LEGGINGS NE DEMEK?

tayt leggings
Tarafından | 7 Eylül 2020

Leggings ingilizce bir kelimedir, Türkçesi Tayt anlamına gelir.

Günümüzde birçok ingilizce sözcük tekstil alanında kullanılmaktadır. Bunların birisi de leggigns yani Tayt kelimesidir. Leg bacak olduğuna göre bacaklık gibi bir anlama gelen leggings bacakları ve kalçayı sıkıca saran genellikle kadınların giyindiği bir pantolon türüdür. Sıklıkla likra, naylon, pamuk ve polyester karışımından yapılsa da yün, ipek ve benzeri diğer malzemelerden de yapılabilirler. Kendi başlarına ya da üzerini örten bir etek ya da şortla giyilebilirler.

Kumaş türüne göre desenli, baskılı şardonlu ve jakarlı tayt çeşitleri vardır.

Tayt Nasıl Olmalı?

Tayt seçerken dikkat etmeniz gereken ilk husus kaliteli bir kumaştan yapılmış olmasıdır. Seçtiğiniz taytın bacaklarınızı rahatsız etmeyecek şekilde sarması ve iyi bir şekilde destekleyerek şekillendirmesi gerekir.

Dört yönlü streç özelliğine sahip bir tayt gün boyu rahat etmeniz için bacaklarınızı iyi bir şekilde sarar. Ter tutma özelliğine sahip kumaşlar nemi cildinizden uzaklaştırarak cildinizin kuru kalmanızı sağlar. Ayrıca, taytın yıkadıktan sonra bollaşmaması çok önemlidir. Hava alan bir kumaştan yapılmış olması da tayt kumaşının kaliteli ve daha sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Kaliteli tayt nasıl olmalı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir