Etiket Arşivi: Giyim Teknik Tekstilleri

TEKNİK TEKSTİLLERİN TANIMLANMASI

Tarafından | 7 Haziran 2018

Teknik tekstiller üzerine dünyada en fazla kabul gören tanım ‘ The Textile Institute’ tarafından yapılmış ve ‘Textile Terms and Definitions’ adlı yayında yayınlanmış olan “Teknik tekstiller, estetik ve dekoratif özelliklerinden ziyade, sahip oldukları teknik ve performans özellikleri için imal edilen tekstil malzemeleri ve ürünleridir.” şeklindedir. Tekstil, oldukça geniş uygulama alanına sahip ve çok çeşitli ürün… Devamını oku »

TEKNİK TEKSTİLLERİN SINIFLANDIRILMASI

Tarafından | 21 Eylül 2016

Teknik tekstiller, yeni ürünlerin keşfi, yeni nesil ihtiyaçları karşılaması ve geleneksel ürün ve malzemelerin yerine ikame edilmesi nedeniyle büyük potansiyel arz etmektedir. Bu yönüyle teknik tekstiller, son derece dinamik ve kullanım alanı itibariyle çok geniş bir sektördür. Teknik tekstiller üretim teknolojilerine ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmaktadır. A) Üretim Teknolojilerine Göre Teknik Tekstiller Teknik tekstil yüzeylerini… Devamını oku »

DOKUMA TEKNİK TEKSTİLLER

Tarafından | 20 Eylül 2016

Teknik tekstiller, fonksiyonel özellikleri ve teknik performansları için üretilen ürün ve tekstil malzemeleridir. Teknik tekstillerin çoğu lif, iplik ve/veya kalınlığına göre belirli bir yüzey alanına sahip şerit şeklindeki malzemelerden üretilmiş yapılardan oluşur. Teknik tekstiller üretim yapılarına göre dokuma, örme ve dokusuz yüzeyler metotları ile üretilirler. Tekstil kumaşları çoğunlukla dokumadır; ancak örme, keçeleştirme, dantel kumaş oluşumu,… Devamını oku »