GOTS, OCS VE RCS SERTİFİKALARI HAKKINDA BİLGİLER

sertifika
Tarafından | 15 Aralık 2021

Sürdürülebilir bir yaşam ve temiz bir çevre bilinci için en önemli tüketim mallarından biri olan tekstil ürünleri ile bazı standartlar hayatımıza girdi. Son zamanlarda küresel ısınma başta olmak üzere hava kirliliği ve salgın hastalıkların baş göstermesi ile hazır giyim sektörü bazı ciddi adımlar attı. Bunların en başında organik üretim ve geri dönüşüm gelmektedir. Organik tekstilin önemi, tekstil elyafının özellikle doğal elyafların ham maddelerinin üretildiği topraklarda kullanılan suni gübreler ve kimyasalların en aza indirilmesi ve hatta hiç kullanılmamasını destekler.


Bu nedenle bazı sertifika çeşitleri ile bu durumu denetler ve firmaları yetkilendirir. İşte söz konusu sertifikalardan bazılarını sizler için araştırdık ve kısa özetle anlatıyoruz.

GOTS Sertifikası Nedir?

GOTS e1638532022875Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), kumaş ve tekstil ürünlerinin hammaddesi, üretimi, etiketlenmesi gibi tüm süreçlerini kapsayan, bu ürünlerin organik tekstile uygunluğunu garanti eden bir sertifikadır. Global standart birliklerinin uluslararası geçerli ve gerekli kriterlere göz önüne alarak yaptığı çalışmalar sonucunda hazırlanan bu sertifikaya sahip ürünler pazarda güvenilir bulunmakta ve ihracatları kolaylaşmaktadır. Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) ekolojik ve sosyal kriterler de dahil olmak üzere, organik lifler için dünyanın önde gelen tekstil işleme standardıdır; tüm tekstil tedarik zinciri bağımsız sertifikasyon sistemlerince desteklenir.

Kısacası GOTS sertifikasıyla üretebilmek için kumaşın en fazla %5 i organik olmayan ipliklerden üretilmelidir. Kalan kısmının organik elyaf olması gerekmektedir. Eğer organik olmayan elyaf %5 in üzerindeyse bunun için OCS sertifikası gereklidir.


OCS 100 Sertifikası Nedir?

ocs blendedOrganic Content Standart (OCS) yüzde 95-100 oranında organik madde içeren tüm gıda dışı ürünler için geçerlidir. Nihai üründeki organik madde varlığını ve miktarını doğrular ve kaynaktan nihai ürüne kadar ham madde akışını izler.

Kısacası; OCS Sertifikasıyla üretim yapmanız için en az %95 en fazla %100 oranında organik elyaf kullanmanız gereklidir. Kalan kısmı için herhangi bir elyaf kısıtlaması yoktur.


OCS Blended Sertifikası Nedir?

ocs100Organic Content Standard’ı (OCS) yüzde 5-100 oranında organik madde içeren gıda dışı ürünler için geçerlidir. Nihai üründeki organik madde varlığını ve miktarını doğrular. OCS ayrıca, kaynağından nihai ürüne kadar ham madde akışını da izler. Bu süreç daha sonra akredite bir üçüncü taraf tarafından sertifikalanır.

Kısacası; OCS Sertifikasıyla üretim yapmanız için en az %5 en fazla %100 oranında organik elyaf kullanmanız gereklidir. Kalan kısmı için herhangi bir elyaf kısıtlaması yoktur.


RCS Sertifikası Nedir?

ORGANIC 100RCS (Recycled Claim Standard), tedarik zinciri boyunca geri dönüştürülmüş ham maddeleri izlemek için bir gözetim zinciri standardı olarak kullanılır. Standart, OIA’nın Sürdürülebilir Çalışma Grubu’nun bir parçası olarak Malzeme İzlenebilirliği Çalışma Grubu tarafından geliştirilmiştir. RCS, Content Claim Standard’ın gözetim zinciri gerekliliklerini kullanır.

RCS, nihai üründeki geri dönüşümlü malzeme varlığını ve tutarını doğrular. Bu işlem, bir üçüncü tarafın giriş ve gözetim zinciri doğrulaması ile yapılır. Ürünlerdeki geri dönüşümlü malzeme içeriği iddialarının şeffaf, tutarlı ve kapsamlı bir şekilde bağımsız olarak değerlendirilmesini ve doğrulanmasını sağlar. RCS, şirketlerin kaliteli ürün sattıklarından ve ödediklerinin karşılığını aldıklarından emin olmasını sağlamak için işletmeler arası bir araç olarak kullanılabilir. Ayrıca, tüketicilerle doğru ve dürüst bir iletişim sürdürmek için de kullanılır. Bunlara çırçırlama, eğirme, dokuma ve örgü, boyama ve baskı ve dikiş şirketleri de dahildir.

  1. Recycled 100 Claim Standard: Ürünün sadece 100% geri dönüştürülmüş materyal içermesi gerekmektedir.
  2. Recycled Blended Standard: Ürünün %5 – %95 geri dönüştürülmüş materyal içermesi gerekmektedir. Kalan kısım ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Kısacası; RCS sertifikası bir recycle elyaf sertifikasıdır. Sertifikasız üretilen ürünler Rejenere olarak bilinir.

GOTS, OCS VE RCS SERTİFİKALARI HAKKINDA BİLGİLER” için 1 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir