KALİTELİ EŞOFMAN NASIL SEÇİLİR?

esofman ozellikler
Tarafından | 22 Nisan 2021

EŞOFMAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bilindiği üzere eşofman, rahatlık açısından tercih ettiğimiz bir üründür. Günlük yaşantımızda sık sık kullandığımız bir ürün olduğu için kalitesi de önem taşır. Gerek spor yaparken gerekse de rahatlığı dolayısıyla evde vakit geçirirken eşofman giymeyi tercih ederiz. Oysa spor yaparken kullanacağımız eşofman ile günlük kullanacağımız aynı mı olmalıdır? Günlük kullanımda daha kalın kumaşlar kullanma imkanı bulurken spor yaparken daha ince kumaşlara yönelmemiz gerekebilir.

Bir eşofmanda dikkat etmemiz gereken ilk unsur terletmemesi olmalıdır. Spor yaparken vücut ısımız yükselir ve oldukça terleriz. Bu yüzden alacağımız eşofman terletmemeli; terlediğimizde üzerimize yapışıp bizleri rahatsız etmemelidir. Hava alan, terletmeyen ve çok kalın olmayan eşofmanlar spor yapmak için idealdir. Yapılan spor ağır bir sporsa daha ince kumaşların tercih edilmesi gereklidir. Kalın ve ağır kumaşlar rahatsızlıklara yol açabilir.

Spor dışında da sıklıkla eşofman kullanmaktayız. Son yıllarda moda konusu olduğunu hesaba katarsak; iş yerlerinde, okullarda, eğlence yerlerinde, buluşmalarda fazlasıyla görmekteyiz. Her ne açıdan kullanıyor olursak olalım eşofmanların kumaşı sağlığımız açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kalitesiz bir eşofman sağlığımız için tehdit unsuru olabilir. Çünkü tenimizle birebir temas halindedir ve bu nedenle ciddi cilt rahatsızlıklarına yol açabilir.

esofman kumasi ikiiplik nike

En İyi Eşofman Kumaşı Hangisi?

Ev ortamında giyeceğimiz eşofman kumaşında en sağlıklı olarak betimleyebileceğimiz kumaş pamuktan üretilen kumaşlardır. Pamuk hem terletmemesi hem de kokmaması açısından kolaylık sağlar. Ancak içerisinde polyester olan kumaşlar tercih edilmemelidir. %100 pamuk içeren ürünleri kullanmanız daha uygun olacaktır.

Spor yaparken ve ya koşu için giyineceğimiz eşofmanlarda ise pamuk/polyester ve ya pamuk/polyamid karışımlı ve likralı olanları tercih etmemiz doğru olacaktır. Aktif spor esnasında eşofmanlar gerilmeye maruz kalabilir bu  yüzden kumaş içeriğindeki sentetik elyaflar sağlam olmalarından dolayı kumaşın yıpranmasını ve yırtılmasını engelleyecektir. Ayrıca kumaştaki likra (lycra) sayesinde kumaş esneklik kazanacak ve esneme sonrası normal haline geri dönmesi sağlanacaktır.

Eşofmanları günlük yaşantımızda ne kadar sıklıkla kullandığımızdan bahsetmiştik. Bu durum eşofmanda eskime ve diğer bir tabirle diz çıkmasına yol açabiliyor. Bu yüzden görünüşünün aksine kalitesine bakmamız gerekmektedir. Kalitesini anlamak için eşofmanın etiketine bakmak ve üretimde kullanılan malzemelerin neler olduğuna dikkat etmek yeterlidir.

Yazın giydiğimiz eşofman ile kışın giydiğimiz eşofman arasında elbette fark olacaktır. Sıcak havalarda daha pamuklu kumaşlar giyerken kış aylarında sıcak tutacak olan yün kumaşları giyebiliriz.

Eşofman alırken kalitesinin yanı sıra bir başka husus olan rahatlığına da bakmamız gerekmektedir. Hareketimizi kısıtlayacak, dar, esnek olmayan kumaşlar rahatsız eder. Eşofmanın doğasında olan rahatlığı sağlayamazlar. Bu yüzden esnek kumaşlar daha rahat olmamızı sağlayabilirler. Eşofman alırken dikkat etmemiz gereken unsurları; kaliteli olması, konforlu olması, esnek olması bakımından sınıflandırabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir