MİRA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

mira kumaş
Tarafından | 13 Haziran 2018

Son zamanlarda tesettür giyim başta olmak üzere bayan dış giyimde sıkça kullanılan bir kumaş olan mira kumaş hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncelikle mira kumaş nedir diye soracak olursak;  bir örme kumaş türü olan mira kumaş %100 polyester ipliklerden üretilmektedir.  Mira elbiseler modeline göre hem kış hem yaz olmak üzere dört mevsim giyebilen esnek bir yapıya sahiptirler. Mira kumaşın esnek oluşunun sebebi örgü biçimidir, kar tanesi şeklinde desenleri olan kumaş bu sayede hem esnek, hem de vücut hatlarını gizleyen bir modele sahiptir.

Mira kumaştan yapılan tesettür modellerine; Tesettür elbise, tunik, takım, kombin vs. gibi ürünler örnek gösterilebilir.

Mira Kumaş Nedir?

Mira kumaş örme interlok grubunda olmasına rağmen kumaşın ters taraftan kullanıldığında dokuma kumaş olan atlas (duble) kumaşa benzemektedir. Atlas (duble) isimli kumaş dokuma grubundadır ve duruşu örme kumaş türlerine göre daha tok durur. Piyasada duble mira, mira krep vs. gibi çeşitli isimlerle satılan ürünlerin hepsi aslında Mira kumaştır. Fakat kimi firmalar müşterileri çekebilmek amaçlı farklı isimleri kullanabilmektedirler. Bu gibi isimlere itibar edilmemesi tavsiye edilir.

mira kumaş

Mira Kumaş Özellikleri

Mira kumaş uzun yıllardır herkes tarafından sevilen ve tercih edilen bir kumaş türüdür. Özellikle tesettür giyiminde de çokça kullanılmakta olan bu model son yılların en çok sevilmekte olan modellerden birisi olmakta ve tesettür giyiminde tüm mevsimlerde oldukça geniş bir giyim yelpazesi içerisinde kullanım alanı bulmakta ve oldukça büyük bir kitleye hitap etmektedir.

Mira Kumaş Esnek mi?;

 • Mira kumaşının bir diğer özelliği ise esnek yapıya sahip olmasıdır.

Mira Elbiseler Nasıldır?;

 • Modeli itibari ile daha çok bayanların kullanmakta olduğu bir kumaş modeli olmakta olan Mira deseni tıpkı ismini almakta olduğu kar taneleri gibi oldukça sakın ve sade bir model olmaktadır.

Mira Kumaş Yazlık mı?;

 • Mira kumaş bir örme kumaş türüdür, yazlık veya kışlık olarak üretilebilir, bu üretimde kullanılan ipliğin kışlık ya da yazlık olmasına yani ipliğin kalınlığına bağlıdır.

Mira Kumaş Kışlık mı?;

 • Büyük ölçüde kötü hava şartları ile geçmekte olan kış aylarında kullanılmakta olan giysilerde daha yumuşak bir hava yaratarak bayanların büyük ilgisini çekmektedirler.

Mira Kumaş İç Gösterir mi?;

 • Mira kumaş iç gösterir mi diye sıkça sorular soruluyor. Hayır mira kumaş iç göstermez. Bu konuda bir endişeniz olmasın gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz.

Mira Kumaş Hangi Kıyafetlerde Kullanılır?;

 • Bu kumaşın en çok kullanıldığı kıyafetler arasında tesettür-uzun elbiseler, tunikler, kombinler bulunur. Takım için de sıkça bu kumaş tercih edilmektedir. Kumaşın kullanıldığı giysiler arasında başı çeken tesettür giysileridir. Tesettür kıyafetler rahattır ve iç göstermez. Sade ve gösterişsiz olmaları da kadınlar tarafından beğenilmektedir. Abiye kıyafettense gündelik kıyafetler için daha uygundur.

Mira Kumaş Elbise Nasıl Yıkanır?;

 • Bu kumaş için en uygun yıkama derecesi 30’dur. 30 derece su sıcaklığı kumaş için olumlu koşulları yaratmaktadır. 30, Derece Makinede Hassas Yıkama Yapılmalıdır.

Mira Kumaş Yorumları

Kumaşı deneyen kişiler genel olarak memnun kalsalar da şikayetçi oldukları konularda vardır. Evet mira kumaş esnek yapıdadır ancak kumaşı gereği terletmeye müsait bir yapıdadır. Terleme konusu tesettürlü bayanların en çok şikayet ettiği konudur. Bu sebeple mira kumaş ile dikilmiş ürünleri uzun saat giyilmemesi gerektiğini söylerler.


Mira Kumaş Elbiseler

Sizler de sormak istediğiniz soruları alttaki yorum bölümüne yazabilir, bu kumaştan elbise almak isteyenlerle bilgi paylaşabilirsiniz.

MİRA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 28 görüş

 1. Hiranur

  Mira ve eflin kumaş esnek olsada sizi çok terleticek ve kokmanıza sebep olucak bir kumaştır. Petro kimya ürünüdür. Ateşle yaklaşmayın 🙂 almayın bayanlar almayınki üreticiler vazgeçsinler. Biz tesettürlü olduğumuzdan terletmeyen rahat edebileceğimiz ürünler istiyoruz… eflin mira kumaşa hayır….

  Yanıtla
 2. Sedef

  Mira kumas elektriklenir mi yani etegin icine giyilen tayta falan yapisir mi

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Merhaba,
   Mira kumaş giysinin türüne göre vücuda yapışabilir, örneğin dar kesimli bir elbise ise yapışır ancak daha bol kalıplarda yapışmaz.

   Yanıtla
 3. hatice

  Arkadaşlar bir Instagram sayfasından takım aldım. Kumaşını özellikle sorduğum halde mira kumaş dediler başka bir şey demediler. Mira kumaş dedikleri ise %100 polyester yazın terletir kışın üşütür naylon çıktı.

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Ne yazıkki ucuz olduğu için polyester çok tercih ediliyor. Lütfen daha doğal ipliklerden üretilenleri kullanalım. Pamuk, Viskon, Keten gibi

   Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Keşke daha doğal elyaflı kumaşlar tercih edilse fakat doğal elyaflı kumaşların fiyatının pahalı olmasından dolayı pek tercih edilmiyor ne yazik ki 🙁

   Yanıtla
 4. Mualla

  Mira kumaş polyester ile üretilmiş olması dışında oldukça sağlamdır vücuda yapışmaz ve çekmez

  Yanıtla
 5. Kübra

  Normal bedenimizi mi almamız gerek yoksa esnek oldugu icin bi beden küçük mü almaliyiz

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Normal bedeninizi almanız uygun olacaktır, polyester kumaş olduğu için çekme ve salma yapmaz.

   Yanıtla
 6. Şennur

  Mira elbisem vardı çok sevdiğim sizler sayesinde daha iyi tanıdım kumŞı teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir