İPEKLİ KUMAŞLARIN BASKISI

ipek baski kumaslar
Tarafından | 18 Kasım 2018

İpekli Materyallerin Baskısı

Baskı, ipek terbiyesinde önemli bir rol oynar. Baskılı ipeğin, toplam ipekli üretimine oranı, diğer doğal lifler ve sentetik liflerden yüksektir. Kadın giysileri, kravat kumaşları, dekorasyon tekstillerinde, özellikle eşarp ve şallarda ipek hala vazgeçilmez bir materyaldir.

Baskı için kumaş serisinin düzgün olarak uzaklaştırılması gerekir. İpek ile ilgili tüm yaş terbiye işlemlerinde, mekanik gerilim ve sıcaklık açısından büyük özenle çalışma zorunluluğu vardır.

Direkt Baskı

İpek baskıda kullanılan boyarmaddeler: Asit boyarmaddeler: Parlak tonlar, Asid dink boyarmaddeler: Parlak tonlar, 1:2 Metal Kompleks bm’ler: Yüksek yaş haslıkları ve Reaktif bm’ler: Parlaklık ve yüksek haslıklar için uygulanır.

İlk üç grup için seçimli boyarmaddeler ile baskı yapılır ve baskıdan sonra katyonik maddeler ile haslık arttırma işlemi uygulanılır. Bu baskıların 40°C’ye kadar yıkama ve su haslıkları iyidir. Daha yüksek haslık istendiğinde reaktif boyarmaddeler kullanılır.

Reaktif boyarmaddelerle baskı

Son yıllarda ipeğin baskısında reaktif boyarmaddeler önem kazanmıştır. Bu boyarmaddeler kimyasal olarak bağlandıkları için oldukça iyi haslıklara sahiptirler. Maliyetleri diğerlerine göre fazla olmasına karşın yüksek haslıklar istenildiğinde kullanılmaları kaçınılmazdır.

Son yıllarda pigment boyarmaddelerle özel yumuşak binderler seçilerek baskı yapılabilmektedir.

ipek baskilar

Baskılı ipek kumaşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir