CAM KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

glass fibre cam kumas
Tarafından | 23 Aralık 2021

Farklı amaçlar için farklı gramajlarda üretilen cam elyaf kumaş nedir ve ne işe yarar? Cam elyaf kumaş özellikleri nelerdir? Uygulaması ve fiyatları hakkında konuşacağız.


Cam elyaf, tüm dünyada kullanıma uygun sisli kum, kireç taşı, asidik, alüminyum ve magnezyum karışımından elde edilen çok ince cam elyaflardan üretilen bir malzemedir. Alkali, 5-20 mikron çapındaki ince liflerde çekilmiş düşük ”E” cam türüdür. Cam elyaf başlangıçta ısıyla sertleşen plastiklerin güçlendirilmesinde kullanıldı, fakat aynı zamanda termo-plastiklerin güçlendirilmesinde hızla gelişiyor.

Cam Elyaf Kumaş Nedir?

Cam elyafı, cam elyafın yüksek satışının nedenlerinden biri olan kompozit endüstrisinde kullanılan en popüler ve en çok tüketilebilir elyaftır. Cam elyafın çeşitli karbon fiber ve aramidlere göre fiyatı son derece düşüktür ve bu da son yıllarda daha fazla cam elyafı satışına yol açmıştır. Fiberglas lifleri, yaklaşık 10 mikron kalınlığında çözgü ile cam elyafından oluşur. Elyafların yüksek mukavemet ve kimyasal gücü, havacılık, otomotiv, denizcilik ve inşaat endüstrileri, mobilya ekipmanları ve spor ekipmanları için parçaların üretiminde kullanımının artmasına neden olmuştur.

Cam elyafı ve cam yünü arasındaki fark, yünün içindeki çözgü çapının eşit olmaması ve uzunluğunun sınırlı olmasıdır. Cam, soğutma tipindeki farktan dolayı cam yünü üretiminde de kırılgandır. Fark, cam elyafların, kompozitlerin gerilme mukavemetini ve takviyesini arttırmak için kullanıldığı, ancak cam yünü ısı yalıtımı olarak kullandıklarıdır. Tabii ki cam elyaf da ısı yalıtımı olarak kullanılır.

cam elyaf kumas

GFRP cam elyafının avantajları

 • Cam elyafların fiyatı diğer liflerden daha uygun fiyatlıdır.
 • Cam elyafın yüksek satış değeri, çeşitli tiplerde kullanılabilir hale getirir.
 • Cam elyafın çekme mukavemeti yüksektir.
 • Cam elyaf iyi bir elektrik yalıtıcısı veya diğer bir deyişle iletken cam elyaftır.
 • Cam elyafın kimyasal direnci yüksek ve korozif ortamlar için uygundur.
 • Uygun termal direnç

GFRP Cam Elyafının Dezavantajları

Cam elyafın diğer elyaflara göre dezavantajları ve zayıf yönleri aşağıda sıralanmıştır:
Cam elyaf modülü, karbon fiberden daha düşük bir çekme mukavemetine sahiptir, bu da yapısal mühendisleri FRP ile binaları güçlendirmek için cam elyaf yerine karbon elyafı kullanmaya daha istekli hale getirir.

 • Cam elyafın özgül ağırlığı karbon ve kil elyaflara kıyasla nispeten yüksektir.
 • Cam elyaflar nakliye sırasında yıpranmaya duyarlıdır.
 • Cam elyafın yorgunluk direnci nispeten düşüktür.
 • GFRP cam elyafı nispeten kırılgandır ve kabadır.
 • Cam elyafın sertliği yüksektir, bu da kalıpların aşınmasına ve kompozit çalışmada daha yavaş kesme takımlarına neden olur.

Cam elyafların, çatlakların büyümesi için bir bozulma olgusunun ortaya çıkması durumunda, liflerin yüzeyindeki yüzey kusurları ile ince çatlakların varlığından kaynaklanabilecek olan, düşük çaplı bir cam elyaf veya elyaftan oluşturulduğu dikkate değerdir. Sadece tek lifler veya tek cam elyaflar kopar ve lif telinin tamamen bozulmasını engeller. Bu nedenle, bir lif dizgisi, aynı genel çaptaki bir liften daha büyük bir kırılma dayanıklılığına sahiptir, çünkü kalın liflerde, yüzey kusurlarından kaynaklanan çatlak büyümesi, tam başarısızlığıyla sonuçlanır.

Fiber cam, doymuş polyester, vinil ester, fenolik reçineler ve epoksi reçine gibi birçok reçine sistemi ile uyumludur ve çok iyi bir kompozit sistem oluşturur. GFRP cam elyafı tipleri, preparasyonlarında kullanılan malzemelerin bileşimine göre sınıflandırılır, bunlar aşağıda bahsedilen cam elyafların fiyatı ve bunların satışı ile ilgilidir:

E-cam Cam Elyafı: Bu tür bir cam elyafı piyasadaki en yaygın tiptir ve GFRP ürününün yüzde 80 ila 90’ını oluşturur, bu da imalatında kullanılan en az alkalidir. Takviye yapılarına ek olarak, bu elyaflar elektrik endüstrisinde de elektrik dirençleri olarak kullanılmaktadır.

 Cam Cam Elyafı: Bu tip GFRP cam elyafı, berilyum ve silikat içeren kireç açısından zengindir ve aşındırıcı kimyasalların bulunduğu ortamlarda yaygın olarak kullanılır. Takviye elyafı olarak C-cam cam elyaf kullanılmaktadır. Bu tip elyaf, asit korozyonuna karşı mükemmel direnç sağlar ve ana uygulaması, boru hatlarının yüzey kaplamasında ve rezervuarların yüzey kaplamalarındadır.

Cam elyaf A-Cam: Çok yüksek alkali içeriğine sahip GFRP cam elyafın bu türü artık üretilmiyor.

S-Cam Elyaf Cam: Bu GFRP cam elyafları çok esnekliğe ve elastik modüllere sahiptir ve çoğunlukla havacılık endüstrisinde ve füzeleri ve hava yolu bileşenlerini kapsayacak havacılık ve hava keşiflerinde kullanılmaktadır. Bu elyaflar iyi bir termal performansa sahiptir ve üretim zamanında spesifik kalite kontrol gerektirir. S-Cam cam elyafın fiyatı çok yüksek ve GFRP’nin en pahalı tipi. Bu yüzden bu cam türünü satmak düşük

camelyaf kumas

Cam elyafından üretilmiş kumaşlar yanmazlar ve dayanıklıdırlar.

 Mevcut Cam Elyaf Çeşitleri

 1. Sadece iplik (iplik)
 2. Sadece dize (Seyyar)
 3. Çeşitli dokularda kumaş (düz, saten vb.)
 4. İğne ve keçe (CSM)
 5. Üç boyutlu (iğneler, açılı ve dişli bezler kombinasyonu)

Cam elyaf üretim yöntemi

Cam elyafı yapmak için kullanılan hammaddenin yarısından fazlası, her türlü cam elyafın ana kısmını oluşturan silika kumudur. Diğer bileşenler küçük miktarlarda başka kimyasal bileşikler içerir.

Karıştırma bölümü: Burada malzeme fırın kısmı için karıştırılır. Sözde kitle karışımı Batch olarak adlandırılır.

Fırın: Fırın sıcaklığı, kum ve diğer bileşenleri eritecek ve erimiş cam haline getirecek kadar yüksektir. Fırının iç yüzeyi, belirli zamanlarda değiştirilen özel tuğlalarla yapılır.

Burç bölüm: Erimiş cam bol miktarda ısıya dayanıklı platin tepsi üzerinde akar. Burç olarak adlandırılan bu tepsilerde binlerce delik vardır.

Lif oluşumu: Erimiş camın akışı, çalılardan dışarı çekilir ve belirli bir çapa inceltilir, daha sonra fiberleri oluşturmak için su veya hava ile soğutulur.

Cam elyaf özellikleri

 • Kimyasal direnç: Cam elyafı kimyasallara dayanıklıdır ve bakteriler, mantarlar ve diğer hayvanlar lifleri etkilemez.
 • Neme dayanıklılık: Bu lif nemi emmez.
 • Elektriksel özellikler: Cam elyaf, elektriksel bileşenlere ve bileşenlerin imalatında kullanıma uygun elektrik akımına karşı yalıtıcıdır.
 • Fiziksel Özellikler: Esneklik modülü ve yüksek mukavemet, uygun esneklik

Cam elyaf kullanım alanları

 • Yapı malzemelerinin gerilme mukavemetini arttırmak
 • Kimya endüstrisinde korozyon olarak kullanılır
 • Beton ve diğer yapışkan bağlayıcıların mukavemetini arttırmak
 • Beton yüzey onarımı ve çatlakları
 • Depreme karşı binanın gücünü arttırmaya yardımcı olmak
 • Isı yalıtımı, nem ve ses olarak kullanın
 • Ev aletleri, spor malzemeleri, suni organlar, araç yapımı vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir