HYALÜRONİK ASİT APRELİ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

hyalurolic acid YUZ
Tarafından | 15 Kasım 2023

Hyaluronic asit vücudumuzda doğal olarak oluşan ve yaşlandıkça azalan bir maddedir.  Hyaluronic genç cildin olgun dolgun ve nemli görünmesinin nedenlerinden biridir. Vüzudumuzdaki hyoluronic asidin yaklaşık yarısı cildimizde bulunur ve burada suya bağlanarak nemin korunmasına yardımcı olur.

Sonbahar ve kış aylarında iklim kurudur ve bunun sonucunda insan derisi kurumaya eğilimlidir. Hyaluronik asidin bir kumaşa uygulanması belirli bir nemlendirme etkisine sahiptir ve bu da kumaşın kullanım konforunu daha da artırabilir. Bu kumaş  yapısının ve kumaş hammaddelerinin cilt nemlendirme özellikleri üzerindeki etkileri, kumaşın insan cildi üzerine kaplanmasından önce ve sonra cilt su içeriği ve trans-epidermal su kaybı test edilerek incelendi ve analiz edildi. Sonuçlar, cildin nem içeriğini etkileyen en önemli faktörün kumaşta kullanılan hammadde olduğunu göstermektedir. Hyalüronik asit viskon elyafının kumaştaki iç içe geçme oranı azaldığında kumaşın insan cildi üzerindeki nemlendirme performansı zayıflar. İkincisi ise kumaş yapısıdır. Yapı itibariyle 1+1 ribana kumaş insan cildi için daha iyi nemlendirme performansına sahiptir.

Tekstilde Kullanımı

Fonksiyonel tekstillerin gelişmesinin arka planında, nemlendirici özelliklere sahip hyaluronik asitli tekstiller giderek daha fazla ilgi çekmektedir. Hyaluronik asit (HA), insan derisinin bileşenlerinden biridir ve insan vücudunda en yaygın şekilde dağıtılan asidik mukopolisakkarittir. Bağ dokusu matrisinde bulunur ve iyi bir nemlendirici etkiye sahiptir. HA şu anda kozmetikte yaygın olarak kullanılmaktadır ve ideal bir doğal nemlendirici faktör olarak bilinmektedir .

Hyaluronik asit nedir?

  • Hyaluronik asit, vücudumuzda ürettiğimiz doğal olarak oluşan bir maddedir”. Bu yapışkan malzeme, özellikle gözler, eklemler ve cilt olmak üzere tüm vücutta bir yastık ve kayganlaştırıcı görevi görür.
  • Hyaluronik asit popüler bir cilt bakım aracı haline geldi çünkü “kırışıklıkları veya çizgileri dolduruyor, hacmi geri kazandırıyor ve su alıyor. Böylece size daha nemli veya genç bir görünüm kazandırabilir”.
  • “Bunun nedeni hyaluronik asidin bir şeker, bir polisakkarit olması, yani birçok farklı şeye bağlanabilen uzun bir zincir olmasıdır. Ve en çok bağlandığı şeylerden biri de sudur”.
  • Bu bağlanma özelliği sayesinde hyaluronik asit sünger görevi görerek suyu emer ve cildinize nemli ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ek olarak, doğal olarak oluştuğu için vücudunuz hyaluronik asidi yabancı bir madde olarak tanımaz, bu da olumsuz reaksiyon riskinin daha az olduğu anlamına gelir.
  • Sağlık hizmeti sağlayıcıları cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için genellikle iki temel hyaluronik asit biçimini önerir: dermal dolgu maddeleri ve topikal kremler veya serumlar. Hangi formu kullanırsanız kullanın, “Hyaluronik asit suyu seven ve su bağlayan bir madde olduğundan her form size daha nemli bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur”.

Tekstilde Hyaluronik Asit Uygulamaları

Hyaluronik asit ,1934 yılında Columbia Üniversitesi’nden bilim adamları Karl Meyer ve John Palmer tarafından boğa gözünün camsı sıvısından elde edilen, cam gibi viskoz ve şeffaf olan, “Hyaluronik Asit” adını alan polisakkarit bir maddedir. Hyaluronik Asit”, “HA” olarak kısaltılır.

HA

HA üretiminin iki ana yöntemi vardır; hayvan dokusu ekstraksiyonu ve mikrobiyal fermantasyon. Kısıtlı hammadde kaynakları, düşük ürün saflığı ve yüksek üretim maliyeti gibi dezavantajları nedeniyle hayvan dokusu ekstraksiyon yöntemi giderek ortadan kaldırılmış ve mikrobiyal fermantasyon yöntemi, büyük ölçekli HA üretimi için ana teknoloji haline gelmiştir. Farklı kaynaklardan elde edilen HA’nın yapı ve özelliklerinde tür farkı yoktur.

HA, glukuronik asit ve N-asetilamino glikozdan oluşan, ortalama bağıl molekül ağırlığı 103 ila 107 Da olan bir polimerdir. HA mükemmel nemlendirici, yağlayıcı, viskoelastik ve biyouyumlu özelliklere sahiptir ve tıp, gıda, kozmetik ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dünyada her yıl HA içeren 10.000’den fazla yeni kozmetik ürün bulunmaktadır ve HA, tüketicilerin endişe duyduğu etkinlik sıralamasını özetleyen bir kozmetik içerik arama uygulamasında ilk üç içerik arasında yer almaktadır. Kozmetiklerle karşılaştırıldığında tekstil ürünleri insan vücuduyla daha uzun temas süresine ve daha geniş temas alanına sahiptir ve tekstil ürünlerine güzellik ve cilt bakımı bileşenlerinin eklenmesi cilt sağlığına daha fazla etki sağlayabilir. Günümüzde tekstil ürünlerinde daha çok kullanılan cilt bakım içerikleri kolajen, E vitamini, aloe vera ekstraktı vb.’dir. Son yıllarda üretim teknolojisinin ve uygulama araştırmalarının gelişmesiyle birlikte HA, cilt bakımının yıldız bileşeni olarak yavaş yavaş vizyonuna girmiştir. tekstil araştırmacıları ve fonksiyonel tekstillerin yenilikçi uygulama noktalarından biri haline geldi.

HA’nın tekstilde uygulanması 1990’lı yıllara kadar uzanmaktadır. 1992’de JEAN ve ark. Fransa’da nitrojen salınımını önleyen bir kumaş terbiye maddesi için patent açıklanmış ve bunun uygulanmasında nemlendirici katkı maddesi olarak HA tercih edilmiştir. Ancak bundan sonra HA cilt bakımı uygulamaları daha popüler hale geldikçe bazı yenilikçi şirketlerin HA kumaşlarının hazırlanmasını keşfetmeye başladığı son 5 yıla kadar HA ile ilgili birkaç uygulama rapor edildi. Son yıllarda fonksiyonel tekstil hazırlama teknolojisinin ilerlemesi, HA fiyatının düşmesi ve tüketici farkındalığının artmasıyla birlikte, HA’nın etkinlik faktörü olduğu bir dizi cilt bakım tekstili yavaş yavaş ortaya çıktı.

2017 Let’s young Kore’de sadece sıcak bir rol oynamakla kalmayıp aynı zamanda cildi kuru değil sürekli nemli tutan “Hyaluronik Asit Termostatik Maske Kaplaması”nı piyasaya sürdü. 2019 yılından bu yana Çinli iç giyim markaları, oksijen hyaluronik asit cilt güzelliği ve sıcak iç çamaşırı, Ou Feiqian hyaluronik asit tek parça şekillendirici giysi gibi THREEGUN cilt güzelliği ve vücut zayıflama iç çamaşırı serisi gibi hyaluronik asit cilt bakım ürünlerini de piyasaya sürdü. 2020 yazında HA, Cache Cache su ışığı güzellik hyaluronik asit tişörtü, Le Machi siyah teknoloji hyaluronik asit tişörtü, Handu Clothes House hyaluronik asit tişörtü ve kot pantolon gibi birçok ünlü giyim markasının yeni favorisi oldu. .

Ayrıca yatak takımlarına uygulanan HA vakaları da vardır; otel kumaşı markası “Stalford”, HA’yı TencelTM ile birleştirerek “nefis uyku, nemlendirilmiş ciltten uzak uyku” kavramını öne çıkarır; Dapu’nun hyaluronik asit yatak serisi, kumaş cilde temas ettiğinde yavaş yavaş HA cilt bakım faktörünü serbest bırakabilir. HA cilt bakım faktörü, kumaş cilde temas ettiğinde yavaş yavaş salınır. Yukarıdaki ürünlerin kumaşlarının çoğu, HA’yı veya mikrokapsüllerini elyaf üzerinde birleştirmek için bitirme işlemini kullanır ve kumaş ciltle temas ettiğinde HA, nemlendirme ve cilt bakımı rolünü oynamak için yavaş yavaş cilt yüzeyine aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir