YATAK ÖRTÜSÜ YAPIMINDA KULLANILAN İPLİKLER

yatak ortusu iplikleri
Tarafından | 4 Aralık 2019

Yatak örtüsü yapılırken kullanılan kumaşların dikilmesinde, işlenmesinde, örgü işlemlerinde, pamuk, ipek, keten, naylon ve daha birçok malzemeden imal edilmiş ipler kullanılmaktadır. Yatak örtülerinin kaliteli olabilmesi, kullanılan iplerin kalitesine ve kullanılacak alanın doğru belirlenmesine bağlıdır.

Pamuktan Yapılan İplikler

Nakış yapımında, pamuk iplikleri doğrudan doğruya kullanılmaz. Pamuk liflerinin bazı kimyasal işlemlerden geçirilmesi sonucu işlenecek hale getirilir. Buna merserizasyon işlemi denir. Pamuk ipleri merserizasyon işlemine tabi tutulursa, ipek gibi bir görünüşe sahip olur. Buna pamuk ipliklerin ipekleşmesi de denir. Merserize iplik parlak, beyaz ve dayanıklıdır. Pamuktaki, muline, koton, gibi nakış iplikleri bu yol ile yapılırlar.

  • Muline: Altı kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Az bükümlü olduğu için yumuşaktır. Çileler halinde satılır.
  • Pamuktaki: Birkaç ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Az bükümlüdür. Çileler halinde satılır.
  • Kotan: İki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Az bükümlüdür. Çile ve kukalar halinde satılır.

Ketenden Yapılan İplikler

Keten kukalar vardır. Keten liflerinden yapılmıştır. İki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Kukalar halinde satılır. Az bükümlü, ince, sağlam ve parlak görünüşlüdür. En fazla dantel yapımında kullanılır.

İpekten Yapılan İplikler

Aşağıdaki çeşitler vardır.

  • Çamaşır ipliği: Parlak, sağlam ve güzel görünüşlüdür. Bir katı, iki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Katları ayrılmaya müsaittir. Altı bir arada olmak üzere çileler halinde veya metre ile satılır. Bir çilesi 2 ( iki) metredir.
  • İbrişim: İki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. İnce ve çok bükümlüdür. Katları kolaylıkla ayrılabilir. Parlak ve sağlamdır. Çile, makara, masur halinde satılır.
  • Kordone: İbrişimden daha kalındır. Çile ve masur halinde satılır.
  • Floş: İpek bükülürken bazı lifler kopar. Bu liflerden floş yapılır. Parlak ve güzel görünüşlüdür. Bükümsüz olduğu için yumuşaktır. Son yıllarda çeşitli renkte ve hafif bükümlü, floşlarda yapılmaktadır. Fantezi nakış yapımında kullanılır.

Naylon İplikler

Naylondan yapılan iplikler parlak, güzel görünümlü ve çok bükümlüdür. Piyasada çeşitli incelik ve kalınlıktaki naylon iplikler çile, makara, bobin halinde satılır. Çok sağlam olduğu için şerit ve dantel örülmesinde, pul boncuk dikiminde kullanılır.

iplikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir