(PUNTO DI ROMA) ÇELİKLİ İNTERLOK

Tarafından | 24 Şubat 2016

Punto Di Roma örgüler ilmek ve atlamanın kullanılmasıyla elde edilen örgülerdir. Diğer ismi Çelikli İnterlok olan bu örgülerin üretimi diğer interlok örgülerle aynıdır.  Kumaşın arka yüzeyinde daha çok elastan gipe ipliği kullanılır. Makinede silindir ve kapak iğneleri eşit sayıda kullanılırlar. Esnekliği düşük olan bu kumaşların gramajı diğer kumaşlara göre daha ağırdır.

Bir kumaşın interlokmu yoksa ribana mı olduğunu belirlemek için kumaşı enine gerdirip bakılır, eğer karşılıklı ilmekler birbirinin karşısında ise bu interloktur.
Basit bir tabirle doluya dolu ise interloktur. Ribanada doluya boş, boşa dolu karşılıklı gelmektedir.


Çelikli İnterlok Kumaşlar Başlıca Özellikleri

  •  Ön ve arka yüzde aynı görünüme sahiptir, çift yüzlüdür
  •  Desen ve yüzey dizaynı sınırlıdır
  •  Ön ve arka yüzü pürüzsüzdür
  •  Sık bir yapıya sahiptir
  •  Dikey yönde, yatay yöne göre daha yüksek bir elastikiyet özelliğine sahiptir.
  •  Boyutsal stabilitesi ve şeklini koruma özelliği yüksektir
  •  Diğer tek iplikli örme kumaşlara göre en yüksek gramajlı örme kumaşlar elde edilebilir
  •  Gerilmeye maruz kaldığında ilmek bir uçtan kaçma eğilimi gösterir
  •  Ön ve arka yüzey arasında hava olduğundn, daha iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir.Diğer tek iplikli örme kumaşlara göre daha sıcak tutar
  •  İnterlok örme kumaşların hacimli yapısı nedeni ile nem alma özelliği iyidir.

Çelikli İnterlok Kumaş Üretim Aşamaları

Makinenin Hazırlanması: Punto di roma örgüleri ilmek ve atlama kullanılarak oluşturulduklarından kilitlere bu çelikler takılmalıdır. Örgü raporu 2 iğne ve 6 sistemde oluşturulur.

Numunenin Örülmesi :Kilitler makineye takılıp iplikler kılavuzlardan geçirildikten sonra kontrollerin yapılması için bir miktar kumaş örülür. Makine döndürülürken kumaş oluşumu izlenerek kumaş üzerinde örgü raporu ya da iplik hatasının olup olmadığına bakılır.

Kontrollerin Yapılması: Üretilen numune kumaştan bir miktar kesilerek kumaş üzerinde herhangi bir farklılığın olup olmadığına bakılır. Daha sonra kumaş gramajı ölçülerek erekli ayarlar düzeltilir.

Üretimin Yapılması: Numune kumaşta kontrollerin yapılıp ayarların düzeltilmesinden sonra makine kademeli olarak hızı artırılarak istenilen kiloda kumaş üretimine geçilir. Kumaş oluşumu aralıklarla kontrol edilerek olası hataların önlenmesi sağlanmalıdır.

Kullanım Alanları: İç giyim yazlık-kışlık ve özellikle sportif, tıbbi üst giyimlerde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca teknik koruyucu tekstil olarak da kullanılabilmektedir.

Çelikli İnterlok (Punto Di Roma) Kumaş Örnekleri

(PUNTO DI ROMA) ÇELİKLİ İNTERLOK” için 1 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir