TRENÇ KOT KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

trenckot
Tarafından | 28 Ağustos 2020

TrençKot Giysi Özellikleri

Trençkot denince akla ilk İngiliz moda markası Burberry gelir. Çünkü 1856 yılında Thomas Burberry tarafından kurulan marka trençkotuyla ünlenmiş ve geleneğini, marka kalitesini günümüze kadar taşıyabilmiş önemli bir markadır.

“Burberry trençkotu, yani trençkot ilk kez 1900’lerde Thomas Burberry tarafından İngiliz subaylar için yapılmış. Burberry, bu çok kullanışlı kıyafeti tasarlarken subayların bütün özel ihtiyaçlarını çok iyi gözden geçirmiş. Bunu yaparken askerleri İngiltere’nin yağmurundan koruyacak gabardini ve yine su geçirmeyen başka kumaşları da icat etmiş. Trençkotun üzerindeki her detayın bir amacı var. Rüzgâr geçirmeyen yakasından pusula ve el bombası takmak için yapılan tokalarına, apoletlerinden kemerine kadar her şeyin bir işlevi var. Bunlar Burberry’nin mirasının parçaları. Efsaneleşen, fonksiyonel ve yenilikçi tasarım unsurları.

Trençkot Kumaş Özellikleri

Pamuk/viskon ya da polyester/viskon karışımı pamuk tipi ipliklerden, bezayağı ya da gabardin örgülerinde dokunan, su geçirgenliği az kumaşlardır. Polyester/viskon karışımlarında karışım oranı %67 polyester/ %33 viskon, pamuk/viskon karışımlarında ise genellikle %50 viskon/ %50 pamuktur.

Su geçirmez bir kumaştan yapılmış, içi astarlı pardösü, yağmurluk olarak bilinen ve genelde bahar mevsimlerinde giydiğimiz modellere “trençkot” diyoruz.

En çok yaptığımız hatalardan birini de trençkot alırken yaşarız. Trençkotların hepsinin su geçirmez özelliği olduğu yanılgısına kapılmışızdır bir kere, oysa sadece %100 sentetik kumaştan üretilen trençkotlar su geçirmez. Günümüzde trençkot çok tercih edilen bir parça olduğundan çeşitli kumaş alternatiflerinde üretiliyor. Pamuklu kumaşlar bile tercih edilebiliyor. Bu yüzden yağmurlu havalarda giymeyi planladığınız trençkotun etiketini kontrol etmenizde fayda var. Kapüşonunun olması sizi bu konuda yanıltmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir