BUKLET İPLİK & KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

buklet
Tarafından | 3 Ağustos 2016

Bukle kumaş, bukle görünümü elde edilmesi için efekt ipliği ile sarılarak oluşturulan bir kumaş tipidir. Bu kumaş türünde kullanılan iplik türüne buklet iplik, kumaşa ise buklet kumaş denilir. Buklet ipliği, ana ipliğin etrafına efekt verilen ipliğin sarılması ile oluşan bir iplik türüdür ve bu iplikten üretilen kumaşlar bukle kumaş ismini alır. Bu şekilde üretilen kumaşın yüzeyinde bukleli çıkıntılar oluşur. Buklet yapılan iplik ana ipliğin hafif gevşek tutulması ile üretilir ve halkalar oluşturulur. Daha sonra iki iplikte gergin hale getirilir.

buklet


Buklet nedir, Buklet iplik ne demektir, buklet kumaş, buklet tekstillerin açıklamasını bulacağınız yazı;

Buklet İplik: Yüzeyinde bukleli çıkıntılar oluşturmak için efekt ipliğinin ana iplik     etrafına sarılmasıyla oluşan bir ipliktir.

Buklet efekt nasıl yapılır?, efekt ipliğinin  fazla beslenmesi ile sağlanır. Bukle iplikler yarı dairesel luplardan   meydana gelirler.

Silindirler arasındaki yüzeysel hız farkı nedeni ile verilen büküm efekt ipliği sarmaya yetmez ve bukleler meydana gelir. Bu ipliklerle örülen kumaşlara ise Buklet Kumaş denir

Tekstil sektöründe her sene trend olan renkler ve desenlerle birlikte ipliklerde farklılıklar gösterir, buklet tarzında iplikler ile genellikle genç bayanlara hitaben birbirinden şık elbiseler tasarlanmaktadır.

Buklet jakar kumaslar

Buklet ipliklerden üretilmiş jakarlı interlok kumaş kaliteleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir