OVERSIZE NE DEMEKTİR?

oversize giyim
Tarafından | 10 Mart 2021

Oversize; İngilizce büyük beden, geniş beden manasına gelen bir giyim stilidir. Modayı sıkı takip edenlerin özellikle son senelerde gözdesi haline gelen oversize; kazaktan monta, gömlekten sweatshirt’e kadar pek çok seçenekte kendisini gösterebilmektedir. Rahatlığı ve şıklığı bir araya getirmesiyle hem iş hem de günlük yaşamda bolca kullanılabilir. Siz de bol kesimli kıyafetlerden hoşlanıyor, onları hayatınıza en doğru biçimde dahil edebilmek istiyorsanız oversize modasını yakından göz atmaya ne dersiniz.

Yazımızda oversize modası hakkında önemli bilgilere ulaşabilecek, oversize kombini yaparken dikkat etmeniz gerekli olanleri öğrenerek tarzınızı yenileyebileceksiniz.

1-) Salaş Giyimin En Güzel Halidir

Oversize modasını; giyim anlayışı hiçbir zaman dar kıyafetlerden oluşmayan, giydiğinin içinde bütünüyle rahat olmayı isteyen insanların tercih ettiği bir salaş giyim biçimi olarak özetlememiz mümkün. Fazla kilolarından memnun olmayanlara da zayıf insanlara da aynı zarif şıklığı sağlamayı başaran oversize modası, sizin de vazgeçilmezleriniz arasına girebilir.

2-) Ofis Yaşamını Kurtarır

Mesai saatlerinde hepimiz çok rahat olmayı hatta mümkünse eşofmanlar, pijamalarla işimizi bitirmeyi dileriz. Ancak eğer ki evden çalışmıyorsanız bunun pek de mümkün olduğu söylenemez. Oversize modası ise evden çalışmadan da ofis ortamında çok rahat hemde çok şık olmanızı sağlayacak kurtarıcı bir stildir. Bol kesimli alternatiflerle nerdeyse pijama rahatlığı elde edip hemde ofis şıklığını elde edebilirsiniz.

3-) Genç ve Modern Bir Görünüm Sağlar

Oversize gençler için de orta yaş üstündeki insanlar için de uyabilen stillerden birisidir. Gençler için eğlenceli, bohem bir görünüm sağlarken orta yaş üzeri insanlar için de çağdaş bir tarz yaratır. Dolayısıyla belirli ayrıntılara dikkat edildiği takdirde herkezin tercih edebileceği bir modadır.

4-) Detaylara Dikkat Edilmeli

Oversize modası, pek çok insan tarafından, olduğundan daha büyük bedenler tercih etmek olarak tanımlansa da bu düşünce çoğunlukla yanlış seçimlere yöneltebilir; çünkü dikkat edilmesi gerekli olan bazı noktalar mevcuttur. İşte, o noktalardan bazıları:

  • Gerçek beden ölçünüze en yakın büyüklükte (genelde iki beden kadar) seçimler yapmalısınız.
  • Dantel, boncuk, desen gibi karmaşık süslemelerden ziyade en sade parçalara yönelin.
  • Düşük bir omuz, küçük bir yırtmaç gibi belli belirsiz dekoltelerle hareket katın.
  • Kesimleri hiç belirgin olmayan alternatifler yerine, biçimi belirgin alternatiflere yönelerek kıyafetin içinde kaybolmayı engelleyin.
  • Kalın kumaş veya kalın örgülü oversize seçimler sizi olduğunuzdan çok daha kilolu göstereceğinden pamuklu, triko, penye gibi hafif materyallerden hazırlanan alternatiflere yönelin.
  • Yüzük, kolye gibi çeşitli aksesuarlarınızı da oversize ya da cluth alternatiflerden yana kullanarak bütünlük sağlayın.
  • Üst bölgeniz için oversize giyim tercih ederken alt bölgeniz için tayt, dar etek gibi zıt alternatiflerden faydalanarak denge sağlayın.
  • Alacalı veya birkaç farklı renk yerine tek renkle tüm kombini tamamlayarak sade bir şıklığı yakalayın.
  • Oversize tarzın beraberinde feminen bir görünüm de elde etmek istiyorsanız kazak, giysi gibi kıyafetlere kemer takarak bel kıvrımınızı ön plana çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir