İPEK HALI NASIL ANLAŞILIR?

ipek hali min
Tarafından | 20 Ekim 2021

Satın almak üzere olduğunuz ipek halının gerçek, %100 ipek olup olmadığını nasıl anlayacağınızla ilgili olarak aşağıda üç yöntem listeledik. Sizler de çok yüksek maliyetle aldığınız rengarenk halınızın hakiki ipek olup olmadığını merak ediyorsanız sizlere önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

İpek kumaşlarla ilgili bütün sorularınıza cevap bulabileceğiniz ipek kumaş özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerçek İpek ile Sahtesini Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

  • Kumaşı ovalayın; avucunuzu ovuşturduğunuzda ipek ısınır. Bunun gerçekleşmesi uzun sürmeyecek ve renkler de hafif bir parlaklık kazanabilir. İpek halı üzerinde elinizi sürtün, eğer sıcak olursa veya bir parlaklık veriyorsa hakiki ipektir. Halı sert ise veya yumuşak değilse, ipek olmaması ihtimali yüksektir.
  • Yanma Testi yapın; Bunu bir halı dükkanında veya tüccarın önünde yapamazsınız. Bununla birlikte, bu halıyı ayırt etmek için en iyi yöntemdir. İpek bir aleve tutulduğunda, siyah yanacak ve hafifçe yanan saç gibi kokacaktır. Ateşi uzaklaştırdığınızda hemen yanmayı durduracaktır. En iyi yol, kesilmiş bir saçak parçası üzerinde yanma testi yapmaktır.
  • Lifleri Çözün; İpek ve yün her ikisi de bir ağartıcı testine aynı şekilde tepki verir ikisi de tamamen çözülür. Bu testi kesinlikle ana halıda yapmak istemezsiniz, ancak saçaktan kopmuş küçük bir parça ile deneyebilirsiniz. Bu, bir dükkanda veya bir satıcının önünde yapamayacağınız başka bir testtir.
  • İpek ipliği yakılacak olursa, protein içerdiği için saç yanığı gibi kokar. Alevi üflerseniz yanmaya devam etmez ve yumuşak bir kül bırakır. Suni ipek, (polyester vb.) yakıldığı zaman siyah bir duman çıkarır ve alev üfledikten sonra yanmaya devam eder, kül bırakmaz ve ipliğin ucu toplu iğne başı gibi sertleşir.
ipekbocegi

İpek böceklerinin en yaygın olanı dut ipek böceğidir. Bu böcekler dut yaprakları ile beslenir.

İpek Halının Bakımı

  • İpek halılar iyi bir yatırımdır ve yıllar boyunca kullanabilmeniz için ona nasıl bakacağınızı bilmelisiniz.
  • İpek halınızı yüksek trafikli alanlardan uzak tutun ve mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığından uzak tutmaya çalışın. Bir dökülme yaşarsanız, dökülmeyi mümkün olduğunca çabuk müdahale edin ve üzerine hafifçe soğuk su sürün ve lekenin tamamen kurumasına izin vermeyin.
  • Liflere gömülmeden ve halının parlaklığını yok etmeden önce kiri ve kalıntıları temizlemek için düzenli olarak ters çevirin.
  • Halınızı yılda bir kez ipek halıyı nasıl temizleyeceğini bilen biri tarafından profesyonelce temizletin.
  • Eğer ipek halı dikkatli kullanılırsa, gelecek yıllar için güzel görünümlü kalacaktır. Uzun ömürlü kullanım için uygundur.

Sizlere ipek halı nedir, %100 ipek halı nasıl anlaşılır? ipek halının bakımı nasıl yapılır gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Soru görüş ve önerileriniz için yorum kısmına yazmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir