RİNG VİSKON İPLİK ÖZELLİKLERİ

İplik kalitesi
Tarafından | 8 Aralık 2021

Viskon kayın ağacından elde edilir, pamuk gibi selülozdan oluşur. Kayın ağacı Avrupa, Asya Amerika, Japonya ve Türkiye’de doğal olarak yetişir. Selüloz esaslı rejenere lifler içinde en önemlisi ve en çok kullanıma sahip olan yarı sentetik bir liftir. Doğal ipeğe benzediğinden, çok dayanıklılık gerektirmeyen işlerde, doğal ipeğin yerine kullanılabilir. Suni ipek/rayon kelimesi viskon ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.


Viskon iplikler temel olarak üç farklı iplik eğirme sistemiyle üretilir. Bunlar;

  1. Open End Eğirme
  2. Vorteks Eğirme
  3. Ring Eğirme

Her üretim metodunun birbirinden farklı sonuçları vardır. Bunlardan bazıları, open end eğirilen viskon iplik diğerlerine oranla daha sert bir tuşeye sahip olur. Vorteks eğirme iplikler ise openende göre daha yumuşak ancak ring eğirme ipliklere göre de daha sert bir tuşeye sahiptir. Son olarak ring eğirme viskon iplikler çok yumuşak ve düzgün bir yüzeye sahip olmakla birlikte, nispeten daha dayanıksızdır. Diğerlerinden daha çabuk boncuklanabilir.

Ring Viskon Nedir?

Ring iplik makinelerinde 1,5 mm uzunluğundaki elyaflardan üretilmektedir. Ring iplik genelde tüylü bir yapıya sahiptir fakat pamuk ipliğinde olduğu gibi enzim ve silikon işlemi yapılmaz. Bunun yerine Gaze (yakma) işlemi yapılır ve tüylerin yanarak yok olmasını sağlar.

Ring Viskon iplik işlemsiz olarak genelde tüylenme yapmaktadır. Bugünkü koşullarda önüne geçilmektedir.

Zinger ring iplik egirme mak

Resim 3. 8. Zinser Ring iplik eğirme makinesi

İplik eğirme yöntemleri kapsamında, ek bir şekle bükülmüş metal plakadan (Braket) oluşur. Tertibatın bir ucu, fitil ve çekirdek filamanın göreceli pozisyonu her zaman sabit tutulabilecek şekilde fitil çapraz kılavuz çubuğuna takılır. Gerekirse cihazın konumunu değiştirmeye yönelik bir hüküm vardır. Plakanın diğer ucuna, ön çekim silindirlerinin arkasında kesin bir pozisyonda çekirdek filamenti besleyen porselen bir kılavuz takılmıştır. Bu düzenek bir ön gerdirici ile donatılmıştır ve yatay bir düzlemde tutulur. Germe disklerinin sayısının değiştirilmesi, çekirdek filamanın giriş gerilimini değiştirebilir.  Çekirdek filaman materyali içeren paket, kolayca dönebilecekleri şekilde bir çubuktan asılır, böylece filamanı germe cihazına beslenmeden önce gerilme eğiliminden kaçınılır.

Ring Viskon Kumaş Özellikleri

  • Yumuşak, parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.
  • Fiyat olarak daha ekonomiktir.
  • Üretiminde gaze işlemi yapılmazsa yüzeyi tüylenebilir.
  • Boncuklanma yapabilir.
  • Terletmez, alerji yapmaz.
  • Serin tutar
  • Vücuda yapışır ve hatları belli eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir