AKRİLİK GİYSİLER SAĞLIKLI MI?

akrilik kazak giysiler
Tarafından | 21 Ekim 2021

Akrilik, keskin ve kendine has bir kokuya sahip, renksiz olan ve akroliğin oksitlenmesi ile oluşan bir asit türüdür. Bu tür asidin ısıya, ışığa ya da metallere maruz bırakılmasıyla ortaya çıkan polimerler de akrilik olarak adlandırılır.


Akrilik kumaşlar kışlık elbise, mont, kazak, hırka ve halı başta olmak üzere pek çok üründe kullanılmaktadır.  Başlıca tercih sebebi akrilik elyafın maliyetinin düşük olması ve renk çeşitliliğidir. Ayrıca akrilik ürünler kolay deforme olmaz uzun yıllar rengini kaybetmeden kullanılabilir.

Akrilik giysiler sağlıklı mı? sorusunun cevabı ise: akrilik iplik hammaddesi petrol olduğu için çok da sağlıklı sayılmaz, uzun süre deri ile temasından kaçınmak gerekir, aksi halde ciltte kızarıklık, yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Akrilik kumaşlardan yapılan elbiseler, halılar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır.

Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar özellikle hassas ten yapısına sahip insanlarda ve çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozduğu için terlemeye ve terin vücutta kalmasına neden olduğundan dolayı, gribal enfeksiyonlara yol açabilir.

acrylicfibers

Çocuk kıyafetlerinde çok fazla tercih edilmemelidir. Sadece çocuk dış giyimde kullanılabilir. Yetişkinlerde ise vücut ile uzun süre temasında rahatsızlık verip kaşındırma yanma ve terletme yapabilir.

Bu nedenle akrilik karışımlı kumaşların iç yüzünde, genellikle doğal lifler kullanılması tavsiye edilir.

Kullanılacak olan pamuk, yün ve keten gibi doğal liflerin mutlaka akrilik lifinden daha yüksek oranda olmasına dikkat etmek gerekir.

Örneğin satın alacağınız bir hırkayı ve ya kazağı almadan önce mutlaka iç, yan kısmında bulunan yıkama talimatına göz atmayı ve elyaf kullanım oranlarını incelemenizi önemle tavsiye ediyoruz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir