gibi bir tarım ülkesini hızla sanayi toplumu yapıverdi. Köylerde oturan yüzbinlerce insan, kentlere koşmuştu. Yeni fabrikalar güvenli bir gündelik ve yeni yeni yaşam koşulları sağlıyordu. Kuzeyin soğuk İklimi için pek Önemli sayılan yün bükmek ve dokumacılık dalında o yıllara kadar köylerde çıkrıklar ve el dokuma tezgâhları kullanılıyordu. Bu yoldan elde… Devamını oku »