BALIKÇI YAKA MODELİ

balikci yaka
Tarafından | 3 Aralık 2021

Balıkçı Yaka; ve ya boğazlı yaka genellikle kazak ve trikolarda katlanabilen ve boynu saran kalın ribana şeklindeki esnek yaka modelidir.

Balıkçı yaka kazaklar ve trikolar halk arasında boyunlu kazak olarak da bilinir. Erkek, kadın ve gençlerde sevilerek giyilen bu yaka modelinin genellikle kışlık ürünlerde boynu saran modelleri kullanılır.


Balıkçı yakaların tarihsel gelişime bakıldığında, balıkçılardan çıktığı rivayet edilen (rüzgarlı ve soğuk havalar nedeni ile) bu yaka çeşitleri ilk kez 1800’lü yıllarda asker ve sporcuların iç giyimlerinde kullanıldığı görülmüştür. 1950’li yıllar geldiğinde de bohem tarzında giyinen kişiler sıklıkla balıkçı yakaların sade ve bohem havasından yararlanmıştır. Günümüzde de dış giyimde, her tarza uygun olarak balıkçı yaka kazak, ve bluz çeşitleri bulunmaktadır.

Boğazlı yaka ürünlerin avantajları; soğuk kış aylarında sizleri koruyacak, özellikle çabuk üşüyen boyun kısmını sıcak tutacak ve giysilerin boyun kısmında soğuk havanın girmesinin engelleyecek şekilde elastik ipliklerden üretilen, boğazınızı sarıp sarmalayan bir yaka modelidir.

Tam boğazlı, yarım boğazlı, uzun kol ve yarım kol gibi pek çok çeşidi bulunan elbiselerden tarzınıza uygun olanı ile hem sadeliği hem de şıklığı elde etmiş olursunuz.

Sizi sıkmayan ve bunaltmayan dokuları seçmeye özen göstererek kombininizde şıklığı ve rahatlığı da elde edebilirsiniz.

İş ortamında da rahatlıkla giyebileceğiniz boğazlı elbiseler ile tarzınızı arzu ettiğiniz gibi yansıtırsınız. Boğazlı elbisenizin bel kısmına kemer takarak da daha şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Günlük kullanımlarınızda ise spor ayakkabı ile giyebilirsiniz. Boğazlı uzun elbisenizle farklı renklerde düztabanlı bir deri bot giyerek mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Boğazlı elbiselere en çok yakışan aksesuarlardan biri kolyedir. Yalnız uzun kolye seçmek daha doğru bir tercih olur. Şıklığınıza şıklık katacak diğer bir aksesuar ise şapkadır. Elbisenizi uygun şapka ile bütünleştirerek stil sahibi olmanın keyfini doyasıya çıkarırsınız.

Balıkçı yaka ürünlerin dezavantajları; Soğuk kış aylarında sizi hasta edebilir Nedeni boğazınız ve özellikle bademcikler sıcağa alışır sürekli balıkçı yaka giymek gerekir. Bundan dolayı ya kışın ya hep balıkçı kazak modellerini giyin ya da hiç giymeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir