VATKA NEDİR, NE İŞE YARAR, VATKA NERELERDE KULLANILIR?

vatka
Tarafından | 6 Mayıs 2021

Vatka denince bir çok kişinin aklına bir şey gelmez, günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir terim değildir. Ancak tekstil sektörünün içinde olanlar ve terzilik/modacılık gibi işlerle ilgilenenler için bu durum biraz farklı. Gelin size vatka nedir? Vatka ne işe yarar? Vatka nerelerde kullanılır gibi soruların cevabını verelim…

Vatka İngilizce “wadding” olarak yazılır.

Vatka Nedir?

Vatkayı size şöyle anlatalım, özellikle 80`lerin sonunda ve 90`ların başında moda olan giysilerin omuz kısmına dikilen içi süngerli oval şekilde bir kumaş parçasıdır. Kumaş ikiye katlanarak arasında sünger konulması ile kumaşın kenarlarının overlok makinesiyle kapatılması ile dikilir. Dikilen bu parça ürüne en son takılır ve ürün nihai şekline kavuşur.

omuz vatkasi

Vatka Giysinin Neresinde Kullanılır?

Vatkalar genellikle üst giyimde giysinin omuz kısmına dikilir. Vatka sayesinde giysinin omuzları yüksek ve hacimli durur. Giysilerin üst omuz bölgesi geniş kesim olarak dizayn edilirken vatka unsuru düşünülmüştür. Konfeksiyon ve tekstil sektörü bu modellere uygun değişik form, renk ve modellerde vatkalar üretmiştir.  Günümüzde çok az kullanılır.

Vatka Modası

Genel olarak 90 lı yılların üst giysileri adeta ters çevrilmiş bir V harfi görüntüsüne bürünmüştür. Tekstil ve moda sektöründeki bu vatkalı giysi modelleri uzun yıllar ilgi görmüştür. Hemen hemen her giysinin omuz kısmına vatkalar uygun renk ve boyutlarda olmak üzere iç kısmından görünmeyecek bir biçimde dikilerek yerleştirilmiştir.

Ayakkabılarda Kullanılan Vatkalar

Ayakkabıcılıkta kullanılan türdeki vatkalar, botlarda ve ayakkabılarda topuk bölgesinin ayağınıza vurmasını engelleyen özel bir üründür. Topuk bölgesine yerleştirilerek yumuşak yapısıyla botların ayaklarınıza vurmasını engeller. Ayrıca aldığınız ayakkabı küçük geliyor topuğunuzun üst kısmındaki deriye zarar veriyorsa, ayakkabı topuğuna ilave edilen bir vatka sayesinde bu durumu düzeltebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir