YENİDOĞAN BEBEK KIYAFETLERİ

bebe kiyafetleri e1634057973370
Tarafından | 12 Ekim 2021

Yeni doğan Bebek Kıyafetleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerimiz için her şeyin en iyisini yapmak isteriz. Biz yetişkinlerden farklı olarak onların birçok konuda daha hassas olduklarını çok iyi biliriz. Özellikle anneler gözbebekleri evlatlarına alacakları giysilerin kesinlikle sağlıklı kumaşlardan üretildiğini bilmek ister. Sizlere yenidoğan bebekler için uygun giysiler ve yeni doğan bebek kıyafetleri hakkında bilgiler paylaşacağımız bu yazımız rehberiniz olacak.

Yenidoğan Bebek Giysileri Nasıl Olmalı?

 • Doğal elyaflardan üretilmiş kumaşlar tercih edin
 • Pamuktan yapılmış giysiler en iyi seçimdir. Pamuktan yapılmış giysiler diğer sentetik elyaflara göre bebeğinizi sıcak havalarda daha serin tutar.
 • Pamuklu giysilerin yıkama ve bakımı kolaydır. Bakteri üretmez ve yumuşaktır.
 • Bebeğinizin hassas cildine karşı yumuşak ve doğal bir elyaf olan pamuklu kumaşlar kullanın
 • Düşük yanma tehlikesine sahip giysiler tercih edin. (Ürün etiketlerinde uyarıları kontrol edin)
 • Giysiler çıtçıtlı ve kolay giydirilebilir olmasına dikkat edin.

Yenidoğan Bebek Kıyafetleri

Tulum

bebe tulum

Yenidoğan bebek kıyafetleri arasında olmazsa olmazlardan biri tulumlardır. Tek parça olmasının hem avantaj hem de dezavantajları bulunuyor fakat söz konusu bebeğin rahatlığı olunca tulumlarım bebeğe sağladığı konfor inkar edilemez oluyor. Bebeklerin tulum içerisinde ne kadar tatlı olduklarını da eklememiz gerekir. Birbirinden farklı ve şirin desenleri ile de hem kız bebekler hem de erkek bebekler için adeta vazgeçilmez bir parça oluyor.

Avantajları:

 • Tek parça olduğu için ayrı ayrı bir sürü şey giydirerek bebeği sıkmıyorsunuz.
 • Çorap kısmı tulumun bir parçası olduğu için bebeğin çorabı çıkarıp ayaklarını üşütmesi mümkün olmuyor.
 • Yıkarken ve ütülerken 2–3 parça değil tek parça kıyafet için bu işlemleri daha kolay gerçekleştiriyorsunuz.

Dezavantajları:

 • Tek parça olması bez değişiminde can sıkıcı olabiliyor çünkü çıt çıtları kapatırken o bacaklar asla durmayacak.
 • En ufak bir kirlenmede komple kıyafet değiştirmeniz gerekecek.

Zıbın

bebe zibinBebekler için zıbın vazgeçilmez bir parçadır. Bebeği kucağınıza aldığınızda yahut yattığı yerde hareketsiz durmayacağı için belinin açılmasını engelleyecek bir kıyafet olup kısa ve uzun kollu modelleri bulunmaktadır. Yaz için de kış için de tercih edebileceğiniz bu kıyafet bebeğiniz ortalama 2 yaşına gelene kadar dolabınızdan eksik olmamalıdır.


Tayt

bebe taytBu kıyafetlere bebek pantolonu da denmektedir fakat bizim aklımıza pantolon dendiğinde kumaş ya da kot pantolonlar geldiği için bebek pijaması ya da bize en yakın geleni tayt demek daha doğru. Bebeğe güzel hareket özgürlüğü sağlayan ve giydirip çıkarması kolay olan bu kıyafetlerin kumaş yapıları da bebekler için oldukça uygundur.


Badi

bebe badiYenidoğan bebeklerin üşüme eşikleri biz yetişkinlere kıyasla oldukça düşüktür. Fakat terlemelerini de istemeyiz. Bu sebeple bir yere giderken ince katlar halinde giydirerek gerekirse üstünden fazla kıyafeti çıkarmak gerekir, bu durumda ve ev sıcaklığında bebeğe badi giydirmek oldukça kullanışlı oluyor.


Yelek

bebe yelekBebeğe badi, tayt gibi kıyafet giydirdiğiniz zaman üşümesini önlemek için yelek gibi bebeği sıcak tutacak kıyafetler giydirmek gerekmektedir. Kolay giydirilip çıkarılabilmesi ile ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen bir kıyafettir. Kültürümüzde de bebek doğmadan aile büyükleri tarafından (Örneğin anneanne, babaanne) yelek örülmesi son derece yaygındır.


Çorap

bebe corapVücudun en kolay üşüyen yerlerinin başında ayaklar gelmektedir. Bebeğin ayaklarının üşümesi ise hastalığa ve gaz problemlerine açık davetiye vermektedir. Bu sebeple bebeğiniz için yeterince çorap edinmeniz çok önemlidir. Tabii çorap alırken de çok şirin minik çoraplardan ziyade bebeğin ayağını terletmeyecek, sıcak tutacak ve bebeğin ayağından kolay bir şekilde çıkaramayacağı bir model olması önemlidir.


Eldiven

bebe eldivenYenidoğan bebek kıyafetleri arasında en önemlisi de eldivendir. Eldiven aslında bebeğin ellerinin üşümesini engellemesinin yanı sıra tırnakları ile kendini çizmemesi/zarar vermemesi için de son derece önemlidir. Çorap gibi eldiven alırken de bebeğin onu elinden çıkarmak isteyeceğini düşünerek bebeğin çıkaramayacağı ama konforunu da bozmayacak bir model seçmenizde fayda var.


Önlük

bebe onlukÖzellikle ilk aylarda kusma durumu çok olacağı için bebeğinize bir takım önlük almanız oldukça kullanışlı olacaktır. Direkt kıyafetinin kirlenip değişmesinden ise önlüğü hemen çıkartmak daha kolay olacaktır. Sonra ki aylarda ise ek gıdaya geçince önlük olmazsa olmazınız olacaktır.


Bebek Ağız Bezi

agiz beziYenidoğan bebeklerde özellikle emzirme sonrası olsun normal zamanlarda olsun ağız akması olacaktır ve bebeğinizin ağzını yumuşak kendi steril ettiğiniz bezlerle silmelisiniz. Tabii bebeğinizi kucağınıza aldığınızda da ağız akması durumu olacaktır ve bebek için türlü mikrop bulunacak sizin kıyafetleriniz omzunuzdan ziyade arınık edilmiş ağız bezi koyduğunuz omzunuza ağzını değdiriyor olması daha sağlıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir