SATEN ÇEKME YAPAR MI?

saten
Tarafından | 20 Aralık 2022

Saten, pamuk, ipek, yün, polyester veya suni ipek gibi doğal veya sentetik liflerden yapılan yumuşak, pürüzsüz ve zarif bir kumaştır. Düzgün bir şekilde muhafaza edilirse canlılığını koruyan, üzerinize iyi oturan ve size uzun yıllar hizmet eden lüks kumaşlardan biridir. Ama saten çeker mi?

Evet, saten çeker. Ilık veya sıcak suda yıkarsanız, kumaş %20’ye kadar çekilebilir. Büzülme yoğunluğu, satenin yapıldığı malzemenin türüne bağlı olacaktır. Elyaf türü ne olursa olsun saten, yüksek sıcaklıklarda yıkandığında veya kurutulduğunda istemeden çeker.

Bu yazımızda satende çekmenin nedenlerini ve bu narin kumaşın sıcak ve düşük sıcaklıklarda nasıl davrandığını açıklayacağız. Ayrıca satenin nasıl küçültüleceğini ve en önemlisi, orijinal rengini ve boyutunu uzun süre koruması için nasıl ele alınacağını ele alacağız.

Saten Daralır mı?

Saten her zaman moda ve seçkin bir kumaştır. Şıklığını koruyabilmeniz için ona özen göstermelisiniz. Uygun olmayan yıkama koşulları, insanların bu malzemeyi tutarken yanlış yaptıkları alanlardan biridir. Saten sıcak suya veya kurutucuda sıcak havaya maruz kaldığında %10 ile %20 arasında büzülebilir. Bu durumda özel bakım, bazı karmaşık formülleri takip etmek anlamına gelmez, sadece çamaşır yıkarken kumaş talimatlarına bağlı kalmak anlamına gelir.

Saten, doğal, sentetik veya lif karışımlarından yapılmış çok hassas bir kumaştır. Üretim sırasında malzeme, parıldayan görünümünden sorumlu bir süreç olan sıcak silindirlerden geçer. Bir tür saten yıkandıktan veya kurutulduktan sonra bozulurken diğeri etkilenmemiş gibi göründüğünde çoğu insanın kafası karışır. Satenin farklı liflerden yapıldığından bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Örneğin polyester saten , ipek satenin sağlayamadığı sıcaklıklara dayanabilir.

Diğer kumaşlardan farklı olarak, satendeki bakım etiketi sadece kuru temizleme yapabileceğinizi gösteriyorsa, aynen öyle yapmalı veya elde yıkamalısınız. Kuru temizlemede su yerine özel bir kimyasal çözücü kullanılır. Bir bez üzerinde “yalnızca kuru temizleme” etiketi varsa, bu size çok hassas bir malzemeyle uğraştığınızı zaten söylemelidir.

Saten Yıkamada Çeker mi?

Saten, lif içeriğine bağlı olarak yıkamada çekilebilir, ancak doğru şekilde yıkandığında parlaklığını, şeklini ve boyutunu koruyacaktır. Şeklini ve boyutunu koruması için soğuk veya ılık su kullanın. Düşük sıcaklık saten kumaşınızın durumunu değiştirmez. Satenin zamanla size hizmet etmesini istiyorsanız, asla yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayın.

En sevdiğiniz bir veya iki saten parçanız varsa, kumaş bakımını garanti etmenin en güvenli yolu olan kuru temizlemeye götürmeyi tercih edebilirsiniz. Evde temizlemeniz gerekiyorsa, lütfen bakım etiketindeki temizleme talimatlarına uyun. Genellikle el yıkama için soğuk veya soğuk su kullanılmasını önerirler.

Bir proje için saten kumaşı veya çok büyük bir bluzu küçültmek için, özellikle polyester veya ipek sateni çamaşır makinesine koyun ve sıcak suya koyun. Alternatif olarak, onları sıcak kaynar suya koyabilirsiniz. Isı genellikle giysileri çeker, bazı kumaşlar diğerlerinden daha fazla. Bunun nedeni, yüksek sıcaklıklarda malzeme üzerindeki dokumanın daha yoğun ve sıkı hale gelmesidir.

Saten Kurutma Makinesinde Çeker mi?

Saten kurutucuda çekilebilir. Yüksek sıcaklıklar saten dostu değildir. Daima dikkatli ilerleyin ve saten giysilerinizi havayla kurutun. Sateni ısıya maruz bırakmak, uzun vadede onu saygın bir kumaş yapan niteliklerden biri olan parlaklığını azaltacaktır. Ayrıca, sateni diğer giysilerle birlikte kurutucuya koymak maliyetli olabilir, çünkü bu muhtemelen bir takılmaya veya kopmaya neden olacaktır.

Yıkadıktan sonra sateninizi kurumaya bırakın. Ancak, solmalarına neden olacağından doğrudan güneş ışığında bırakmayın. Güneş ışığı ve UV ışınları da en hassas kumaşlara zarar verir.

Farklı saten kumaşların kurutucuda farklı davrandığına dikkat etmek zorunludur. Polyester satenle çalışırken, kurutucuyu yüksek veya orta kurutmaya ayarlamak önemli ölçüde çekme sağlarken, düşük kurutma ayarı yapmaz. İpek saten ise düşük ısı ayarında bile kurutucuda çeker. İpek saten asla kurutucuya konulmamalıdır. Saten kıyafetleri çekmeden nasıl kurutacağınızı merak ediyorsanız, kurutucudan tamamen kaçının ve kurumaları için asın.

Saten Nasıl Daraltılır

saten

Bir saten kumaşı küçültmek için, çekmeyi önlemek için yaptığınızın tam tersini yapın. Çamaşır makinesine koyun ve sıcak su kullanın veya sıcak kaynar suya koyun. Ardından, yüksek veya orta ısı ayarında tamburlu kurutma makinesine atın. Kumaşı mümkün olan en yüksek derecede ısıya maruz bırakın ve istenen çekmeyi veya daha fazlasını elde edin!

Şimdi, bir saten giysiyi, örneğin bir elbiseyi veya bir bluzu kasıtlı olarak küçültmek istiyorsanız, bu farklı. Belki daha iyi oturması veya daha küçük bir kullanıcıya vermeniz gerekiyor. Nedeni ne olursa olsun, sonucun hayal ettiğiniz gibi olmayabileceğini bilmelisiniz. Boyutlandırma tam olmayabilir ve şekil veya sarkma da değiştirilebilir.

İşte saten kumaşı küçültmenin dört yolu; parmaklarınızı çapraz tutun ve en iyisini umun.

 1. Isı kullanın. Makinede yıkayarak veya sıcak/ılık suda ıslatarak deneyler yapabilir ve kayda değer ölçüde büyük bir azalmaya ihtiyaç duymadığınız sürece çekmenin istediğinizin ötesine geçmemesini umabilirsiniz.

Kumaşı çekmesi için ıslatıyorsanız, en az altı saat bırakın. Çamaşır makinesi seçeneğinden daha iyidir çünkü daha eşit bir çekme elde edersiniz. Yine de bir uyarı var, kumaşınız muhtemelen solacak.

 1. Ütüleme. Hala ısı kullanmak, ütü yapmak veya daha spesifik olarak buharda pişirmek aslında daha iyi bir sonuç verebilir. Bununla birlikte, saten ipekle uğraşıyorsanız, bu yöntemden kaçının çünkü muhtemelen su lekeleriyle karşılaşacaksınız.
 2. Bir terziye veya terziye götürün. Bu, saten giysinizi küçültmek için açık ara en makul yaklaşımdır.
 3. Islak bir çarşaf kullanın ve ütüleyin. Giysiyi veya kumaşı ıslak bir çarşafın arasına koyun, ardından her ikisine de ütüyle bastırın. Islak çarşaf satenin üstünde olmalıdır. Saten büzüşene kadar ütüyü kullanarak bastırmaya devam edin .

Daralan saten giysiler, işe yarasa da yaramasa da bir şans oyunudur. Neden bu kadar zahmete girelim? Kumaşın gevşek olduğunu iddia edebilirsiniz, ki bu adil bir nokta, ancak her şeyin beyhude olduğunu ve muhtemelen yanlış anlama olasılığınızın yüksek olduğunu düşünün. Daha da kötüsü, meydana gelmesi durumunda çekmenin derecesini veya tutarlılığını kontrol edemezsiniz. Bazen yeni kıyafet almak öncelik listenizde olmayabilir, ancak tadilat yaptırmaktan daha ucuzsa, tek mantıklı çözüm bu olabilir.

Eğlenceli gerçek: Saten ayakkabıları küçültmek için yukarıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz. Sonuç yine de her iki yönde de sallanacak.

Saten Nasıl Çekilir?

Yanlışlıkla oldu!. Saten bir giysiyi yanlışlıkla diğer giysilerle birlikte kurutma makinesine koyarsanız ve 5 yaşındaki bir çocuğa aitmiş gibi çıkarsa, üzülmeyin! Unutmayın, saten kumaşın doğal veya sentetik lifleri birbirine dokunur ve ardından üretim sırasında gerilir . Sıcak suya veya ısıya maruz kaldığında, lifler doğal olarak orijinal hallerine büzülür. En sevdiğiniz saten kıyafetinizden vazgeçmeden önce, onu küçültmek için bu adımları denemeye ne dersiniz?

 1. Ilık suya ve nazik bebek şampuanına batırın. Bebek şampuanınız yoksa saç kremi yeterli olacaktır. En az 30 dakika bekletin ve liflerin gevşemeye başlayıp başlamadığını kontrol edin.
 2. Suyu nazikçe sıkın, ancak durulamayın.
 3. Bezi bir havlunun üzerine koyun. Havluyu kumaşla birlikte rulo yapın. Sadece nemli olana kadar kumaştaki suyu çıkarmak için hafifçe sıkın.
 4. Bezi başka bir kuru havlunun üzerine koyun ve hafifçe gerin.
 5. Havada kurumaya bırakın

Umarım, bu noktada küçülmüş olacaktır. Değilse, vazgeçebilir veya işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Giyimine yeterince dikkat edersen asla bu noktaya gelemezsin. İşte saten giysilerinizin dokusunu, görünümünü, boyutunu ve renk tutarlılığını korumanıza yardımcı olacak uzun bir yol kat eden birkaç önleyici tedbir.

 • Bakım etiketindeki yıkama kurallarına uyun
 • Yıkarken soğuk su kullanın
 • Kuru temizlemeciye götürün
 • Onları kurutun

Çözüm

Kumaştaki tüm mikrop ve bakterilerden kurtulmak için sıcak su kullanmayı tercih etseniz de, söz konusu saten olduğunda sabunun bu işi çok iyi yapacağına güvenin. Saten prestijli bir kumaştır ve ona kraliyet ailesiymiş gibi davranmalısınız. Yine de en iyi yanı, dikkatli bir şekilde ele alırsanız, size yaşınıza göre hizmet ederek nazik jestinize karşılık verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir