ŞAMRE (CHAMBRAY) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

şamre
Tarafından | 12 Kasım 2020

Chambray Kumaş Nedir?

Chambray, Türkiye’de yaygın kullanılan adı ile Şamre boyalı çözgü ipliği ve beyaz atkı ipliği ile yapılan düz dokuma bir kumaştır. Chambray tipik olarak açık mavi renktedir. Denim gibi görünse de, chambray daha hafiftir ve farklı şekilde dokunmuştur. Denim’e göre daha bir dokuya sahiptir ve yapı olarak daha incedir. Şamre kumaş, ilkbahar ve yaz üst giyim, tulumlar ve elbiseler için oldukça ideal bir kumaştır.

Chambray İsmi Nerden Geliyor?

Chambray, 1500’lerin ortalarına dayanır ve bir zamanlar Fransız kasabası Cambrai’de yapılan başka bir hafif düz dokuma kumaş olan “cambric” ile eşanlamlıdır. “Chambray“, Cambrai’nin İngilizce yazımından gelir. 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok işçi kot pantolon ve şambrili gömlek giydi ve bu da “mavi yakalı” terimine yol açtı.

Chambray Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?

Günümüzde chambray, erkek ve kadın gömlekliklerinden hafif yazlık elbiselere kadar her türlü giyim için çok yaygın bir kumaş haline geldi. Hatta chambray atkılarını bile bulabilirsiniz. Chambray pamuktan yapıldığından sizi kuru sıcaklıkta ve nemde serin tutar. Chambray genellikle daha yüksek bir iplik numarasına sahiptir, bu da daha ince bir dokuma ve daha nefes alabilir bir kumaş olduğu anlamına gelir.

Stilist İpucu: Chambray, kot pantolona benzer bir görünüme sahiptir, bu nedenle görünümü ağırlaşmadan elde edebilirsiniz.

Chambray ve Denim Farkı

chambray - şamre

Chambray, benzer dokuması nedeniyle genellikle kot ile karıştırılır: mavi bir çözgü ve birlikte dokunan beyaz bir atkı. Ancak denim sağlam ve sert olabilirken, chambray tam tersidir: daha yumuşak bir hisle hafif ve havadar. Bu, chambray’i mükemmel bir yaz kumaşı yapar. Eşsiz, şık bir görünüm elde etmek için bu iki ikonik Amerikan kumaşını birleştirmeyi seviyoruz.

Chambray’in Yıkanması ve Bakımı

makina yikama utu gerekmezChambray tipik olarak %100 pamuk olduğundan, her yıkamada iyice yumuşayacaktır. Çekmeyi önlemek için soğuk suyla yıkayın ve düşük ayarda kurutun.

Chambray kırışıyor mu?

utu orta isi sembolChambray kumaşı kolayca kırışır ve sıcak ütü (pamuklu ayarında) ve buharla bastırılmalıdır. Ütü olmadan kırışıklıkları gidermeye ilişkin daha fazla ipucu için burayı tıklayın.

Chambray’in temizlenmesi kolay mı?

makina yikama 40 dereceChambray ürününüz %100 pamuksa, lekeleri çıkarmak daha kolay olur ve yıkamada daha kolay koku verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir