AKRİLİK GİYSİLER NASIL YIKANIR

akrilik kazak
Tarafından | 14 Ekim 2021

Akrilik; yapay bir elyaftır ve sentetik malzemelerden meydana gelir. %100 akrilik ürünlerin başlıca özellikleri, dokuda hafif ve yumuşak olmaları ve  oldukça dayanıklı olmasıdır. Bu elyaftan üretilen kazak ve süveter gibi giysiler oldukça sıcak tutar ve kırışma yapmaz. Aşınma direnci oldukça yüksek olan akrilik lifler canlı ve parlak renkleriyle uzun süre güneşte kalsa bile solmaz.  Çabucak kurur.

Ancak bilindiği gibi sentetik elyafların birçoğunda olan dezavantajlar akrilikte de vardır. Örneğin nem transferi çok düşük olduğu için terleme yapar. Hareket ettikçe kumaş parçaları birbirine sürtmesinden dolayı statik elektriklenme yapar. Çok fazla sıcak suda yıkanırsa erime yapar.

Akilik ürünlerinizi nasıl yıkarsınız? Akrilik kazaklar nasıl yıkanır? akrilik kaç derecede yıkanır gibi sorularınızın cevabına gelelim…

akrilik orguler

Akrilik Ürünler Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesinde mi yoksa manuel olarak mı?

Bu soruyu cevaplamadan önce, önünüzdeki şeyin ne olduğunu bulmanız gerekir. Kazağa yapıştırılmış etiketi dikkatlice okuyunuz. Ürünün % 100 sentetik elyaf olduğunu yazıyorsa, makinede yıkanabilir. Çoğu ürün, yün, pamuk ve angora gibi hem sentetik hem de doğal lifler içerir. Bu etikette belirtilmelidir. Bu tür eşyaların sadece ellerinizle yıkanmasına veya makine yıkama sistemini açarken “Yünlü çamaşırlar” veya “Hassas yıkama” modunu açmanıza izin verilir.

keten yıkama

Elde yıkama algoritması:

 1. Süveterin üzerinde oluşan nokta ön ıslatma gerektirir;
 2. Yağlı bir leke çamaşır sabunu ile yıkanabilir;
 3. Süveter liflerinin birbirine kuvvetlice sürülmesi (çitileme) tavsiye edilmez;
 4. Yıkadıktan sonra ürünü temiz suyla iyice durulayın;
 5. Durulama sırasında, suya 1 çorba kaşığı sirke ekleyin;
 6. Yıkadıktan sonra, yavaşça suyu sıkın ve kendi kendine akmasını sağlayın;
 7. Süveteri bir havluya sarın, böylece fazla nemi emer.

Makine Yıkama Algoritması:

 1. Önce tüm lekeleri üründen çıkarın;
 2. Tamburu başka şeylerle aşırı doldurmanız, yarı boş bırakmanız önerilmez;
 3. Kazağı ters çevirip makineye yerleştirin;
 4. Toz deterjana ek olarak, durulama yardımcısı eklediğinizden emin olun;
 5. Modu “Yün”, “Sentetik” veya “Hassas yıkama” olarak ayarlayın;
 6. 40 derece izin verilen su sıcaklığı;
 7. Sıkma” ve “Kuru” modlarını kapatın.

Lekeler nasıl çıkarılır?

Akrilik üründeki tüm lekeler ana yıkamadan önce temizlenmelidir. Kazağı soğuk suya batırın ve lekeyi temizleyin. Tüm lekeleri, ürüne iyice sinmede önce hemen çıkarmanız önerilir, ancak eski lekeyle başa çıkılabilir. Sadece su ile kirlilikle mücadele etmek zordur, bu nedenle temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacak.

Çamaşır deterjanı veya çamaşır sabunu su ile seyreltilir. Kazağı lavaboya koyduktan sonra, hafifçe lekeyi ovalayın ve kazağı 20-30 dakika bekletin. Alkalilerin elyaflara nüfuz etmesi ve lekeyi çıkarması için bu süre yeterlidir. Ondan sonra ana yıkamaya devam edebilirsiniz.

lekeleri yatirma yikama

Kurutma Detayları

Akrilik bir süveteri kurutmak için yün ve triko ile aynı şekilde ihtiyacınız vardır. En iyi yol yatay kurutmadır. Sert bir yüzeye geniş ve kalın bir havlu yayın ve süveteri dikkatlice yerleştirin. Tüm kıvrımları düzeltin, dikişleri ve bileziği hizalayın, manşonları yarıya bükmeniz mümkündür. Bu durumda, tamamen kuruyana kadar ceketi bırakın.

Bir kurutucuda veya omuzda asılı olan akrilik şeylerin kuruması tavsiye edilmez, bu ürünü çarpıtabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir