Etiket Arşivi: teknik tekstil ürünleri

EV TEKNİK TEKSTİLLER (HOMETECH)

Tarafından | 8 Haziran 2018

Geçmişe baktığımızda ev tekstili ürünleri genel olarak mefruşat tarzı ürünlerden oluşurken, günümüzde bunların yerini ev teknik tekstil ürünlerinin aldığı görülmektedir. Tekstillerin kullanıldığı diğer birçok alanda olduğu gibi gelişen teknolojiyle beraber bu alanda da teknik tekstil ürünleri kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara örnek olarak, çeşitli kaplama kumaşlardan yapılan stor perdeler, yüksek yalıtım özellikli içi boş liflerden üretilen yatak… Devamını oku »

TEKNİK TEKSTİLLERİN SINIFLANDIRILMASI

Tarafından | 21 Eylül 2016

Teknik tekstiller, yeni ürünlerin keşfi, yeni nesil ihtiyaçları karşılaması ve geleneksel ürün ve malzemelerin yerine ikame edilmesi nedeniyle büyük potansiyel arz etmektedir. Bu yönüyle teknik tekstiller, son derece dinamik ve kullanım alanı itibariyle çok geniş bir sektördür. Teknik tekstiller üretim teknolojilerine ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmaktadır. A) Üretim Teknolojilerine Göre Teknik Tekstiller Teknik tekstil yüzeylerini… Devamını oku »

DOKUMA TEKNİK TEKSTİLLER

Tarafından | 20 Eylül 2016

Teknik tekstiller, fonksiyonel özellikleri ve teknik performansları için üretilen ürün ve tekstil malzemeleridir. Teknik tekstillerin çoğu lif, iplik ve/veya kalınlığına göre belirli bir yüzey alanına sahip şerit şeklindeki malzemelerden üretilmiş yapılardan oluşur. Teknik tekstiller üretim yapılarına göre dokuma, örme ve dokusuz yüzeyler metotları ile üretilirler. Tekstil kumaşları çoğunlukla dokumadır; ancak örme, keçeleştirme, dantel kumaş oluşumu,… Devamını oku »