TIĞ İŞİ ÖRGÜLERİN BAKIMI VE SAKLANMASI

1
Tarafından | 18 Ekim 2021

Tığ işi örgü battaniyeler, kazaklar, şapkalar ve eşarplar, uzun yıllar dayanmaları için uygun bakım gerektiren ev yapımı el emekleridir. Elyaf içeriği ne olursa olsun, elde yıkama kroşe parçanızı temizlemenin en nazik yoludur. Yumuşak bir deterjan seçin (iplik lif içeriğine uygun) ve soğuk su kullanın. Bir çamaşır makinesi kullanmanız gerekiyorsa, merkez karıştırıcısı olmayan önden yüklemeli bir yıkayıcının giysinizi veya battaniyenizi germe olasılığı daha düşüktür. Ürün makinede yapılmış bir tığ işi ise, bakım etiketindeki talimatları izleyin.


Tığ İşi Battaniye ve Giysiler Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Birçok tığ işi battaniyenin sık sık yıkanması gerekmez, genellikle bir mevsim yıkamak yeterlidir. Hayvanlarınız veya dağınık aile üyeleriniz yoksa tığ işi giysilerin her kullanımdan sonra yıkanması gerekmeyebilir. Özellikle de diğer giysilerle kombinli bir kazak veya panço ise, sık giyilmedikçe yıkamayınız.

Yıkama İçin Neye ihtiyacınız Olacak?

Ekipman / Araçlar

  • Lavabo, küvet veya kova
  • Çamaşır makinesi (isteğe bağlı)
  • Kurutucu (isteğe bağlı)

Malzemeler

  • Hafif çamaşır deterjanı
  • Havlu
  • Ağır plastik veya vinil masa örtüsü (isteğe bağlı)

Yıkama Talimatları

2

Tığ Battaniye ve Giysiler Nasıl Yıkanır?

Deterjan : Hafif
Su sıcaklığı : Soğuk
Döngü Türü : Elde yıkama (tercih edilir) veya makinede hassas yıkama
Kurutma Döngüsü Tipi : Hava kuruması (tercih edilen) veya düşük ısı
Özel Talimatlar : Tek başına yıkamak
Demir Ayarları : Ütülemeyin

1- Ürünü Yıkayın

3

Bir yıkama kabını soğuk suyla doldurun ve deterjanı ekleyin. Deterjanın eşit şekilde dağılması için iyice karıştırın. Çözeltideki kroşe öğesini hafifçe çalkalayın; sıkmayın veya fırçalamayın.


2- Ürünü Durulayın

4

Sabunlu sıvıyı boşaltın ve durulama için taze soğuk su ekleyin. Su berrak ve köpüksüz olana kadar bu işlemi tekrarlayın.


3- Kalan Suyu Emdirin

7

Giysinizi yavaşça kaldırın ve fazla suyu çıkarmak için leğenin üzerine hafifçe sıkın. Battaniye gibi büyük bir şey yıkıyorsanız, havluyu küvetten çıkarmak için askı olarak kullanabilirsiniz. Damlamanın çoğu durduğunda, öğeyi alttan destekleyin ve kuru bir havluya (veya birkaç havluya) aktarın. Sıvıyı emmeye giderken sıkıca bastırarak (sıkmadan) havluya sarın.


4- Kurutmak için Düz Yatırın

8

Öğeyi, parçanızı tutacak kadar geniş düz bir yüzeyde başka bir kuru banyo havlusuna aktarın. Kart masaları, havayla kuruyan kazaklar için mükemmel boyuttadır ve genellikle koruyucu bir üstleri vardır. Ahşap yüzeyleri daima havlunun altına bir vinil masa örtüsü ile koruyun.

Battaniye gibi büyük parçalar için, yüzeyi korumak için zemine veya yatağa biraz ağır plastik yayın ve ardından plastiğin üzerine kuru havlu koyun. Kurutma işlemine başlamak için parçayı uzatın. Muhtemelen birkaç saat sonra havluları değiştirmeniz gerekecektir. Eşit kurumaya izin vermek için kroşe öğesini periyodik olarak çevirin. Battaniye makinede yıkanabilirse, genellikle otomatik kurutucuda düşük ısıda kurutulabilir.


5- Ürünü Yeniden Şekillendir

5

Parçayı yeniden biçimlendirin ve orijinal şekline dönene kadar ayarlayın; çekmekten veya çekmekten kaçının. Kazaklar için, nervürleri yaka, bilek ve bel kısmında hafifçe itin. Ardından tüm düğmeleri bağlayın, yakayı katlayın ve kolları düz bir şekilde kurumaya bırakın.


6- Ürünü Kurutun

6

Öğeyi 24 saat kurumaya bırakın. Hala nemliyse, parçayı yeni bir havluya çevirin, bir kez daha şekillendirin ve 24 saat daha dinlenmeye bırakın.


Ortak Tığ İplik Elyafları

Tığ işi giysinizi yapmak için kullanılan iplik türü, bakımını belirleyecektir. Tığ işi kendiniz yaptıysanız, bakım talimatları için ipliğin etiketine bakın. Tığ işi ürünü hediye olarak aldıysanız veya bir zanaat fuarında satın aldıysanız, zanaatkâr veya satıcıya sorun. İçeriği bilinmeyen ürünler elde soğuk suda yıkanmalı ve düz bir şekilde kurutulmalıdır.

  • Normal yün; keçeleşmeyi ve çekmeyi önlemek için soğuk suda elde yıkanmalıdır. Yün için geliştirilmiş bir deterjan formülü veya hafif bir bebek şampuanı seçin. Lanolin içeren özel deterjanlar yün liflerinin korunmasına yardımcı olur ve yünün su geçirmezliğini artırır.
  • Süper yıkama yünü; soğuk suda hassas programda elde veya makinede yıkanabilir.
  • Pamuk, keten ve rami ipliği; çamaşır makinesinde soğuk veya ılık su kullanılarak yumuşak bir döngüde yıkanabilir.
  • Akrilik; ve diğer sentetik iplikler çekmedikleri için normal çamaşırlarınızla yıkanabilir ve kurutulabilir.

Tığ Battaniye ve Giysilerin Saklanması

Tığ işi ürünleri serin ve karanlık bir dolapta saklayın. Nem ve değişken sıcaklıklardan dolayı bodrumlarda ve çatı katlarında saklamayın. Giysileri ve battaniyeleri katlayın ve nefes alabilen pamuklu torbalara veya saklama kutularına koyun. Asla tığ işi giysiler asmayın ağırlık giysiyi çok çabuk gerecektir. Daha küçük tığ işi nesneleri saklıyorsanız asitsiz arşiv kağıdı kullanın.

Tığ İşi Onarımları

Tığ işi eşyaların onarımı zor olabilir. Küçük delikler, eşleşen renk iplik veya ipliklerle elle dikilerek sıkılabilir. Ancak mola önemliyse, bir yedek satın almaktan veya projeyi çözmekten ve tekrar kroşe yapmaktan başka yapabileceğiniz bir şey olmayabilir.

Tığ İşi Battaniye ve Giysilerdeki Lekeleri Arıtma

Lekelerin çoğu, bölgeye bir miktar ağır hizmet deterjanı ile muamele edilerek çıkarılabilir. Deterjanı parmaklarınızla ipliğe yedirin ve yıkamadan önce 15 dakika bekletin. Bir başvurun leke çıkarma grafik pas ve daha zor lekeler üzerinde özel talimatlar için.

Kaynak: https://www.thespruce.com/how-to-care-for-crochet-blankets-2146311

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir