GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ PAMUK

gdo pamuk
Tarafından | 3 Ocak 2022

Genetiği Değiştirilmiş (GDO) Pamuk

Genetiği değiştirilmiş pamuk teknolojisi, istenilen çeşitli özellikleri eklemek üzere tasarlanmıştır. Bugüne kadar iki özellik yaygın olarak ticarileştirildi. Haşere dayanıklı Bacillus bakteri ile işlenmiş Bt olarak bilinen pamuk Genetiği değiştirilmiş pamuğun %50’sini, bir diğeri bu pamuğunun % 16’sını temsil eden (Ht) olarak bilinen herbisit toleranslı pamuktur. Herbisite ve böceğe dirençli olan GDO’lu pamuk çeşitleri küresel GDO pamuğunun % 37’sini temsil etmektedir.

Genetiği değiştirilmiş pamuk çoğunlukla Hindistan, Çin, Pakistan ve ABD’de yetiştirilmektedir. Bacillus bakteri ile işlenmiş Bt olarak bilinen pamuk, yerleştirilen genler sayesinde, bitkinin zararlı organizmaları öldüren pestisit yani zehir üretmesini sağlamaktadır. Böceklere karşı direnç sağlanması amacıyla genetik olarak tasarlanmıştır. Tohumların pahalı olması, ilk sene yüksek verim alınması, sonrasında her sene tohum alma ihtiyacı gibi sebeplerden tercih edilmesi tartışılan bir pamuk üretim şeklidir.

pamuk hasse kumas

GDO’lu ürünler, avantaj ve dezavantajlarıyla tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Özellikle fauna ve floradaki değişiklikler bakımından en çok etkilenecek olan toprak ekosistemleri olmaktadır. Bu ürünlerin doğal saflık ve stabilizesinin korunması, gen özelliklerinin korunması için bilimsel kontrol ve ekolojik risk analizlerinin sürdürülmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir