DALGIÇ KUMAŞ GİYSİLERİN ÖZELLİKLERİ

dalgıç
Tarafından | 29 Nisan 2021

Bu yazımızda sizlere dayanıklılığı ve iki bedene kadar inceltme özelliği ile popüler olan dalgıç kumaş hakkında bilgiler vereceğiz. Dalgıç kumaş eşofman nasıldır? dalgıç kumaş giysi kışlık mı? scuba ile dalgıç kumaş aynı mı? Eşofmanlarda dalgıç kumaş iyi midir? gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Dalgıç (Scuba)  Kumaş Nedir?

Polyester ve likranın birleşimi ile yuvarlak örme makinelerinde üretilen dalgıç kumaşlar içerisinde pamuk bulundurmaz. Bu nedenle özellikle günlük hayatta sürekli olarak tercih edilmesi tavsiye edilmez ancak hızlı terletmesi ve vücudu saran bir yapıya sahip olmasıyla genellikle eşofman ve abiye yapımında kullanıldığını görmekteyiz.

Dalgıç Kumaşın Genel Özellikleri

  • Dalgıç (scuba) kumaşın net bir kalınlığı bulunmamakta. Bu yüzden tekstil sektöründe 4 mevsime uygun kalınlıkta kıyafetler dikilmektetir.
  • Dalgıç kumaş vücudu sarar. Vücudu sarması ile birlikte içerisindeki likra sayesinde vücudu sararken aynı zamanda iki bedene kadar inceltme özelliğine sahiptir.
  • Dalgıç kumaşlar ile hazırlanmış kıyafetlerinizde ütüleme sorunu yaşamanız neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ütü yapmayı sevmeyen ama kırışık kıyafet giymek istemeyen kişiler için çok faydalı bir kumaştır.
  • İçerisinde pamuk olmadığı için spor yaparken daha hızlı terlemenize yardımcı olur. Bu nedenle spor giyim endüstrisinin vazgeçilmez kumaşlarından biri haline gelmiştir.
  • Dalgıç kumaşlar ısıyı içeride hapsederek hızlıca ısınmanızı ve hava almaz yapısı ile ısıyı kolay kolay dışarı vermez. Bu nedenle ne kadar ince olsalar da özellikle serin havalarda yapılan sporlarda kat kat giyinmenizin önüne geçer.

Dalgıç Kumaşın Kullanım Alanları

Eşofman sektöründe adından sıkça söz edilse de dalgıç (scuba) kumaşların kullanım alanı sanıldığından çok daha fazla.

Dalgıç kumaşları adından anlaşılacağı üzere dalgıç kıyafetleri, bikini, mayo, tesettür mayolar ve deniz şortları için de kullanılmakta.

Kadınların sık sık tercih ettiği taytlarda, kilo vermek için hazırlanmış eşofman takımlarında kullanılır. Aynı zamanda 2 bedene kadar inceltmesi ve parlak bir kumaşa sahip olması sebebiyle abiye dikimlerinde sıklıkla tercih edilmekte.

Giyim sektörü dışında dalgıç kumaşı arabalarda koltukları kaplamak içinde en çok kullanılan kumaş çeşitlerinden biridir.

dalgıç

Dalgıç kumaş eşofman takımları

Eşofman Sektöründe Dalgıç Kumaş

Dalgıç kumaşlar sıkı bir yapıya sahip oldukları için özellikle tayt şeklinde tasarlandığı zamanlarda kalça, basen ve göbek bölgesini önemli ölçüde toparlar. Scuba kumaş; basen, kalça ve göbeklerinden rahatsız olan kişilerin hem spor yaparken hem de günlük hayatta severek kullandıkları ve çıkartmak istemedikleri, en sevdikleri taytları arasında kendilerine yer bulurlar.

Kış aylarında ve serin günlerde açık havada spor yapmak hepinizin bildiği gibi çok zordur. Kat kat giyinmek hareketleri kısıtladığı için birçok spor sever kış aylarında üşümeyi göze alarak olabildiğince ince giyinir. Dalgıç kumaşlar içerideki havayı dışarı aktarmayarak hızlı ısınmayı sağlarken içeride yakalamış olduğunuz ısıyı dışarıya salmaz. Böylelikle soğuk havalarda olabilecek en ince şekilde giyinerek üşümeden sporunuzu yapabilirsiniz.

Yaz aylarında dalgıç kumaş tercih ettiğinizde ise vücudunuzun hızlı ısınmasını sağlayarak yağ yakım sürecini hızlandırır. Bu nedenle yaz kış fark etmeksizin dalgıç kumaşlar hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin bir numaralı eşofman tercihi olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir