YÜNLÜ GİYSİLERİN BAKIMI

yünlü giysiler
Tarafından | 22 Aralık 2022

Yünü temizlemek kolaydır. Yün doğal olarak leke tutmaz, koku tutmaz ve ayrıca kırışmaz, bu nedenle aslında daha az yıkama gerektirir. Bu, yün bakımının gezegende hem kolay hem de nazik olduğu anlamına gelir. Ancak yünlü çamaşırları yıkamak gerektiğinde çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz gibi elde de rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Yün Nasıl Yıkanır?

Yünü çamaşır makinesinde yıkayabilir miyim? Cevap Evet.

Yünlü yıkamak gerçekten kolaydır ve birçok yünlü giysi makinede yıkanabilir, bu da sevdiğiniz şeyleri yapmak için daha fazla zaman anlamına gelir. Satın aldığınız yünlü giysinizin bakım talimatı, yünlü giysinizi makinede yıkayabileceğinizi söylüyorsa, bu çekme meydana gelmeden çamaşır makinesinde birden çok kez güvenli bir şekilde makinede yıkanabileceği anlamına gelir.

  • Yünlü giysiler yün ayarında (Genellikle 40°C‘de hassas) yıkanmalıdır. Çamaşır makinenizde yünlü programı yoksa, hassas çamaşırlar için soğuk suyla yıkama programını kullanın.
  • Tercihen yünlü markaların tavsiye ettiği nötr, yumuşak bir deterjan kullanın (paket üzerinde yün sembolünü arayın).
  • Giysilerin yıkandıktan sonra düz bir yere sererek kurutulması önerilir.

Yünlü giysiler nasıl kurutulur?

En sevdiğiniz yün kazak veya başka herhangi bir yün giysiyi giymek kolaydır. Bu basit adımları izleyin ve giysileriniz kısa sürede yeni gibi görünecek, hissedilecek ve kokacaktır.

Yünlü giysilerinizi yıkadıktan sonra, giysilerinizin özellikle kazaklar gibi trikoların bakım talimatında kurutma makinesinde kurutulabileceği belirtilmediği sürece düz olarak kurutulması önerilir.

Özel dikim pantolon veya ceket gibi dokuma giysiler bir askıya asılabilir ve doğrudan güneş ışığından korunarak kurutulabilir. Havayla kurutma, enerji ve elektrik faturanızdan tasarruf etmenin yanı sıra çevre üzerinde daha az etkilidir.

yün kurutma

Yünlü giysileri dikkatlice düzleştirmek için soluk renkli veya beyaz ve tüy bırakmayan bir havlu üzerine yerleştirilmesi önerilir.

Küvetin üzerine oturacak şekilde tasarlanmış özel giysi kurutma ağları da mevcuttur. Bunlar kuruma sürecini hızlandırma eğilimindedir. Giysiyi kuruması için bir havlunun üzerine koyarken, elinizle hafifçe yoğurarak şekil ve boyut verin ve mümkün olduğu kadar çok kırışık veya kıvrımı giderin.

Giysinin havada doğal olarak kurumasına izin verin. Mümkünse her zaman düz kuru yün kazaklar veya diğer trikolar. Askıda kurutma veya askıda kurutma, giysinin içerdiği nemin ağırlığı nedeniyle örme giysilerin esnemesine ve bunun sonucunda giysinin boyunun uzamasına ve şeklini kaybetmesine neden olabilir.

Giysiyi şeklini tutmak için pimler kullanılıyorsa, tamamen paslanmaya karşı dayanıklı olduklarından emin olun.

Yün Kuruturken Nelerden Kaçınılmalıdır?

Kuruturken doğrudan güneş ışığından, büyütülmüş güneş ışığından (dış pencereye yakın) veya doğrudan ısıdan kaçının. Yünlü giysinizi kurutmak için radyatörün üzerine koymaktan kaçının. Giysinin radyatörün üstüne katlanan kısmı en çabuk kurur ve bu bölgede giysinin renginin değişmesine veya giysiye zarar vermesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir