KREP KUMAŞ HAKKINDA BİLGİLER

krep kumaş
Tarafından | 4 Haziran 2021

Krep, yaygın olarak bilinen krep, ilk olarak ipekten yapılmış lüks bir kumaştı, fakat şimdi neredeyse her elyaftan yapılabilir. Krep türleri ince ve kalın ve ağır olacak şekillerde üretilebilir. krep kumaşlar perde, gece giysileri, takım elbise ve ev dekorasyonu için oldukça popülerdir.

Krep Nedir?

Krep ya da Crep, kendisine özgü buruşuk ve engebeli bir görünüme sahip ipek, yün ya da sentetik bir kumaştır. Krep, küçük, ince gözleme manasına gelen Fransızca kelimeden gelir. Genellikle hafif ile orta ağırlıkta bir kumaştır, fakat sonuçta krep herhangi bir ağırlıkta olabilir. Krep, giysiler, takım giysiler, bluzlar, pantolonlar ve daha fazlası gibi giysiler yapabilmek için kullanmak mümkündür. Krep, perdeler, pencere aksesuarları ve yastıklar gibi ögeler için ev dekorasyonunda da popülerdir.

Crêpe Kumaş Nasıl Yapılır?

Krep, doğal (ham ipek, pamuk, yün) ya da sentetik (polyester, suni ipek) olsun, neredeyse her çeşit elyaftan yapılabilir; tüm krep kumaşları aynı amaca yönelik buruşuk bir görünüme sahiptir ve bu görünümü elde eden pek çok farklı üretim yöntemi vardır. Krep dokuma kumaş ya da örme kumaş şeklinde üretilebilir. Krep yapabilmek için kullanılacak olan malzemeler ve dokuyu elde etmek için kullanılacak olan yöntem farklı krep türlerini tanımlar.

creepe

Farklı Krep türleri nelerdir?

Yapım yöntemlerine ve kullanılacak olan liflere bağlı şekilde değişen sayısız farklı krep türü vardır.

Krep de Chine: Krep de Chine kumaş genelde ipekten yapılmış hafif bir kumaştır . İpek krep de Chine kumaşı, diğer kreplere özgü buruşuk bir yüzeye sahip değildir; bunun yerine ipek kumaş, hafif çakıl taşlarıyla pürüzsüz, mat bir yüzeye sahiptir. Bu görünüm, düz örgü deseninde atkı iplikleri olarak sıkıca bükülmüş iplikler kullanılarak elde edilir. Polyester krep de Chine, ipek kumaşa benzer bir görünüm ve his ile daha uygun maliyetli bir versiyondur.

Krep georgette: Krep georgette kumaşı ayrıca yumuşak, pürüzsüz bir görünüme sahiptir ve esas olarak rayon gibi ipek ya da sentetik ipek benzeri liflerden yapılır. İpek georgette biraz esnekliğe ve güzel bir örtüye sahiptir. Krep georgette kumaş giysiler için popüler bir kumaştır.

Yün krep: yün krep daha pürüzlü, tüylü bir yüzeye sahiptir ve yünlü kumaştan ve bazen pamuklu ya da sentetik kumaşlardan yapılır. Hafif ve orta ağırlıkta bir kreptir, buruşmaya karşı mukavemetlidir ve genelde takım giysi, pantolon ve giysiler için kullanılır.

Polyester krep: Polyester krep kumaş, sentetik elyaf polyester kullanılarak yapılan her çeşit krep kumaştır. Poli krep genelde güzel bir örtü olan hafif, ince bir kumaştır. Polyester krep giysiler, etekler ve bluzlar için kullanılır. Bazen streç krep yaratmak için elastan içerir.

Krep-geri saten: Krep-geri saten, bir tarafın saten gibi pürüzsüz ve yumuşak olduğu ve diğer tarafın krep hissi ve görünümü ile buruştuğu saten bir kumaştır.

Kanton krep: Kanton krep aslen adı nereden geldiğini Çin, Kanton eyaletinden ipek yapılmıştır. Görünüşte krep de chine’ye çok benzer, fakat örgüdeki dolgu iplikleri daha ağır olduğu için biraz daha ağırdır.

Plissé krep: Plissé krep, katlanmış bir plise oluşturarak, buruşuk ve buruşuk bir görünüm elde etmek için kumaşın kimyasal olarak işlenmesiyle elde edilir . Bir kumaş parçası ya bir desen yaratmak için sıcak silindirlerle bastırılır veya bir Balmumu deseni ile kaplanır ve alkali bir çözeltiye batırılır. Balmumu tarafından ortaya çıkarılan alanlar küçülür ve balmumu çıkarıldığında, kumaş kasıtlı olarak buruşur.

Krep charmeuse: krep charmeuse, krep büküm iplikleri ile saten örgü tekniği kullanılarak dokunan ipek bir kumaştır. İpek charmeuse, mat bir sırt ile saten gibi pürüzsüz ve yansıtıcıdır. Krep iplikleri kumaşa imza krep tanımını verir.

Krep Ürünlerin Temizlenmesi ve Yıkama Talimatları

Krep, pek çok farklı elyaftan farklı şekillerde yapılabildiğinden, giysilerinizin ve ev eşyalarınızın bakım talimatlarını takip etmek son derece önemlidir. Çoğu krep kuru temizlemeye ihtiyaç duyar ve bir çamaşır makinesinde yıkandığında büyük oranda küçülür. Birkaç durumda, krep soğuk suda elle yıkanabilir ve daha sonra kuruması için düz bir biçimde döşenebilir.

Kaynak: https://www.masterclass.com/articles/learn-about-crepe-fabric#what-is-crpe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir