EN ÇOK TERCİH EDİLEN DERİ ÇEŞİTLERİ

deri cesitleri1
Tarafından | 3 Mart 2020

Deri Çeşitleri Ve Özellikleri

Deri, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar uzanan önemli bir materyaldir. Yaşamın her alanında kullanılan derinin, hayatımızdaki yeri ayrı bir önem taşır. Özellikle de deri ceket, deri mont, deri ayakkabı ve deri aksesuar ürünleri, moda dünyasında ön plana çıkmaktadır. Derinin parlak, canlı ve şık görünümü eşya ya da giyim modellerine ayrı bir hava katar. Aynı zamanda dayanıklı yapısı da oldukça önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Sıkça kullanılan ve sevilen derinin birçok farklı çeşidi bulunur. Deri çeşitleri ve özellikleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Deri türleri nelerdir ve gerçek deri nasıl anlaşılır sorularının cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Deri; sırt, boyun, etek ve bacak gibi belli bölümlerden oluşmaktadır. Dokusu en sık ve değerli olanı sırt bölümüdür. Deri, kullanım şekline göre farklı bölümlere ayrılmaktadır. Örneğin, giyim modelleri için deri çeşitleri, ayakkabı üretiminde kullanılan deri türleri ve deri dekoratif ürünler farklı işlemler sonucu elde edilmektedir. Giyim çeşitleri için kullanılan deriler, tabaklama ve finisaj işlemlerine göre sınıflandırılır. En eski materyallerden biri olan deri, modern tabaklama ve finisaj yöntemleri ile oldukça avantajlı bir kullanım sağlar.

corrected grain

Deri Tabaklama Yöntemi

Tabaklama, ham derinin kullanıma uygun hale getirilmesi ve derinin olumsuz özelliklerinin giderilmesi için gördüğü işlemdir. İki farklı tabaklama işlemi bulunmaktadır: bunlardan biri; bitkisel tabaklama yöntemi, diğeri ise madensel sepileme olarak bilinen tabaklama türüdür.

Bitkisel tabaklama: Doğal bir süreç ile hazırlanan deri, tamamen bitkisel ürünler ile terbiye edilerek elde edilir.  Bitkisel tabaklama ile elde edilen koyun kürkü, özellikle medikal ürünlerin ana malzemesi olarak kullanılmaktadır. Medikal kürkten yapılan ürünlerin sağlığa sayısız faydaları vardır. Medikal ürünler renklendirme aşamasında da yumurta sarısı ile renk kazanır. Bu sayede medikal ürünlerin bitkisel ve doğal yöntemler ile hazırlanması bütünüyle sağlanmış oluyor.

Madensel tabaklama: Krom bileşikleri ile derinin işlenmesi sonucu yapılan sepileme yöntemidir.

Finisaj: Ham derinin yüzey ve dokusuna istenilen şeklin verilmesi için uygulanan yöntem olarak bilinir.

Derinin Genel Özellikleri

  • Yumuşak bir yapısı vardır.
  • Dayanıklı ve kolay deforme olmayan bir özelliğine sahiptir.
  • Doğal bir yapıya sahip, yüzeysel delikleri sayesinde hava ve su sirkülasyonuna olanak sağlar.
  • Nefes alan bir dokuya sahip olduğu için nem oluşumuna engel olur.
  • Oldukça esnek bir dokusu vardır; bu özelliği sayesinde deri ayakkabının çok daha kullanışlı olmasını sağlar.

Derinin Faydaları

  • Nefes alan dokusu sayesinde ayakları serin tutar; nem oluşmasını önler.
  • Çabuk yırtılma ve bozulma gibi riskler taşımaz.
  • Nemi emen özelliği, ayakta koku ve bakteri oluşmasını önler.
  • Doğal özellikleri sayesinde sağlık için de son derece faydalıdır.
  • Esneyebilen yapısı ile deri ayakkabı modelleri, zaman içinde ayağın şeklini alır.

Deri Çeşitleri Resimli

Deri çeşitleri, birçok farklı üründe ve birçok farklı tasarımda karşımıza çıkar. Bazı deriler, yapıları gereği çanta yapımında tercih edilirken, bazı deriler ise giyim ürünlerinde kullanılmaktadır.  Aynı zamanda doku ve kalite bakımından da deri türlerinin çeşitliliği oldukça önemlidir.

Vidala

vidala

Sığır, dana ve at derilerinin krom tuzlarıyla tabaklanması yöntemi ile elde edilen deri türüdür. Finisaj işleminden geçen, çeşitli renklerde ve yumuşak dokuda olan deridir. Özellikle kışlık deri ayakkabı modellerinin, askeri botların üretiminde vidala deri türü kullanılır.

Yağlı Deri

yagli deri

Kalın ve mat olan vidala deri türüdür. Bu deri türü, vidalaya kıyasla az da olsa su geçirme özelliği taşıyor. Bazı kışlık ayakkabılar yağlı deri ile üretilmektedir

Glase

glase

Krom tuzlar ile işlem gören ham keçi derisi, sırça finisaj işlemi gören ve çeşitli renklere boyanan yumuşak yüzeyde derilerdir.

Rugan

rugan

Dana, sığır, keçi, oğlak, deve, at ve koyun gibi hayvanların ham derilerinden elde edilmektedir. Tabaklama işlemi gördükten sonra finisaj yapılmış çok parlak görünüşe sahip olan yumuşak deridir.

Süet

suet

Ham derinin krom tuzlarıyla tabaklanması sonrası elde edilen deridir. Finisaj işlemi gören bu deri çeşidi, yumuşak yünlü ve kadife dokuludur. Farklı renk alternatifleri bulunur.

Nubuk

nubuk

Deri cildinin zımparalanması sonrası elde edilen deridir. İki nedenle süetten farklıdır. Nubuk, daha kısa yün dokuya sahiptir ve daha toktur. Yüzeyi doku olarak kadifeye çok daha yakındır.

Nappa

nappa

Ayakkabı yapımında özellikle tercih edilen bu deri, daha diri ve tok işlenmektedir. Glase deri kadar belirgin gözenekleri yoktur.

Florantik

florantik

Derinin sırça kısmının zımpara işlemi sonrası boyayla kapatılması ile elde edilir. İki renkli kullanılabilme özelliği taşır. Çok parlak finisaja sahiptir. Fırça ile üzerinden geçilmesi sonucu dalgalı bir görünüm kazanır.

Vejetal

vejetal

Bitkisel taninler ile işlenen doğal deridir. Üzeri boya ile renklendirilmektedir. Çoğunlukta aksesuar üretiminde kullanılır. Boya ile renklendirilmeyen vejetal deriler, zaman içinde koyulaşarak farklı bir görüntü alır. Tamamen natürel olan bu derilerin bakımında hususi üretilen cilalar kullanılmalıdır.

Baskılı Deri

baskili deri

Derinin üst yüzeyine baskı yapılması sonucu elde edilmektedir. Metal plakalar üzerinde derinin üzerine yüksek basınç ve ısı ile baskı yapılarak hazırlanmaktadır.

Mantar

mantar der

Ayakkabı modellerinin taban ve topuk kısmında kullanılır. Mantar tozu ve kauçuk karışımıdır. Hafif ve termik özelliği olan bir tabandır.

Astarlık Deriler

astarlik deri

Derinin türlü yöntemlerle sepilenmesinden elde edilir. Doğal renkte boyanan yumuşak ve ince aynı zamanda elastik derilerdir. Yüzeyi son derece düzgün bir dokuya sahiptir. Keçiden elde edilen deri türüne astarlık glase adı verilirken, koyundan elde edilenlere ise, meşin adı verilmektedir. Meşin olarak isimlendirilen deri, ince olduğu için sadece astar olarak tercih edilmektedir.

Suni Deri

suni der

Günümüzde kimyasal yollar ile deri görünümünde materyaller elde edilmektedir. Bu kimyasal madde ile giyim, ayakkabı ve aksesuar çeşitleri yapılıyor. Kimyasal içeriği nedeni ile zararlı olan suni deri aynı zamanda kullanışsız bir yapıya sahiptir. Hakiki deri gibi uzun ömürlü ve kullanışlı olmamaktadır. Suni deri yapımı için deri artığı, çuha ve kâğıt benzeri şeyler, kauçuk ve selüloz asetatı gibi kimyasal maddeler ile yoğurulur. İnce tabaka haline getirilen bu karışım üzerine pres ile elde edilmek istenen şekil basılmaktadır.

Akderi Nedir

kderi

Kâğıdın icadından önce, uzun ömürlü olması istenilen eserler deri üzerine yazılırdı. Ponza taşı yardımı ile temizlenen deri yüzeyi, düz ve pürüzsüz bir hale getirilmektedir. İlk olarak bu usul Orta Asya’da geliştirilmiştir. Türkler, bu şekilde elde edilen deriye akderi ya da tirşe adını vermektedir. Ceylan derisi yumuşak dokusu nedeniyle bu işlem için özellikle tercih edilmektedir. Geçmişten günümüze kadar birçok ceylan derisi üzerine el yazması eser ulaşmaktadır.

Kaynak: https://www.derimarket.net/blog/deri-cesitleri-ve-ozellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir