SALTA (CEPKEN, YELEK) GİYSİ NEDİR?

SALTA cepken
Tarafından | 4 Aralık 2021

Salta (cepken) ve yelek: Ankara`nın Beypazarı’nda işlemeli saltalar çoğunlukla siyah, kırmızı, yeşil, lacivert, mavi renklerde kadife ve çuha kumaştan, önü düz, kolları uzun, eteği bele kadar kısa ceketlerdir.


Saltaların üzerinde altın ve gümüş rengi metal ipliklerin (sim-sırma) bükülmesi ile hazırlanan kordonlar desene göre üstten iplikle tutturularak işlenmiştir. İşlemeler yaka, kol, ön ve arka etek kenarlarında su şeklinde, ön parçalarda, arka ortasında ve kol ortasında su üzerinde büyük motifler yer alır. Bu motifler genellikle çiçekler, kıvrımlı dallar ve yapraklardan oluşur. Salta motifleri, kolsuz model olan yelekleri de süslemiştir. Salta ve yelekler ipekli şalvar ve işlikler üzerine giyilir, kenarlarını sim harç veya tığ ile örülmüş danteller süsler.

haslamali islik

Fotoğraf 5. Haşlamalı işlik

Salta işlemeleri yörede sırma işi veya salta işi olarak adlandırılır. İşlemelerde kuş gözü, kuş kanadı, badem, yaprak, gül, lale, diken, altın dizisi olarak adlandırılan motifler kullanılır. Beypazarı’nda eskiden salta ve yelek işlemeleri çarşıda “sırmacı” adıyla anılan erkekler tarafından işlenmiştir. Çarşı meslekleri içerisinde önemli yeri bulunan sırmacılık mesleği bugün tamamen kaybolmuştur. Salta işlemeleri evlerde kadınlar tarafından sürdürülmektedir.

SALTA (CEPKEN, YELEK) GİYSİ NEDİR?” için 1 görüş

  1. gold

    Bir kumaş, tekstil malzemesi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.. teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir