ÇOCUK GİYSİLERİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

cocuk giysileri
Tarafından | 6 Ocak 2022

Çocuk Giysisinin Temel Özellikleri

Çocuk giysilerinin, çocukların kendi kendine giyebilecekleri şekilde tasarlanmış olması da önemlidir. Rahat giysiler çocuğu hareket etmeye, oynamaya ve keşfetmeye teşvik eder. Giysiler iyi oturmalı, ancak serbest hareket etmelerine izin vermelidir. Çok bol-dar ve çok uzun modeller tercih edilmemelidir. Genellikle robalı, büzgülü ve pileli modeller, çocuklara hareket rahatlığı sağlaması açısından idealdir.

Kumaş seçerken ilk ve en önemli husus, yumuşak ve tahriş edici olmamasıdır. Pamuklu jarse örme kumaşlar çocuk giysilerinde ilk tercih edilen kumaş türlerindendir. Yumuşak ve nefes alabilen kumaşlardır. Dokuma kumaşlara göre bir başka avantaj, jarse örmelerin esnek olmasıdır. Örme kumaşlar, sürekli hareket halinde olan ve büyüyen çocuklar için çok uygundur.

Yumuşak trikolar, polar ve havlı kumaşlar, çocuğun dokunuşunu hoş hissettiren kumaşlardır ve çocuk giyimde sıkça kullanılırlar. Havlı kumaşların yüzey dokusu yumuşaktır. Başlıca çeşitleri arasında pazen, kadife, koton, flanel ve havlu bulunur. Koton iplikten ince dokuma kumaşlar, bluz, gömlek, elbise ve etek dikimine son derece elverişlidir. Kalın dokuma kumaşlar, dayanıklı oldukları için pantolon ve ceketlerde kullanılırlar.

Saten, tafta, şifon ve tül özel günlerde çocuk giysileri yapmak için kullanılabilir, ancak çocukların günlük giysileri için uygun değildir. Bu kumaşlar özel bakım gerektirir, daha yanıcıdır ve rahat değildir. Çocuk için rahat, güvenli ve bakımı kolay %100 pamuk ve pamuk-polyester karışımları en çok tercih edilenlerdir.

Küçük çocuklar aktif yaşam için uygun giysilere ihtiyaç duyarlar. Çocuklar için aktif bir yaşam genellikle kirlenmeyi de beraberinde getirir. Giysileri kir, çimen, yiyecek lekeleri ile kirlenir. Giysiler, tekrarlanan yıkamalara dayanacak sağlam yapıda olmalıdır ve giysilerin bakımı kolay olmalıdır. Bir giyside, “kalıcı baskı”, “leke tutmaz” ve “kırışmaz” gibi ibarelerin olması satın almayı etkileyebilir.

Çocuk giysileri kolay yıkanabilir ve ütülenebilir olmalıdır.

Çocuk giysilerinin bellerinde, giyimi kolaylaştırmak için, daha çok elastik bel bantları tercih edilir. Çocuk pantolonlarının bellerinde, genelde ayarlanabilir lastik kullanılır.

Çocuk giysileri yetişkin giysilerine benzer fiyatlarla fiyatlandırılır, ancak daha az ham madde kullanır ve çocukların büyümesi nedeniyle daha sık satın alınır. Giysiler, genellikle bir çocuk tarafından kısa bir süre için giyilir. Ekonomik olması açısından, çocukla birlikte “büyüyen” giyim iyi bir çözümdür. Açık yakalar ve bol beller, çocuğun genişleyen ölçülerine uyum sağlar, ayrıca daha rahattır. Ayarlanabilir kayışlar ve askılar, bir ürünün kullanım ömrünü uzatan diğer özelliklerdendir.

Kumaş ve Malzeme Seçimi

Kumaş ve malzeme seçimi için, giysinin sezonu, işlevi ve amacının belirlenmiş olması gereklidir. Örneğin spor giyim için tasarlanan giyside performans, kumaş kalitesi ve giysinin ne tarz bir spor etkinliği için düşünüldüğü önemlidir.

patiska kumaslar hasse

Gramaj olarak ağır ya da ince kumaşların kullanımı, silueti ve giysinin beden üzerinde duruşunu etkiler. Giyside istenilen görüntüyü elde edebilmek için tasarıma uygun kumaşlar seçilmelidir. Kumaşın içeriği de kumaş seçiminde dikkate alınması gereken bir faktördür. Çocuk giysilerinde pamuklu kumaşlar daha çok tercih edilir. Polyester karışımlı kumaşlar da tercih edilebilir ancak kumaş kalitesi önemlidir. Çocuğun içinde rahat edebileceği, yakmayan kumaşlar kullanılmalıdır. Kumaşlarda, çocuk sağlığına zarar vermeyecek boyarmaddeler kullanılmalıdır. Tasarımcının kumaş ve kumaşın farklı kaliteleri hakkında temel bilgiye sahip olması oldukça önemlidir.

Kumaş tasarlandığı sezonu da etkiler, ağır kumaşlar daha çok sonbahar/kış, hafif kumaşlar ilkbahar/yaz sezonları için kullanılmaya meyillidir. Kumaşlar aynı zamanda, estetik kaliteleri ve görüntüleri, tuşesi ve baskı, doku ya da süslemeleri destekleyebilmelerine göre de seçilir.

Dikiş, fermuar, düğme, kuşgözü ve çıt çıt gibi malzeme ve aksesuarlar tasarıma eklenebilecek detaylardandır. Giysiye değer katan özelliklerden biri bu detaylardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir