EKONİL (ECONYL) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

ekonil hali kilim
Tarafından | 3 Şubat 2021

Econyl Kumaş Nedir?

Econyl,econyl atık ürünlerden yapılan naylona bir alternatiftir. Normalde naylonun çevreye önemli ölçüde zararlı bir etkisi vardır, ancak Econyl’in geliştiricileri, geri dönüştürülmüş temel malzemeler kullanarak bu kumaşın çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmeye çalışır.

Econyl Elyaf Tarihi

Econyl, İtalyan plastik şirketi Aquafil‘in ticari markasıdır. Bu şirket aynı zamanda çeşitli diğer tekstil ve endüstriyel plastikler de üretmiştir, ancak en çok Econyl kumaş geliştirmesiyle tanınır. Econyl’in yaratıcıları, sentetik elyafların neden olduğu çevresel krizden esinlenerek, ekosistemlere zarar vermeyen naylona bir alternatif bulmaya çalışmıştır.

Ağlar, naylonun en yaygın endüstriyel uygulamalarından biridir ve bu elyaf aynı zamanda çeşitli denizcilik uygulamalarında da kullanılmaktadır. Ek olarak, tüketicilerin attığı naylon atığın çoğu okyanusa düşer. Bu biyolojik olarak parçalanamayan naylon atık, deniz kaplumbağalarına, yunuslara ve diğer suda yaşayan canlılara zarar verir ve her geçen yıl büyüyen plastik adalar oluşturana kadar kademeli olarak birikir.

Aquafil, 2010 veya 2011’den itibaren, suda yaşayan naylon atık malzemesini kullanarak naylona çevresel olarak sürdürülebilir bir alternatif üretme fikrini araştırmaya başladı ve bu yeni tekstil elyafının üretimi 2011’in sonlarında başladı.

Econyl Özellikleri

Econyl, naylon 6 ile kimyasal olarak aynı olduğundan, normal naylon kumaşın tüm özelliklerine sahiptir. Bu elyaf, dokunduğunda esnektir, nispeten serttir ve sıkıca örülmüş giysiler ve endüstriyel tekstiller halinde dokunması kolaydır.

Econyl’in temel özelliği esnekliği olduğu için, tüketiciler büyük ölçüde bu tekstilin inanılmaz derecede ısı tutucu veya dayanıklı olduğunu biliyorlar. Bununla birlikte, naylon ve Econyl’in ham hallerinde elastik olmadıklarını belirtmek önemlidir; bu liflerin esnek olması için kumaşa dönüşmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, Econyl’in kendine has sertliği onu giyim dışı uygulamalar için ideal kılar. Bununla birlikte, bu elyaf son derece yanıcıdır ve tutuşturulduğunda erir, bu da işçiler için yaralanma riski oluşturur. Econyl nemi emmez ve yüksek sıcaklıklarda yıkanırsa erir.

Econyl Kumaş Nasıl Yapılır?

Aquafil, Econyl’i yapmak için kullandığı kesin işlemleri açıklamadı. Mevcut olan tek bilgi, naylon atığın yakalanması, depolimerizasyona tabi tutulması ve elde edilen malzemenin naylon ipliğe yeniden oluşturulması için belirsiz bir süreci anlatmaktadır.

econyl yarns

Bu işlem naylon polimer üretimini içermediğinden, fosil yakıt bazlı malzeme gerekmez. Bununla birlikte, “depolimerizasyon” un Econyl üretiminin bir yönü olduğu gerçeği, kimyasal işlemlerin, mevcut naylon polimeri bir polimer haline getirilmeden önce bir monomer haline dönüştürmek için kullanıldığını gösterir.

Econyl Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Econyl fiber, giyim ve endüstriyel uygulamalarda eşit olarak kullanılır. Econyl’in en yaygın endüstriyel uygulaması halıdır, ancak bu elyaf aynı zamanda naylonla yapılan halatlar, ipler ve diğer endüstriyel ürünlerin yapımında da kullanılır.

Giyim uygulamalarında, Econyl genellikle çoraplar, esnek pantolonlar, taytlar ve diğer forma uygun alt vücut giysilerini yapmak için kullanılır. Econyl, bu kumaşın hem erkekler hem de kadınlar için mayolarda artan önemi nedeniyle son zamanlarda kitle iletişim araçlarında bir miktar ilgi görmüştür. Gençlere hitap eden birçok moda giyim markası, şimdi genç neslin çevre duyarlılığından yararlanmak için Econyl’den üretilmiş mayolar sunuluyor.

Econyl’in diğer giyim uygulamaları, çeşitli spor giyim türlerini içerir. Örneğin, koşu şortları, bisiklet kıyafetleri ve diğer forma uygun spor giyim türleri genellikle bu elastik kumaşla yapılır.

Econyl Kumaş Nerelerde Üretilir?

Aquafil, şu anda Econyl kumaşını nerede ürettiğini açıklamadı. Bu şirketin İtalya’da ve ötesinde çeşitli lokasyonları vardır ve Econyl’in bu tesislerin herhangi bir sayıda üretilmesi mümkündür.

Aquafil’in Tayland’da Rayong’da, İtalya’da Varallo Pombia’da, Gürcistan’da Cartersville’de ve Çin’de Jiaxing’de tesisleri bulunmaktadır. Econyl şu anda bu şirketin en popüler ürünlerinden biri olduğundan, Econyl üretiminin bu ek yerlerden bir veya daha fazlasına yayıldığını varsaymak güvenli olacaktır.

Econly Elyaf Çeşitleri Nelerdir?

Şu anda Aquafil iki tür Econyl elyaf üretmektedir:

  1. Econyl Halı Elyafı: Econyl tekstil elyafı tekstil endüstrisinde büyük beğeni toplarken, çevreye duyarlı birçok tüketici bu kumaşın halı uygulamalarında da oldukça popüler olduğunun farkında değil. Aquafil, dünya çapında çeşitli halı üreticileriyle ortaklık kurmuştur ve Econyl, birçok büyük şirket için tercih edilen halı elyafı olarak geleneksel naylonun yerini hızla almaktadır.
  1. Econyl Tekstil Elyafı: Econyl tekstil elyafını yapmak için kullanılan naylon 6 ipliği, Aquafil’in halı elyafını yapmak için kullanılan ipliğe oldukça benzer, ancak bu şirketin tekstil elyafı daha yumuşak ve giyim uygulamaları için daha uygundur.Normal naylon gibi, bu giyim elyafı boyanabilir ve alev geciktiriciler ve diğer önemli işlemlerle işlenebilir.

Econyl Fabric Çevreyi Nasıl Etkiler?

Econyl’in çevresel faydaları sorgulanabilir. Bu geri dönüştürülmüş kumaşın çevre üzerinde geleneksel naylondan daha az etkili olduğu açık olsa da, bu kötü şöhretli kirletici kumaşla ilişkili tüm çevresel sorunları çözmüyor.

Kumaş adı Ekonil (Econyl)
Kumaş ayrıca Geri dönüştürülmüş naylon, atık naylon
Kumaş bileşimi Naylon benzeri lifler yapmak için yeniden kullanılabilen atık ürünler
Kumaş olası denye varyasyonları 1.680 denyeye kadar
Kumaş nefes alabilirliği Düşük
Nem emici yetenekler Orta
Isı tutma yetenekleri Düşük
Gerilebilirlik (Esneklik) Kendi başına düşük, kumaşa dokunduğunda yüksek
Tüylenme / kabarcıklanma eğilimi (Pilling) Orta
Kumaşın ilk üretildiği ülke İtalya
Bugün en büyük ihracat / üretici ülke Slovenya, potansiyel olarak diğer Aquafil konumları
Önerilen yıkama sıcaklıkları Soğuk (düşük sıcaklık) 30 c
Yaygın olarak kullanılır Çoraplar, taytlar, forma uygun giysiler, yoga pantolonları, mayolar, spor giyim, eşofman altı, halı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir