KALİTELİ BORNOZ NASIL OLMALI?

bornoz
Tarafından | 28 Aralık 2021

Bornoz (Alm. Bademantel, Fr. burnous, İng. bathrobe), kurulanmak için kullanılan uzun, önden açık, kollu ve havludan yapılmış giysiye denir.


Bornoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Bornozun üretildiği malzeme bukle mi yoksa kadife mi? Eğer bukle miktarı fazlaysa bornozun emiciliği de fazla olacaktır.
 2. Bornoz bedeninize uygun mu? Her zaman bir beden büyük bornoz almanız tavsiye edilmektedir.
 3. Bornozun boyu uzun mu kısa mı? Yazın kısa kışın uzun bornoz tercih edenler çoktur. Ama bütçeniz yoksa uzun olan modeli tercih etmelisiniz.
 4. Renk seçimi ise tamamen zevkinize göre değişmektedir. Açık renkli olan bornozların boya bulaştırma oranı az olduğu için sık sık açık renkli bornozlar tercih edilir.
 5. Bebek ve çocuklar için %100 pamuktan üretilen bornozlar tercih edilmelidir. Bornozların yıkanması esnasında özel programlar kullanılmalı, başka bir çamaşır makineye atılmamalıdır.

Bornoz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bugün sizlere bornoz alırken dikkat etmeniz noktalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu noktalardan hareketle havlu veya elbezi alırken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği ile ilgili fikir sahibi de olacağınızı düşünüyoruz

Herkes kullanışlı, yumuşak ve iyi dokulu bornoz sahibi olmak ister.

Sıcak ve rahatlatıcı bir duştan sonra sizi yumuşacık saracak kapüşonlu bir bornoz ya da yataktan kalkar kalkmaz üzerinize alabileceğiniz, içinizi ısıtacak bir bornoz almak isteyebilirsiniz. Bornozunuzu nerede kullanacağınız model açısından belirleyici olacaktır. Eviniz genellikle serinse bacaklarınızı da örtecek, dizaltınıza kadar uzanan bornoz tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bornozunuzu spor salonunda, okulda kullanacak olabilirsiniz veya hastanede geçireceğiniz süreçte kullanım kolaylığı yaşayabileceğiniz bir bornoz tercih etmeniz gerekebilir. Balayı için ya da gelin olacağınız süreçte ihtiyaç duyacağınız bir bornoz satın almak isteyebilirsiniz.

Nedeniniz ne olursa olsun iyi bir bornoz almak istediğinizde karar vermeniz gereken bir kaç nokta var:

 • Bornozun Kalitesi: Kaliteyi belirleyen başlıca unsurlar, bornozun nerede üretildiği; beden opsiyonları ve tabi ki hammaddenin ne olduğu.
 • Bornozun Modeli: Uzun bir bornoz mu yoksa kısa bir bornoz mu arıyorsunuz? Kapüşonlu mu kapüşonsuz mu istiyorsunuz? Ağır ve dokulu olması mı yoksa daha hafif olması mı tercih sebebiniz?
 • Bornoz Bedeni/Rengi: Bornoz bedeninizi biliyor musunuz? Hangi renk zevkinize uygun?

1- Kalite ve Ham Madde

İster inanın ister inanmayın bornozlar ciddi anlamda çeşitli ham maddeler ile üretilir. Bu hammaddeler polyester, naylon, sentetik türlerden başlar 100%pamuk’a kadar gider. Naylon ve sentetik olanlar genellikle ucuz olanlardır; çünkü bu maddelerin üretimi ucuzdur. Bu nedenle bornoz satın alırken en önemli nokta birinci kalite havludan üretilmiş olanı tercih etmenizdir; böylece kısa sürede atmanız gerekmez veya paranız bornozun ilk yıkamasından sonra çöpe gitmez. Ayrıca sentetik ürünü almamanızı önermemin bir diğer nedeni cildinize verdiği his-kimse naylonlu, yapay bir ürünün tenini rahatsız etmesiniz istemez.

Aşağıda birkaç kalite hakkında bilgi vereceğiz

100% Pamuk Bukle Havlu: 100% pamuk tan üretilir. Pamuk havlular en fazla emiciliğe sahiptir ve banyo sonrası kullanım açısından en uygun olanıdır. Bukle havluların yüzey iplikleri traşlanmamıştır (kadife görünümün verilmesini bukle havlunun bir yüzünün traşlanması verir) Havlunun havının yani dokuma sıklığının da su emicilğine etkisi büyüktür. İşte bu etkenler Türk havlusunun dünya çapında tercih edilmesinin en önemli sebebidir.

bukle bornoz

Kadife Havlu: Bukle havludan daha yumuşak tuşesi vardır, dış yüzey traşlanmıştır iç kısımsa bukle olarak bırakılmıştır. Kadife havlu pürüzsüzdür, parlaktır, albenisi yüksektir. Genellikle hediye etmek için tercih edilir ve şık görünümü ile dikkat çeker. Ancak bukle havluya göre daha az emicilik özelliği vardır.

kadife bornoz

Bambu Karışımlar: Bambu iplikler bambu bitkisinin posası ile üretilir. Bambu elyaf, bitkinin doğası itibari ile anti-bakteriyel ve koku giderici özelliğe sahiptir. 50 yıkamadan sonra dahi bambu dokumalar anti-bakteriyel özelliğini kaybetmez. Ayrıca bu tür dokumalar çevreyle dosttur. Bambunun emiciliğinin arttırılması için pamuk ile karıştırılır.

bambu bornoz

Organik Pamuk: Organik pamuk geniş çaplı kullanılan ve doğaya zarar vermeyen bir hammaddedir. Organik sanayi üretim devamlılığını sağlar ve toprak verimliliğine katkıda bulunur. Organik tarım yapılarak yetiştirilmiş pamukta kimyasal gübre ve ilaç türleri kullanılmaz. Pamuk rengini beyazlaştırıcı ya da değiştirici kimyasallar yetiştirme esnasında tercih edilmez. Bu sebeple sıcak ve güneşli havada hasat edilen pamuk daha açık renkken soğuk dönemde toplanan pamuk daha koyudur.

organik pamuk bornoz

2- Model

Tam Boy Bornoz: Bu bornozlar genellikle 150 cm’dir ve bileklerinize kadar uzanır.

Orta Boy Bornoz: Beden boyu dizleriniz ile bilekleriniz arasındadır.

Kısa Bornoz: Beden boyu diz hizasına kadardır. Yaz mevsimi ya da ılıman iklimlerde kullanmak için idealdir. Seyahat, hastane yatışları kullanımına daha uygundur;çünkü hareket rahatlığı sağlar.

Kapüşonlu Bornoz: Kapşonlu bornoz saçlarınızın kurumasını da sağladığından ve ayrıca baş havlusuna gerek duyulmadığından pratiktir.

Kimono Tip Bornoz: Kimono bornozlar orta boy veya kısa olarak üretilir. Kapişonu yoktur, hafiftir, yaka eni dardır.

Hafif Bornoz: Sıcak yaz günlerinde kullanmak için bir bornoz bakıyorsanız ya da kalın tip bornozlar ile rahat edemiyorsanız bu modeller tam size göre. Spa merkezleri ve otellerde de kullanılan bu bornozlar defalarca yıkamaya uygundur ve fiyat olarak epey ucuzdur.

3- Renk

Havlu tipi, model ve beden seçiminden sonra sıra bornozunuzun rengini belirlemeye geliyor. Sevdiğiniz rengi alırken yıkama talimatlarına dikkat etmeniz rengin korunması için oldukça önemli. Renkli bornoz almanın dezavantajı uzun yıkamalar sonrasında rengin atması olacaktır.

Bambu Bornoz mu Pamuk Bornoz mu?

Banyo keyfi sonrası vücudunuzu havlu ile kurulamanız önemli. Bu sayede kıyafetlerinizi ıslanmadan ve üzerinize yapışmadan giymeniz kolaylaşıyor. Ancak bazı zamanlar vardır ki iyi kurulanayım derken duş sonrası serinliği kaybetmenize neden olur. Bornozunuz üzerinizde o kadar ağırlık yapar ki bir anda terleyiverirsiniz. Elbette bunun tam aksi de mümkün. Misal hava oldukça soğuktur, iyi kurulanayım derken bir yandan da ısınmak istersiniz. Fakat havlunuz, bu noktada yetersiz kalır. İşte bu gibi durumlarda doğru bornoz seçimi önem taşır. Sahi, sizce kullandığınız bornoz size gerçekten uygun mu?

bambu elyaf

Dokularının farklılığı nedeniyle farklı kullanım ve ihtiyaçlara hitap eden bambu bornoz ve pamuk bornoz dosyasını açıyoruz. Doğru bornoz seçimi rehberimiz ile siz de kendiniz, aileniz ya da işletmenize en uygun bornoz seçimini yapabilirsiniz.

Pamuk Bornoz Nedir Özellikleri Nelerdir?

 1. Pamuk bornozlar, aslında hepimizin bildiği ve en sık kullandığı bornoz çeşitleridir. Organik pamuk ipliklerinden de üretilen çeşitleri bulunur. Bu bornoz çeşidinin özellikleri şöyledir;
 2. Oldukça yumuşak bir dokuya sahiptirler. Bu sayede banyo keyfi sonrası rahat bir his bırakırlar.
 3. Kalın yapılı olmaları sebebiyle kış mevsiminde kullanımı kolaydır. Üşütmezler.
 4. Yüksek emicilikleri ile hızlı kurulama sağlarlar.
 5. Çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilirler.
 6. Maliyetleri uygundur. Böylece satın alımları da hem kolay hem de yaygındır.
 7. Kadın bornoz, erkek bornoz, çocuk bornoz ve bebek bornoz gibi çeşitleri bulunan pamuk bornozlara siz de göz atabilir, tekli veya set halinde satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi gelelim bambu bornozlara…

giza pamuk

Bambu Bornoz Özellikleri Nelerdir?

Bambu bitkisi tropikal iklimde yetişen bir bitkidir ve anavatanı Çin’dir. Son yıllarda özellikle de tekstildeki kullanımının artması, bambudan elde edilen ürünleri kıymetli hale getirmiştir. Bambu bornoz da söz konusu ürünlerden biridir. Bambu bornozu, günümüzde bu kadar tercih edilir kılan özellikleri ise şöyle;

 1. Bambu bitkisinin yetiştirilmesi aşamasında kimyasal kullanılmamaktadır. Bu da bambudan üretilen bornoz çeşitlerini doğal yapar.
 2. İçerisinde yer alan kun maddesi sayesinde anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Alerjiye neden olmaz.
 3. Son derece nefes alabilen bir yapısı bulunur. Bu sayede yaz aylarında, tatilde ve yılın büyük çoğunluğunun ılıman geçtiği bölgelerde kullanımı uygundur.
 4. Islaklığı emme konusunda pamuktan daha iyi bir işleve sahiptir. Böylece kişinin hızlıca kurulanmasına yardımcı olur.
 5. Hafiftir. Kişinin üzerinde ağırlık yapmaz. Ayrıca hafifliği sayesinde seyahatlerde taşınabilirliği de kolaydır.
 6. Pamuğa oranla, dayanıklılığı daha düşüktür. Yüksek sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilmez.
 7. Bambu bornozların yapımı daha maliyetli olduğundan, satış rakamları da pamuk bornozlara göre daha yüksektir.
 8. Görüldüğü üzere pamuk bornoz ile bambu bornozun yapıları farklılık göstermektedir. Siz de kendinize en uygun bornoz türünü ararken, yukarıda sıraladığımız kriterleri göz önünde bulundurarak en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bebek Bornozu Pamuk mu Olmalı Bambu mu?

Son olarak, bebek bornozu seçerken hangi bornoz türüne bakmalısınız açıklık getirelim istiyoruz. Neticede bebeklerin teni oldukça narin. Hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız doğru olacaktır. Bu noktada bebeğiniz için seçeceğiniz bornozun öncelikle;

  • Yumuşak bir dokuya sahip olmasına,
  • Doğal yollarla üretilmiş olmasına,
  • Anti bakteriyel özelliği bulunmasına,
  • Yüksek emiciliği olmasına

dikkat etmelisiniz. Yukarıda sıraladığımız öncelikleri göz önünde bulundurduğumuzda aslında hem pamuk hem de bambu bornozların bebekler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. İkisinden birini tercih etmeniz gerekiyorsa önerimiz, yaz aylarında kullanımı çok daha uygun olan bambu bornozu, kış aylarında ise vücudu aynı zamanda sıcak tutan pamuk bornozu tercih etmeniz yönünde olacaktır. Ayrıca hangi bornoz çeşidini seçerseniz seçin, içerisinde sağlığa zararlı boya ve kimyasallar bulunmamasına muhakkak özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir