SICAK YAZ AYLARINDA TERLETMEYEN 5 KUMAŞ TÜRÜ

terletmeyen kumas
Tarafından | 28 Nisan 2021

Sıcak Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaş Türleri Nelerdir?

Yaz aylarına doğru yavaşça girdikçe kalın giymeyi bırakıp ince kıyafetler tercih etmeye başlanıyor. Güneş ışığı veya nem sebebiyle yaz aylarında çok çabuk terlenebiliyor. Terlemeyi azaltmak ve ferah kalmak için kumaş seçimi bu konuda çok önemlidir. Seçilen kumaş genellikle sentetik kumaş olduğundan dolayı, terlemeye, kokuya, ve zaman zaman cilt tahrişine sebep oluyor. Sentetik kumaş yapısı gereği sık olduğundan dolayı hava boşlukları pek bulundurmaz. Bundan dolayı terlemeye ve kokmalara sebep olabilir. Onun yerine doğal olan kumaşlar keten, ipek, poplin vs. gibi kumaşlar tercih ederseniz terleme oranını azaltırsınız.

1.)  Pamuklu Kumaş

organik pamukYaz aylarında en çok tercih edilen kumaşlardan biri olan pamuklu kumaş, doğal olarak üretilir. Pamuklu kumaşlar yapısı sayesinde teri ve nemi emerek, rahatlamasına yardımcı olunur. Genel olarak iç giyimde tercih edilen pamuklu kumaş, yıkama açısından dikkat istemektedir. Lekeyi içine emdiğinden dolayı çıkması zor olabilir. Makinede yıkamak yerine sıcak suda el ile yıkama tavsiye edilir.

2.)  Şile Bezi

sile bezi kiyafetlerŞile bezi çok tercih edilmemekle beraber çoğu kişi tarafından da bilinmemektedir. Diğer kumaşların aksine az rastlanılan şile bezi, genellikle tatil bölgelerindeki mağazalarda bulunur. Tatil yerlerinden satın alınan Gömlek, elbise veya t-shirt çoğu zaman şile bezi ile üretilir. Tene yapışkanlık hissi vermediğinden dolayı genellikle sizi terletmez ve içinizi ferah tutar. Pek renk seçeneği olmayan şile bezi, genellikle krem veya beyaz renkleri mevcuttur.

3.) Keten

keten linenÇok hafif bir yapıya sahip olan keten genellikle boşlukları sayesinde hava akışı ile içinizi ferah tutar. Yapısı bakımından da sert bağlara sahip olduğundan dolayı kolay kolay zarar görmez. Nemi ve teri çok çabuk olarak emdiğinden dolayı bir çok firma tarafından kıyafet üretilirken keten kullanılır. Yaz aylarında gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek olan keten’in kötü bir özelliği vardır. Çok çabuk kırışma özelliğine sahip olduğundan dolayı dikkatli olmak gerekiyor ama bazıları içinde kırışması bir tarz olarak görülüyor.

4.) Rayon,Viskon,

Rayon CrepRayon, diğer kumaş türlerinin aksine pek çok tercih edilmeyen ve bilinmeyen bir türdür. İpekten esinlenerek üretilen rayon’un maliyeti daha düşüktür. Yapısından dolayı sıcak havalarda ter ve nemi hapsederek içinizde soğuk bir hava akımı sağlar. İnce lif yapısına sahip olduğundan dolayı kolay giyilir ve genellikle spor kıyafetleri için tercih edilir. Yıkanması bakımından ise makine önerilmez. Ilık suda yıkanabilir ama yıkandığı zaman buruşacağından dolayı genel olarak soğuk su ile yıkama tavsiye edilir. Soğuk su ile yıkandığı zaman hem buruşma önlenir hem de lekelerin gitmesi sağlanır.

5.)  Poplin

Poplin KumasPoplin, ipek iplik ile üretilen ipeğin bir alt türüdür. Yaz mevsimi için birebir olan poplin, ince dokusu ve hafifliği sayesinde birçok kıyafet firması tarafından tercih edilmektedir. Çoğunlukla nevresim takımı ve yaz aylarında giyilen ince gömleklerin üretilmesinde kullanılır. Dayanıklılığı ve şıklığı sayesinde birçok kadının tercihidir. Makine ile yıkanması durumunda ciddi zararlara sebep olacağından dolayı elde yıkama tavsiye edilir. Deterjan ve ılık bir su ile kolayca temizlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir