MİRA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 13 Haziran 2018

Mira Kumaş Nedir

Mira kumaş örme kumaş gurubunda bulunmaktadır. Genellikle %100 Polyester iplikten örülen mira kumaş, dış giyimde tercih edilir. Polyester lifleri sağlam ve parlak olduğu gibi aynı zamanda petrokimya ürünüdür, bu yüzden cilde uzun süre temasından kaçınılmalıdır. Hem kış hem yaz 4 mevsim giyebilen esnek bir yapıya sahip olan mira kumaş son günlerde tesettür giyim ürünlerinde çokça tercih edilmektedir. Mira kumaştan yapılan tesettür modellerine; Tesettür elbise, tunik, takım, kombin vs. gibi ürünler örnek gösterilebilir.

Mira tesettür elbiseler

Mira kumaş örme interlok grubunda olmasına rağmen kumaşın ters taraftan kullanıldığında dokuma kumaş olan atlas (duble) kumaşa benzemektedir. Atlas (duble) isimli kumaş dokuma gurubundadır ve duruşu örme kumaş türlerine göre daha tok durur. Piyasada duble mira, mira krep vs. gibi çeşitli isimlerle satılan ürünlerin hepsi aslında Mira kumaştır. Fakat kimi firmalar müşterileri kandırmak amaçlı bu isimleri kullanabilmektedirler. Bu gibi firmalara itibar edilmemesi tavsiye edilir.

Yıkama: 30, Derece Makinede Hassas Yıkama Yapılmalıdır.

Mira Kumaş Özellikleri

Her ne kadar moda sürekli olarak değişmekte olan bir kavramda olsa sürekli olarak gözde olarak kalmakta olan bazı unsurlarda bulunmakta ve hayatlarımızın vaz geçilmezi olarak kalmaktadır. İşte bunlardan birisi olan Mira kumaş türü yediden yetmişe her yaştan insan için özellikle tekstilde her zaman en sevilen kumaş modellerinden biri olmayı başarmaktadır.

Genel olarak taze kar yağışını anımsatmakta olan bu model pamuk, yün ve polyester gibi birçok farklı ham madde ile üretilmekte ve oldukça farklı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle pardösüler, paltolar ve kürkler gibi birçok giyim ürününde oldukça sık kullanılmakta, neredeyse her dönem baştan aşağıya değişmekte olan moda kavramı içerisinde kendine her zaman bir yer bulmaktadır.

Modeli itibari ile daha çok bayanların kullanmakta olduğu bir kumaş modeli olmakta olan Mira deseni tıpkı ismini almakta olduğu kar taneleri gibi oldukça sakın ve sade bir model olmaktadır. Büyük ölçüde kötü hava şartları ile geçmekte olan kış aylarında kullanılmakta olan giysilerde daha yumuşak bir hava yaratarak bayanların büyük ilgisini çekmektedirler.

Özellikle tesettür giyiminde de çokça kullanılmakta olan bu model son yılların en çok sevilmekte olan modellerden birisi olmakta ve tesettür giyiminde tüm mevsimlerde oldukça geniş bir giyim yelpazesi içerisinde kullanım alanı bulmakta ve oldukça büyük bir kitleye hitap etmektedir.

Keten ve pamuk gibi kumaşlar üzerinde de kullanılmakta olan Mira modeli büyük ölçüde yazlık tesettür giyiminde kullanılmakta iken yün ve ipek gibi kumaş türleri ile de kış aylarında giyim sektöründe kullanılmaktadır.

Ülkemizde tekstil sektöründe oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan tesettür giyimi alanında çok büyük bir ekonomik etken olduğu için kullanıcılara hitap etmekte olan modeller kullanmak oldukça önemli bir şey olduğundan dolayı bu model son yıllarda oldukça geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu sebepten ötürü son yıllarda tekstil sektöründe hizmet vermekte olan çok sayıda şirketin ürünlerinde en çok tercih etmekte ve kullanmakta olduğu kumaş modellerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Mira kumaş yazlık mı ?

Mira kumaş bir örme kumaş türüdür, yazlık veya kışlık olarak üretilebilir, bu üretimde kullanılan ipliğin kışlık ya da yazlık olmasına yani ipliğin kalınlığına bağlıdır.

MİRA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 3 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir