PETEK KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

petek kumas nedir
Tarafından | 3 Mayıs 2019

Petek kumaş, genellikle pamuk veya mikrofiber (ince sentetik lifler) ipliklerden dokunarak elde edilir. Yüzey yapısındaki desenlerin, bal peteği veya waffle kalıplarına benzerlik gösterdiği için bu isimle anılmaktadır. Örme ve dokuma olarak üretilen petek kumaşlar vardır. Mikrofiber liflerle üretilen kumaşlar mikro petek kumaş olarak adlandırılır. Mikrofiberler genellikle temizlik bezi olarak kullanılan ince elyaflardır. Emici yapısıyla öne çıkar.

Petek desenli kumaşların genel adı olarak kullanılan petek kumaşlar jakarlı olarak da üretilebilmektedir.

Kumaş örgüsünün yapısı sayesinde havanın kumaş içerisinden geçmesine izin verir, böylece kumaşın hızla kurumasını sağlar. Petek kumaşları çeşitli ağırlıklarda yapılır.

Petek (waffle) kumaşların emicilik özellikleri, normal kumaşlardan daha iyidir bu nedenle sanayide yüzeylerin temizliğinde kullanılır. Hava alan kumaş özellikleri nedeniyle son yıllarda yazlık elbise olarak kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Petek jakar ve waffle kumaş örnekleri

Petek jakar ve waffle kumaş örnekleri

Mikro Petek Kumaş Nedir?

Mikro petek kumaş yazlık kullandığımız petek pike kumaşları ile aynı şekilde üretilmektedir. O kumaşlara göre tek farkı desendeki peteklerin daha küçük olmasıdır. Kumaşa dikkatli baktığınızda petek desenini görebilirsiniz.

Genel olarak pamuktan üretilen mikro petek kumaş perde ve döşeme için kullanılmaktadır. Kırlent kılıfı veya minder kılıfı olarak da tercih edilmektedir. Farklı projeler için çok amaçlı olarak da kullanabileceğiniz bir üründür.

Mikro petek kumaş özellikleri

Nefes alabilen bir kumaştır. Terletme yapmaz. Kumaşın sıklığına ve kullanılan ipliğin türüne göre fiyatta değişiklikler olabilmektedir. Perde, kırlent kılıfı, koltuk örtüsü için kullanılabilir. Küçük petek desenleri olduğu için bu ismi almıştır. Makinede düşük derecelerde yıkanabilir. Dikimi zor bir ürün değildir. Dayanıklı bir kumaştır. Tercihe göre farklı amaçlarla kullanılabilir.

PETEK KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir