ÖRME MAKİNELERİNİN TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ

örme mak
Tarafından | 8 Temmuz 2021

Örme işlemleri esnasında, özellikle organik elyaftan iplikler, lif uçuntusu, toz ve leke, iğnelerin çeşitli yerlerinde ve silindir yatağında birikerek yağla ve aşınmış metal parçacıklarıyla karışmaktadır. Zaman içerisinde bu karışım kompakt bir hale gelmekte ve bulundukları yere sıkıca yapışmaktadırlar.

Bu tarzda bir kirliliğin çoğalması, iğne yatağı kanalının genişliğinin daralmasına sebep olmakta ve sürtünmeyi artırmaktadır. İğneler yavaşlamakta, iğne yatağından dışarıya doğru yükselmekte ve çeliklerin muhtelif bölgelerine temas etmektedirler.

Kirlilik nedeniyle aşırı sürtünme olur, iğne ve makine aşınır, iğneler hasar görür, yüksek makine sıcaklığı doğar, aşın enerji tüketimi söz konusu olur. En nihayetinde makinede üretilen kumaşlarda istenilmeyen hatalar meydana gelir. Bütün bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için örme makine temizliğine dikkat edilmeli ve sıkça temizlenmelidir.

Kaliteli Kumaş Üretmek İçin Gerekli Ayarlar

Yuvarlak örme makinelerinde çekim ve iplik besleme sistemi arasındaki ayarlar, elde edilecek kumaş dokusunun kalitesini (gramaj, kalınlık vs.) ve tuşesini belirleyen en büyük etmendir. Bu mekanizmanın makinede bulunmaması durumunda, düzgün bir örme oluşamazdı. Örme, iğneler üstünde toplanır, bir müddet sonra ilmek oluşamaz ve iğneler kırılabilir. Çünkü iğnelerin rahat çalışabilmeleri için, kumaşın muayyen bir gerginlikte aşağı alınması gerekmektedir. Bu gerginliğin de kumaşın her tarafında eşit olması icap eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir