ERKEK TİŞÖRT YAKA ÇEŞİTLERİ

polo yaka erkek
Tarafından | 8 Ekim 2021

Tişört Nedir?

Tişörtler yaz aylarının vazgeçilmez giysilerinden bir tanesidir. Nasıl ki kış aylarının vazgeçilmez giysisi ceketler ise yaz aylarının vazgeçilmez giysisi de tişörtlerdir. Yaz aylarında vazgeçemediğimiz tişörtler hakkında birkaç bilgi vermek gerekirse;

Tişörtler çok yönlü giysilerdir. Farklı desenlerde, baskılı ve baskısız varyasyonlarda tasarımlarda gelirler. Tişörtler pamuk, keten, polyester, ipek ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı kumaşlarda çeşitlilik gösterir.

Tişörtler çok amaçlıdırlar. Basit gezilerden ve toplantılardan tutun partiler, işler, sporlar, egzersizler ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer etkinliklerde kullanılabilir.

Tişörtlerin genel özelliklerinden ana hatları ile bahsettikten sonra şimdi ise tişört konusunda biraz daha derinleşmek istiyor ve tişört yaka çeşitleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Nitekim tişört yaka çeşitleri veya tişört yaka türleri hakkında bilgi sahibi olmanız neticesinde daha çeşitli kombinler oluşturabilirsiniz.

Mesela dersiniz ki bu chino pantolon üzerine siyah renkte V yaka tişört giyeyim, oldukça şık gider. İşte bu şekilde yaparaktan da günlük hayatınız içerisinde daha fazla kombin oluşturabilirsiniz.

Kısaca bunlardan bahsettikten sonra erkek tişört yaka çeşitleri nelerdir? sorusunun cevabını inceleyelim.

1. Polo Yaka Tişört

polo yaka min

Polo yaka tişörtlerde, yakalar kenarlara doğru açılan kesik yakalardır. Yakaların düğmeli veya düğmesiz olması fark etmez, polo yaka tişörtlerde daima yakalar kenarlara doğru açılır. Polo yaka tişörtlerin ünlenmesinin nedeni ise, golfçülerdir. Nitekim golfçüler oyunlarında sıklıkla bu tişört çeşidine başvurmuşlardır.

Kişisel olarak görüş bildirmem gerekirse benim en çok tercih ettiğim tişört modeli polo yaka tişörtlerdir. Nedenini soracak olursanız bu yaka modeline ait tişörtler, diğer yaka modeline ait tişörtlere göre daha oturaklıdır, daha resmidir ve kişinin üzerinde daha şık durmaktadır.

İşte bu üç farklı sebepten ötürü de benim tişört modeli olarak sıklıkla tercih ettiğim tişört modeli polo yaka tişört modelidir.

Eğer 20 yaş üzeriyseniz günlük hayatınızda sade ve polo yaka tişörtleri giymenizi öneririm.

2. V Yaka Tişört

v yaka min

Tişört yaka modelleri arasında, insanların en çok tercih ettiği tişört yaka modeli, V yaka tişörtlerdir. Bu yaka modeline sahip tişörtlerin yakaları, adından da anlaşılacağı üzere V şeklindedir.

Yuvarlak yüzlü ve geniş omuzlu erkekler, vücut tiplerini düzleştirerek onlara daha ince bir görünüm kazandırdığı için bu yaka çeşidinden yararlanabilirler.

Ayrıca şunu da bilmekte fayda var ki sade V yaka tişörtleri, flanel gömlek gibi bazı gömlek modelleri ile kombinleyebilirsiniz.

3. Yuvarlak Yaka

yuvarlak bisiklet yaka min

Yuvarlak yaka tişörtler özellikle kaslı vücudu olan erkekler için birebir bir tişört modelidir. Nitekim bu tişört modeli, esneklik sunmadan  kişinin tüm vücut hatlarını yansıtmasını sağlar.

Tabii burada tişörtün slim fit olması ve kumaşı da  oldukça önemli; ancak yine de kaslı bir kişinin vücut hatlarını yansıtması açısından bu yaka modeli, diğer tişört yaka modellerine göre biraz daha avantaj sağlar.

Bununla beraber, yuvarlak yaka modeli, V yaka gibi toplum tarafından en çok tercih edilen yaka modellerindendir.

4. Y Yaka – Henley Tişört

y yaka min

T shirt yaka çeşitleri hakkında bilgi verdiğim bu makalemde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer tişört yaka çeşidi de Y yakadır.

Y yaka tişörtlerin teknik özelliklerinden bahsetmem gerekirse kısaca; Y yaka tişörtler, polo yaka tişörtlerin yakasız halidir diyebilirim. Bu tişört yaka modelinin en belirgin özelliği budur.

Y yaka tişörtler, günlük ve yarı resmi durumlar için kot, çino pantolon, kargo pantolon veya eşofman altı ile giyildiğinde harika görünürler. Y yaka tişörtü çeşitli desen ve renklerde bulabilirsiniz, ancak sade renk daima en iyisidir.

5. Şal Yaka

sal yaka min

Şal yaka modeline sahip tişörtler, toplum içerisinde en nadir karşılaşacağınız tişörtlerdir. Çoğu kişinin şal yaka tişörtü yoktur ve hatta çoğu kişi şal yaka tişört giyen bir kişi ile de karşılaşmamıştır.

Ancak bu demek değildir ki şal yaka tişörtler kötüdür. Hayır, oldukça şık bir görünüme sahip olabileceğiniz şal yaka tişörtler oldukça şık kıyafetlerdir ve toplum tarafından birçok kişide olmadığı için bu tişört modelini sizin tercih etmeniz, stil açısından sizi 1-0 öne geçirir.

6. Hakim Yaka

hakim yaka min

Son dönemlerin en popüler tişört yaka çeşitlerinden bir tanesi hakim yaka tişörttür. Bu yaka modeli, aynı Y yakaya benzemektedir. Ancak aralarından ufak bir fark vardır.  O da hakim yaka tişörtün, ortalama yarım santimlik bir yakasının olmasından kaynaklanmaktadır

Bu yaka aynı hakimlerin kullandığı cübbelerdeki yakaya benzer ki tahminimce hakim yaka denmesinin temel nedeni de budur.

7. Geniş Yaka

genis yaka min

Geniş yaka tişörtler aynı hakim yaka tişörtler gibi son dönemin, popüler tişörtleri arasındadır. Ancak kişisel görüşümü belirtmem gerekirse bu yaka tipi bir erkeğe yakışmayan yaka tipidir. Çünkü kişiyi tamamen salaş göstermektedir. Aynı zamanda göğüs bölgenizde çok fazla kıl var ise bu kılları da dışarı çıkarmaktadır ki bu da oldukça kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu yüzden de yaka modelini tavsiye etmem.

Tişört yaka çeşitleri nelerdir? Başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Gömlek yaka çeşitleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kafanıza takılan yerleri, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir