KRİNKIL KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

crincle fabric
Tarafından | 9 Aralık 2021

Krinkıl, polyester veya polyester karışımı kumaşlara uygulanan bu işlem, ingilizce “crinkle” kelimesinden gelir. Kumaşın örme ya da dokuma sonrasında krinkıl makinesinde veya batik işlemindeki gibi kumaşa plise tekniği ile ya da kumaşı bükerek buhar kazanında, buharla kumaşa verilen şeklin kalıcı olması için yapılan bir tür şekil verme işlemidir.

Kırıştırılmış kumaş efekti olarak da bilinir.

Ütü istemeyen kumaş ve perde yapımında kullanılır. Kullanımı en kolay tül perde türlerinden biridir.


Değişik yöntemlerle bitmiş mamule uygulandığı gibi top kumaşlara da uygulanabilmektedir. Diğer bir ismi ise ”Crash”dır. Krinkıl işlemi genel olarak aşağıdaki şekillerde uygulanabilir:

  1. Plise tekniği ile krinkıl yapma,
  2. Tüp yöntemi ile krınkıl yapma,
  3. Bağlama yöntemi ile krinkıl yapma.
krinkil makinesi

Krınkıl makinesi

Krinkıl Kumaş Özellikleri

Krinkıl kumaş kumaş hafif ve ince kırışıklar kazanır. Kendinden kırışık olan bu kumaş, uzun süre kırışıklığını kaybetmez. Bu nedenle her mevsimde bu kumaş rahat bir şekilde giyilebilir. Krinkıl kumaş, kendinden kendinden kırışık bir şekilde görünürler. Son yıllarda da çok fazla tercih edilen bu kumaş türü en fazla ev tekstil sektöründe perde üretiminde kullanılmaktadır.

Krinkıl kumaş yukarıda özel tekniklerle krinkıl makinesine sokuluyor. Bu makine ise kumaşa kalıcı bir şekilde kırışıklık kazandırıyor. Yapılan bu kırışıklık her yıkamada da kalabiliyor. Buhar yardımı ile krinkıl kumaşa da kırışıklık veriliyor. Özellikle ev tekstili içinde perdelerde de krinkıl kumaş çok fazla tercih ediliyor.


Krinkıl Kumaş Nasıldır?

Tekstil sektöründe birbirinden farklı kumaş çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle şık ve hoş bir görüntüsü olan krinkıl kumaşlardan da bluz, etek ve ceket gibi ürünler üretiliyor. Perde olarak kullanımının yanında krinkıl kumaş günümüzde giyim sektöründe çok sık kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan krinkıl kumaş ütü gerektirmez ve bakım kolaylığı sağlar.


Krinkıl Kumaş Terletir mi?

Krinkıl kumaş sentetik bir malzeme olan polyesterden üretildiğinde vücudu oldukça sıcak tutabilir. Polyester kumaşlar genelde krinkıl kumaş yapımında kullanılırlar. Krinkıl % 100 polyester ve ya da polyester karışımı şeklinde olduğu için ciltte hava alma problemi ve terleme yapabilir. Bunun yanı sıra viskon kumaş ile karıştırılan krinkıl kumaş yaz aylarında daha ferah hava alan şekilde rahat bir şekilde giyilebilir.


Krinkıl Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde krinkıl kumaş çeşitleri çok fazla tercih edilmektedir. Rahat ve ince yapısı ile her mevsim kullanılabilen krinkıl kumaşlar oldukça şık ve zarif bir görünüm sağlarlar. Krinkıl kumaşlar genellikle ev tekstilinde de tercih edilmektedir. Krinkıl kumaşlardan yapılan perde çeşitleri de tercih edilen ev tekstil ürünlerinden birisidir.


Krinkıl Kumaş Esnek midir?

Son yıllarda oldukça popüler olan krinkıl kumaşlar en fazla polyester kumaşa uygulanırlar. Viskon pamuk karışımları ile de kullanılan krinkıl kumaşlar çoğu zaman esnek bir yapıya sahiptir.


Krinkıl Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Krinkıl kumaştan üretilen kıyafetlerin ve ev tekstil ürünlerinin mutlaka düşük ısıda yıkanması gerekmektedir. Bu nedenle krinkıl kumaştan üretilen kıyafetler değerli ve hassas bir yapıda ise mutlaka kuru temizleme yapılması önerilir. Ayrıca bu kıyafetler ılık su ve hassas programlarda yıkanmalıdır. Krinkıl kumaşlar ütüleme gerektirmez bu nedenle yıkandıktan sonra asılarak kurutulan krinkıl kumaşlar böylece rahat bir şekilde kullanılır. Krinkıl kumaşlar ütülendiği takdirde doğal kırışıklıklarını kaybederler. Böylece krinkıl kumaşın yapısı da bozulacaktır.

pamuk krinkil

Pamuklu krinkıl kumaş örneği

KRİNKIL KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

  1. Neslin Orhan

    Krinkıl Medine kumaşı hiç biyerde bulamıyorum nerden bulabilirim

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir