KOLTUK KUMAŞ TÜRLERİ

döşemelik
Tarafından | 8 Nisan 2021

Koltuk ve Döşemelik Kumaş Çeşitleri

Şık ve konforlu döşemeli mobilyalar istiyorsanız göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör olan farklı döşemelik kumaş türleri söz konusu olduğunda piyasada hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görüp bu kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bugün, insanlar sadece mobilyalarının şık olmasını değil, aynı zamanda rahat olmasını da istiyorlar. Döşemeli mobilyalar birçok tasarım, stil ve benzersiz renk ve desen kombinasyonlarında bulunur. İşte döşemelik kumaş çeşitleri ve özellikleri

Kadife Kumaşlar

kadife 1

Döşemelik Kadife kumaş modern oturma gruplarında sıkça mobilyalarda uygulanır, Kadife kumaşlar, zemin kumaş üzerine çözgü ilmeli kumaşlar olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle kadife, belirli bir uzunlukta bırakılan liflerin yüzeyini kaplayarak ona havlı (tüylü) bir görünüş vermiş olduğu yumuşak ve hacimli bir kumaştır

Keten Kumaşlar

keten

Keten kumaşlar döşemelik kumaş çeşitleri içerinde en fazla kullanılacak olan kumaş türlerindendir. Esnememesi ve çok dayanıklı olması sebebiyle döşemelik kumaş olarak en çok kullanılacak olan kumaş çeşitlerindendir. Güneş ışınlarına karşı mukavemetlidir. Toz çekmez ve kendisini hemen bırakmaz. Ses ve ısı yalıtımında da kullanılabilir. Pamuktan bir kaç kat daha sağlam ve parlaktır. Parlaklığı yüzünden yansıma özelliği taşır, ayrıca ısıya mukavemetlidir. Özellikle Modern koltuklarda sentetik keten kumaş kullanımı bir hayli yaygındır.

Şönil Kumaşlar

sonil kumas

Adını kadifemsi ve tüylü yüzey kazanılması için şönil iplikten alan kumaş çeşididir. Şönil kumaşlar genelde sabit koltuk döşemelerinde kullanılır, uzun vadeli kullanımlar için uygundur. Bir çok koltuk modelinde karşımıza çıkmaktadır. Sıkı bir dokuması olan şönil kumaş, polyester ya da pamuklu olarak üretilir. Düz şönil kumaşlar mobilya ve diğer kullanım alanlarında hav efekti sebebi ile tok bir görünüm verir. Ürün iplik özelliğinden dolayı kolay temizlenir.

Nubuk Kumaşlar

nubuk deri

Nubuk, işlenmiş bir deri türüdür. Üst yüzeyi zımparalanarak şekillendirilmiş olup alt yüzeyi polardır. Eskitme yapılmış gibi bir görüntüsü olmakla beraber kadifemsi dokuya sahiptir. Deri koltukların klasik görüntüsü bu işlemle sportif hale getirilmiştir. Özellikle modern oturma gruplarında döşemelik kumaş olarak kullanılıyor.

Tay Tüyü Kumaşlar

tay tuyu kalite e1500475769401

Kadife kumaşa benzerliğiyle, yumuşak dokusu ve konfor sağlaması nedeni ile doğallık hissini verebilen tay tüyü döşemelik kumaş, seçkin koltuk tasarımlarında döşemelik kumaş olarak tercih ediliyor. Tüylerin yönlerinden dolayı kendisinden desenli bir hava vermesi ve ortamın ışığına göre renk geçişleri sağlaması tay tüyü döşemelik kumaşların modern koltuk gruplarında çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Koltuk takımlarının öne çıkmasını sağlamayı başaran en büyük etkenlerden birisi de kumaş seçimidir.

Deri Kumaşlar

antic leather

Hayvanlardan yüzülen ve tabakhanelerde işlenmeye hazır olan deriye ham deri denir. İşlemden sonraki haline de mamul deri denir. Giyim, ayakkabı piyasasında, saraciye, mobilya döşemede ve otomotiv döşemede kullanılır.
Koltuk kumaşı söz konusu olduğunda akla gelen ilk seçeneklerden birisidir. Özellikle chester koltuk takımlarına deri koltuk kumaşının fazlası ile yakıştığını söyleyebiliriz.
Deri koltuklar uzun seneler özelliğini koruması ve ortama seçkinlik kazandırması nedeniyle beğeniliyor özellikle de rustik ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin favori alternatifleri arasında bulunmaktadır.

Suni Deri Kumaşlar

suni deri

Sıvı PVC’nin işlenmiş hali olan yapay deri, ince dokulu yapısı ile bir hayli şık bir seçenek. Kir tutmayan ve kolay temizlenen yapay deri, genelde koltuk ve minder döşemesinde tercih edilir.

Flok Süet Kumaşlar

suet kumaslar

Süet tay tüyü kumaş kullanıldığı yerlere zenginlik katan renk desen ve dokuma farklılıklarının birleştirildiği özel bir tüketim kumaşıdır. Başta giyimlik, döşemelik ve ev tekstilinde olmak üzere pek çok farklı kullanım alanında uygulanır.

Gabardin Kumaşlar

gabardin kumas 1

Genelde ince kamgarn ipliklerden dokunur ve en önemli olan özelliği diyagonal (verev, yatay dokuma) olarak dokunmuş olmasıdır. Başta spor giyim olmak üzere ev tekstili, hazır giyim, dekorasyon, yüzey kaplama, çanta, ayakkabı, koltuk döşemesi vb. gibi alanlarda kullanılabilir.

Moher Kumaşlar

koltuk kumaş

Hammaddesi keçi yünü olan moher kumaş, en değerli kumaşlar arsında yer almaktadır. Çok ince ve parlak yapıdadır. Mobilya piyasasında sandalye döşemelerinde kullanılır diyorlar.

Akrilik Kumaşlar

Akrilik elyaf kumas

Döşemelik akrilik kumaşlar genel itibari ile dış mekânlarda, bahçe mobilyalarında minder, şezlong kumaşı olarak tercih edilmektedir. Akrilik kumaşların su itici özelliği vardır. Güneşe karşı dayanıklı bir kumaş türüdür.

Alkantara Kumaşlar

alcantara

Alkantara kumaşlar, %60 polyester ipliklerden ve %40 poliüretan iplik ile karıştırılarak elde edilen bir kumaş çeşididir. Sağlam ve yumuşak yapılı bir kumaştır. Perdeler, duvar kaplamaları, kanepe ve koltuk döşemelerinde kullanılır. Silinerek temizlenebilir. Kuru temizleme de yapılır. Yat döşemesi ve otomobil döşemesinde de tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir